Jeśli zdecydowałeś się na budowę domu i wydaje Ci się, że to ostatnia trudna decyzja, którą podjąłeś, to jesteś w błędzie. Dopiero przy wyborze projektu domu zaczyna się prawdziwa jazda bez trzymanki. Na pierwszym ostrym zakręcie pada pytanie ,,dom parterowy czy z poddaszem?”. Jeśli jeszcze nie jesteś pewien, przeczytaj poniższy artykuł. Pomożemy Ci podjąć właściwą decyzję.

Na samym początku przeanalizuj sytuację wyjściową
Zanim zdecydujesz się na projekt domu parterowego czy z poddaszem, przeanalizuj zastałą sytuację. Zapoznaj się z warunkami zabudowy kupionej działki oraz planem miejscowym – to wszystko ustala gmina. Następnie zajrzyj do artykułów z kodeksu prawa budowlanego – poznaj możliwości usytuowania domu na danej powierzchni. Ostatnim krokiem będzie sprecyzowanie własnych wymagań, oczekiwań, planów co do nowego miejsca zamieszkania.
Projekt domu parterowego czy z poddaszem – jak dokonać właściwego wyboru?
Kiedy podejmujesz decyzję dotyczącą planu domu, pomocna okaże się wyobraźnia. Warto zastanowić się jak wygląda Twój dzień powszedni, jak funkcjonujesz w obecnej przestrzeni i co chciałbyś w niej ulepszyć.
Projekt domu parterowego – zalety
Projekty domów parterowych posiadają wiele zalet – przede wszystkim nie posiadają schodów, które są zazwyczaj jednym z droższych elementów wykończenia przestrzeni. Nie będą one przeszkodą dla osób starszych, chorych czy dzieci. Umieszczenie wszystkich pokoi na jednym poziomie zdecydowanie skraca czas trwania budowy – do swojego nowego, wymarzonego domu wprowadzisz się szybciej niż myślisz. Wynika to z nieskomplikowanej struktury. Bryła domu parterowego jest prosta, a wykonanie jednej kondygnacji trwa krócej niż dwóch – logiczne. Przy projektach nowoczesnych, futurystycznych istnieje możliwość odsłonięcia konstrukcji dachu – zyskujesz czas, pieniądze oraz nietuzinkową estetykę wnętrz. Takie rozwiązania cieszą się coraz większą popularnością. Projekty domów parterowych cechuje wyjątkowa prostota oraz nieskomplikowany układ komunikacyjny. Pokoje są rozłożone funkcjonalne, zaspokajają potrzeby wszystkich domowników. Wnętrza podzielone są zazwyczaj na dwie strefy: dzienną i sypialnianą.
Projekt domu z poddaszem – zalety
W domach z poddaszem główną zaletą jest dość sztywny podział na strefę dzienną oraz nocną – dół i góra. Układ pomieszczeń projektuje się z większą swobodą, biorąc pod uwagę nie jedną, ale dwie funkcjonalne kondygnacje. Dużym, dodatkowym wydatkiem są tutaj schody – trudno jednak inaczej połączyć parter oraz piętro. Projekty domów z poddaszem nie wymagają zbyt dużej działki – to zdecydowanie obniża koszty zakupu terenu pod budowę. Zabierają też mniejszą powierzchnię, dzięki czemu możesz pozwolić sobie na rozbudowę ogrodu czy dodatkowy garaż. Gminne plany zagospodarowania przestrzennego częściej określają warunki zabudowy dla domów z poddaszem użytkowym.
Podsumowanie
Trudno jest jednoznacznie określić, który projekt domu będzie lepszy – parterowy czy z poddaszem. Sam zdecyduj – jakie argumenty bezsprzecznie Cię przekonują. Jeśli szukasz odpowiedniej firmy wykonawczej, gdzie możesz liczyć na profesjonalne doradztwo, zwróć się do specjalistów Archeton – firmy projektującej domy parterowe i nie tylko!
Podobne artykuły:
-
Drewniane lampy do domu – światowy trend w modnych wnętrzach
Istnieją tendencje w aranżacji wnętrz, które regularnie wracają i fascynują kolejne pokolenia projektantów oraz miłośników designu. Często nie chodzi tylko o formę przedmiotu, ale także o zastosowany materiał. W ostatnich miesiącach coraz częściej mówi się o triumfalnym powrocie na salony naturalnego drewna. Wykorzystuje się je w sposób tradycyjny, na przykład na podłogi, boazerie oraz jako surowiec na stylowe meble. Oprócz tego, stosuje się wielobarwne drewno do produkcji sprzętów nietypowych, jak wyposażenie łazienki lub klosze lamp. I właśnie na tych ostatnich chcielibyśmy się dziś skupić i pokazać, jak wiele dobrego dla stylu wnętrza, może wnieść dobra lampa z drewnianymi elementami.
-
Na czym polega olejowanie, lakierowanie i woskowanie drewna?
Drewniane posadzki różnią się między sobą nie tylko gatunkiem drewna, z jakiego zostały wykonane, lecz także rodzajem wykończenia. Technika, jaką zabezpieczono drewno, wpływa na wygląd podłogi oraz na jej dalszą pielęgnację. Sprawdź, czym różnią się podłogi olejowane, lakierowane i woskowane.
-
Niebanalne style w aranżacji wnętrz – postaw na emocje!
Nie lubisz rutyny i sprawdzonych rozwiązań? Źle się czujesz we wnętrzach, których styl jest do znudzenia poprawny i uniwersalny? Jeśli tak, świadczy to o jednym – jesteś wolną, artystyczną duszą, która lubi otaczać się tym co twórcze, niebanalne i zaskakujące. Nie Tobie dedykowane są standardowe, klasyczne wnętrza. Choć bez wątpienia nie można odmówić im uroku i ponadczasowej elegancji, Ty potrzebujesz czegoś zupełnie innego – emocji, odrobiny szaleństwa, namiętności!
-
Aranżacja wnętrz: 5 argumentów za betonem w kuchni
Beton ma w naszym kraju pod górkę, wielu osobom kojarzy się bowiem z czasami PRL-u i blokami z wielkiej płyty. Warto jednak zapomnieć o szkodliwych stereotypach i dać mu ponownie szansę, gdyż aranżacja wnętrz wiele zyskuje na obecności surowego betonu – szczególnie ciekawe efekty można uzyskać za jego pomocą w kuchni. Poniżej przedstawiamy pięć zalet takiego rozwiązania.
Grażyna
Aranżacja wnętrz: 5 argumentów za betonem w kuchni 2018-05-10 09:20:58 2018-05-10 09:20:39