W ostatnich latach praca zdalna, wykonywana w domu, staje się coraz popularniejsza. W niektórych branżach (np. IT) taka możliwość bywa wręcz kluczowym czynnikiem, który decyduje o przyjęciu posady. Aby jednak praca we własnym domu nie stała się pułapką na zdrowie i efektywność, warto przestrzegać kilku reguł.

Z badania Instytutu Kantar Public wynika, że 57% Polaków chciałoby pracować zdalnie, a 81% chciałoby mieć wpływ na to, ile godzin dziennie pracuje. Praca zdalna, często wykonywana w domu, zyskuje coraz więcej zwolenników. Dzieje się tak z powodu obopólnych korzyści: Pracodawca może zaoszczędzić na potrzebnej przestrzeni biurowej i jej wyposażeniu, zaś pracownik – na czasie i dojazdach. Korzysta także środowisko naturalne, ponieważ mniej osób jeździ samochodami, a te jako środek lokomocji wykorzystuje 57% osób pracujących poza domem. Nie wystarczy jednak postanowić, że pracuje się z domu – trzeba się do tego odpowiednio przygotować.
Ergonomiczne stanowisko pracy – jak je przygotować?
Kluczowym elementem w pracy zdalnej jest przygotowanie ergonomicznego stanowiska pracy. Wykonywanie obowiązków zawodowych w warunkach domowych najczęściej odbywa się w pozycji siedzącej, która – wbrew pozorom – wcale nie jest korzystna dla organizmu, może nawet spowodować wiele schorzeń. Dlatego właśnie kluczowe jest zadbanie o ergonomię miejsca pracy, rozumianą jako dostosowanie środowiska pracy i używanych przy niej narzędzi do możliwości naszego organizmu. Przestrzeganie zasad ergonomii poprawia komfort wykonywania obowiązków i zmniejsza ryzyko pojawienia się zmęczenia. Wpływa także na bezpieczeństwo. Ergonomiczne stanowisko pracy pozytywnie oddziałuje na nasze zdrowie – zapewnia właściwe krążenie krwi, ogranicza bóle mięśni i stawów.
Ergonomiczne miejsce pracy powinno być przede wszystkim przystosowane do charakteru wykonywanych zadań. Kluczowe znaczenie ma tutaj odpowiednie wyposażenie stanowiska pracy. Przede wszystkim potrzebne jest właściwie dobrane do użytkownika biurko komputerowe. Powinno być one tak szerokie, aby bez problemu ustawić na nim wszystkie potrzebne do pracy narzędzia i przybory; poza tym dostęp do nich nie powinien wiązać się z nienaturalną pozycją. Istotne jest także krzesło biurowe z regulowanym oparciem i siedziskiem. Przyda się także podnóżek, który pozwoli ułożyć stopy pod kątem 15°. Nie wolno zapominać również o odpowiednim ustawieniu monitora (odległość od oczu to 40–70 cm, kąt obserwacji to 20–50°). Na monitor nie powinno padać także światło słoneczne, co utrudnia widoczność. Natomiast klawiatura powinna zostać tak ułożona na biurku, aby nie trzeba było wykonywać żadnych skrętów tułowia, korzystając z niej. Kluczowe jest również zapewnienie odpowiedniej przestrzeni do pracy – co najmniej 13 m3 i 2 m2 wolnej podłogi.
Praca w domu może być efektywna
Przygotowanie odpowiedniego stanowiska pracy jest kluczowe, ale to zaledwie wstęp do efektywnego wykonywania obowiązków zawodowych w domu. Największym problemem jest oddzielenie życia prywatnego od zawodowego. Dlatego do pracy najlepiej przeznaczyć oddzielne pomieszczenie, dzięki czemu nikt nie będzie przeszkadzał w wykonywaniu zleconych zadań. Jeśli nie jest to całkiem możliwe, dobrym rozwiązaniem może okazać się ścianka działowa (np. w formie parawanu).
Praca w domu zwykle wymaga również ustalenia godzin, w których wykonujemy obowiązki zawodowe, o ile nie narzuca tego pracodawca. Warto poinformować znajomych i rodzinę, że w określonych godzinach nie jest się dostępnym. To samo dotyczy kontaktu telefonicznego i e-mailowego –w godzinach pracy warto skupić się tylko na kontaktach zawodowych. Kluczowa jest oczywiście dobra organizacja pracy, walka z odkładaniem wszystkiego na później i eliminowanie różnych „rozpraszaczy” (takich jak media społecznościowe). Pracując w domu, nie można także zapominać o przerwach. Warto robić przerwy zarówno krótsze, jak i dłuższe, a podczas tych drugich wyjść z domu, aby np. spotkać się ze znajomymi. Trzeba również pamiętać o zmianie pozycji. Coraz popularniejszym trendem jest praca na stojąco przy biurku, co pozytywnie wpływa na zdrowie i walkę ze zmęczeniem. Wystarczy stać przez 15 minut na każdą godzinę pracy. Jednak w takich przypadkach najlepiej zaopatrzyć się w biurko komputerowe z regulowaną wysokością blatu, np. firmy AJ Produkty.
Praca w domu może być nie tylko efektywna, ale i zdrowa – trzeba tylko przestrzegać zasad BHP i odpowiednio planować codzienne zajęcia. Kluczowe znaczenie ma również odpowiednie wyposażenie stanowiska pracy, od czego tak naprawdę zależy komfort wykonywania codziennych zajęć, ograniczenie zmęczenia, a przede wszystkim – ograniczenie niebezpiecznych schorzeń, które czyhają na osoby siedzące przy biurku przez wiele godzin.
Podobne artykuły:
-
Jak wyposażyć salon? Lista rzeczy, o których nie możesz zapomnieć
Gdy zastanawiamy się nad wyposażeniem salonu, zwykle analizujemy przede wszystkim to, jaki styl powinien być dominujący w tym pomieszczeniu. Niestety, nie jest to jedyny problem, z jakim przyjdzie się nam zmierzyć, warto więc stworzyć listę tych rzeczy, o których nie wolno nam zapomnieć.
-
Jak wybrać dobry fotel biurowy?
Nowoczesny fotel biurowy musi przede wszystkim zapewnić odpowiedni komfort pracy i prawidłowe podparcie każdej części ciała. Niestety większość dostępnych modeli na rynku nie jest ergonomiczna. Dlatego musimy przy wyborze konkretnego produktu zwrócić uwagę na wiele istotnych szczegółów.
-
Aranżacja salonu, czyli wskazówki na to, Jak urządzić ładny i przestrzenny salon
Salon jest najważniejszą częścią każdego mieszkania czy domu – wszystko dlatego, że właśnie w nim toczy się życie towarzyskie. Tam spotykają się zwykle domownicy, kiedy wspólnie spędzają wieczory, tam zapraszani są goście – rodzina, znajomi. Tam się świętuje, odpoczywa na przykład przy telewizji, a czasem również zjada posiłki, bo w wielu domach salon pełni również funkcję jadalni. Dlatego niezmiernie ważna jest jego odpowiednia aranżacja – jak go urządzić, by był przestronny i reprezentacyjny?
-
Najmodniejsze meble do salonu
Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w całym domu - chcemy, by było urządzone w sposób elegancki, a zarazem nietuzinkowy i funkcjonalny. W stylowej aranżacji pomogą nowoczesne meble, będące połączeniem wygody i estetyki.
Grażyna
Najmodniejsze meble do salonu 2019-01-14 10:45:02 2019-01-14 10:44:35