Odpowiednio dobrane narzędzia pomagają uzyskać odpowiedni efekt podczas aplikacji mikrocementu – niezależnie od tego, czy pracujesz w profesjonalnej firmie, czy też jesteś amatorem. Na jakie narzędzia warto zwrócić zatem szczególną uwagę? Poniżej znajdziesz odpowiedź.

Paca do aplikacji mikrocementu
Zarówno nakładanie, jak i zacieranie mikrocementu nie obejdzie się bez specjalnej pacy. Dzięki niej można nadać mirocementowi odpowiedni kształt oraz stworzyć określony wzór na jego powierzchni. Przed samą czynnością aplikacji, należy sprawdzić, czy paca jest dokładnie wyczyszczona – jeżeli będą na niej resztki wyschniętego materiału, powstanie na powierzchni nieestetyczna faktura. Należy myć ją zatem wodą po każdym użyciu.
Paca do mikrocementu jest z reguły krótsza od tej przeznaczonej do gładzi – to ułatwia z kolei tworzenie rozmaitych wzorów. Jej spód powinien być wykonany z wytrzymałej stali, odpornej na korozję i cechującej się dużą wytrzymałością. Warto zwrócić uwagę również na to, aby i jej rączka była z tworzywa odpornego na korozję. Należy także zaznaczyć, że to samo narzędzie można wykorzystywać zarówno do nakładania mikrocementu na sufitach czy ścianach, jak i na blatach czy też podłogach.
Niektóre modele pac nadają się zarówno do nakładania bazy, jak i finiszu mikrocementu, jednak o wiele częściej w sklepach dostępne są te, które można wykorzystać albo do jednej czynności, albo do drugiej. Pace do finiszu zwykle są podatne na zgięcia, dzięki czemu umożliwiają perfekcyjną aplikację nawierzchni. Warto zwrócić uwagę również na pace z zaokrąglonymi rogami, które pozwalają na odpowiednie wykończenia przy narożnikach oraz przy ścianach. W zakamarkach można też mikrocement opcjonalnie nakładać kielenką sztukatorską, która zaprojektowana została z myślą o tego typu wykończeniach oraz pracy z detalami. Warto również pamiętać, że kielnia powinna mieć grubość wynoszącą maksymalnie 1 mm. W takich trudnodostępnych miejscach można również zastosować szpachlówkę.
Wałek do lakieru
Wałek to, wbrew pozorom, bardzo ważne akcesorium podczas wykonywania omawianej czynności. Służy on do aplikacji ostatniej warstwy mikrocementu i jest łatwiejszy w obsłudze niż paca. Jeśli wybierzesz niskiej jakości wałek, możesz popsuć efekt końcowy, tworząc nieestetyczne pasy i smugi. Bardzo dobrze sprawdzają się wałki z mikrofibry o długości włosia 8 mm. Pozwalają one na równomierną i łatwą aplikację. Zapewniają też optymalne zużycie lakieru, nie gubią również włosia.
Maszyny szlifierskie
Podczas całej procedury przydadzą się również szlifierki. Wykorzystuje się je, jak nietrudno się domyślić, do szlifowania, gdy masa mikrocementu zwiąże (przeschnie) – zwykle następuje to po około 4 godzinach od aplikacji. Przyda się tutaj m.in. szlifierka jednotarczowa, czyli polerka z papierem ściernym o gradacji 60-120. Jeśli chodzi o miejsca trudnodostępne (np. wzdłuż ścian, w narożach) dobrym rozwiązaniem będzie szlifierka mimośrodowa lub oscylacyjna. Po wyszlifowaniu powierzchni należy ją odkurzyć, a następnie zaaplikować warstwę kolejną. Po nałożeniu ostatniej warstwy, należy całość ponownie wyszlifować, najlepiej papierem ściernym o gradacji 80 lub wyższej.
Podobne artykuły:
-
Powietrzne, gruntowe i wodne. Pomagamy wybrać pompę ciepła.
Wybór optymalnego źródła ogrzewania jest jedną z najważniejszych decyzji podczas budowy czy modernizacji domu. W istotny sposób może wpłynąć nawet na projekt budowlany. Inaczej będzie wyglądało przystosowanie domu przy ogrzewaniu pelletem czy ekogroszkiem, gdzie konieczna będzie duża kotłownia, inaczej przy ogrzewaniu elektrycznym, a jeszcze inaczej, gdy zdecydujemy się na pompę ciepła. Właśnie to ostatnie rozwiązanie zyskało w ostatnich latach dużą popularność. Różnorodność rozwiązań powoduje, że wybór najlepszego dla nas rozwiązania wcale nie jest prosty. Koszty związane z ogrzewaniem naszego domu zależą od powierzchni domu, wysokości pomieszczeń, bryły budynku, nasłonecznienia i innych czynników, które składają się na zapotrzebowanie cieplne budynku. Żeby pompa ciepła pracowała efektywnie i jak najszybciej się zwróciła, musi zostać odpowiednio dobrana nie tylko pod kątem zapotrzebowania cieplnego, ale również z uwzględnieniem źródła ciepła.
-
O jakich parametrach szlifierki do gipsu powinieneś wiedzieć?
Szlifierka do gipsu to urządzenie przydatne podczas budowy i remontu - za jej pomocą wyrównamy powierzchnię ścian i sufitów po nałożeniu gipsu. Kupując szlifierkę, warto zwrócić uwagę na kilka elementów, takich jak moc urządzenia, jego zasięg, trwałość oraz możliwość odsysania pyłów powstałych podczas pracy.
-
Planujesz zakup nowego mieszkania w Katowicach? Sprawdź, jak wybrać dobrze i nie przepłacić
Własne mieszkanie przestało już być traktowane w kategoriach luksusu, choć jego zakup nadal wiąże się z olbrzymim wysiłkiem finansowym. Nabywcy, zwłaszcza posiłkujący się kredytem hipotecznym, chcą więc mieć pewność, że decydując się na konkretną nieruchomość dokonali dobrego wyboru, którego nie będą za chwilę żałować. W samych Katowicach powstaje obecnie wiele nowych mieszkań, dlatego potencjalni nabywcy mają ciężki orzech do zgryzienia. Podpowiadamy, jak dobrze wybrać mieszkanie z rynku pierwotnego, by z jednej strony nie przepłacić, a z drugiej nie mieć z nim później żadnych problemów.
-
Projekty budynków gospodarczych MURATORA – czy może być nowocześnie?
Każdy właściciel domu z ogrodem zdaje sobie sprawę z konieczności posiadania odpowiedniego miejsca do przechowywania narzędzi czy kosiarek. Jednocześnie, nie wszystkie budynki mieszkalne posiadają garaż czy piwnicę, w których możliwe byłoby magazynowanie niezbędnych sprzętów. W takim przypadku warto zdecydować się na wzniesienie budynku gospodarczego. W ofercie Muratora znajdziemy projekty nowoczesnych i estetycznych obiektów, które będą dobrze komponować się z bryłą domu, a zarazem zapewnią nam niezbędną przestrzeń do przechowywania łopat, grabi czy traktora koszącego.
Grażyna
Projekty budynków gospodarczych MURATORA – czy może być nowocześnie? 2022-01-27 22:01:11 2022-01-27 22:01:00