Beton ma w naszym kraju pod górkę, wielu osobom kojarzy się bowiem z czasami PRL-u i blokami z wielkiej płyty. Warto jednak zapomnieć o szkodliwych stereotypach i dać mu ponownie szansę, gdyż aranżacja wnętrz wiele zyskuje na obecności surowego betonu – szczególnie ciekawe efekty można uzyskać za jego pomocą w kuchni. Poniżej przedstawiamy pięć zalet takiego rozwiązania.
Beton architektoniczny przez wiele lat kojarzony był jedynie ze smutnymi, szarymi blokowiskami, ale z tym już koniec! Beton od kilku dobrych sezonów cieszy się rosnącą popularnością i obecnie postrzegany jest przez specjalistów od aranżacji wnętrz jako jeden z najnowocześniejszych materiałów wykończeniowych – z betonu wykonuje się elementy ścian, motywy dekoracyjne, blaty, a nawet całe meble! Aranżacja wnętrz z betonem architektonicznym niezwykle interesująco prezentuje się zwłaszcza w pomieszczeniach kuchennych.
1. Modernistyczny charakter
Rosnąca popularność betonu architektonicznego wiąże się bez wątpienia z modą na ascetyczne, industrialne wnętrza. Materiał ten charakteryzuje się bowiem dużą surowością, co sprawia, że najlepiej sprawdza się on w minimalistycznych wnętrzach, np. w mieszkaniach utrzymanych w stylu loftowym. Beton architektoniczny to idealna opcja dla osób, które w aranżacji wnętrz cenią sobie przede wszystkim nowoczesne i niekonwencjonalne rozwiązania.
2. Duża wytrzymałość
Architekci wnętrz stawiają na beton architektoniczny, bo materiał ten może być stosowany nawet w bardzo trudnych warunkach – a kuchnia bez wątpienia stanowi jedno z najbardziej wymagających pomieszczeń w całym mieszkaniu. Wysokie temperatury, spora wilgotność i tłuszcz to w przypadku kuchni codzienność, ale na szczęście płyty z betonu nie blakną, są niepalne oraz odporne na działanie wody, ścieranie i zarysowania.
3. Łatwo go dopasować do aranżacji wnętrza
Beton architektoniczny – w zależności od składu użytej mieszanki – potrafi się mocno różnić swoim wyglądem i fakturą powierzchni; ta ostatnia może być gładzona, szlifowana, śrutowana, naturalnie chropowata, porowata, pełna albo z niewielkimi naturalnymi zagłębieniami. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, żeby dopasować porowatość betonu do naszych indywidualnych upodobań. Płyty z betonu nie muszą być nawet koniecznie szare, gdyż mieszanka może zostać zabarwiona w masie pigmentami naturalnymi lub sztucznymi.
4. Idealnie współgra z dużymi przestrzeniami
– Beton uwielbia ogromne przestrzenie, posiada w końcu przemysłowy rodowód. Dlatego materiał ten zdecydowanie najlepiej prezentuje się w pomieszczeniach o dużym metrażu – zauważa Maciej Balcerek z agencji architektonicznej Perfect Space. – Jeżeli posiadamy niewielką kuchnię, to ograniczmy się wyłącznie do delikatnych betonowych akcentów, bo inaczej nasza kuchnia przeobrazi się w ponury, przytłaczający bunkier.
5. Łatwy w czyszczeniu
Odpowiednio zaimpregnowany beton architektoniczny pozwala na łatwe usuwanie zabrudzeń z jego powierzchni – wystarczy przetrzeć betonową powierzchnię ścierką, aby w ten sposób pozbyć się niechcianych plam czy tłuszczu. Uwaga: w trakcie czyszczenia betonu architektonicznego nie powinno używać się agresywnych środków wybielających czy ścierających, gdyż mogą wchodzić one w reakcję z impregnatem. Zwykłe mydło lub płyn do mycia naczyń plus ciepła woda w zupełności wystarczą.
Podobne artykuły:
-
Niebanalne style w aranżacji wnętrz – postaw na emocje!
Nie lubisz rutyny i sprawdzonych rozwiązań? Źle się czujesz we wnętrzach, których styl jest do znudzenia poprawny i uniwersalny? Jeśli tak, świadczy to o jednym – jesteś wolną, artystyczną duszą, która lubi otaczać się tym co twórcze, niebanalne i zaskakujące. Nie Tobie dedykowane są standardowe, klasyczne wnętrza. Choć bez wątpienia nie można odmówić im uroku i ponadczasowej elegancji, Ty potrzebujesz czegoś zupełnie innego – emocji, odrobiny szaleństwa, namiętności!
-
Małe domowe biuro w stylu skandynawskim - pomysł na aranżację
Styl skandynawski wciąż cieszy się ogromną popularnością i pewnym krokiem wkracza do kolejnych przestrzeni. Coraz częściach zaczyna gościć także w gabinetach i salach konferencyjnych należących do dużych firm. Czy można wykorzystać ten trend i zaaranżować niewielkie domowe biuro zgodnie z nordycką estetyką?
-
Drewniane lampy do domu – światowy trend w modnych wnętrzach
Istnieją tendencje w aranżacji wnętrz, które regularnie wracają i fascynują kolejne pokolenia projektantów oraz miłośników designu. Często nie chodzi tylko o formę przedmiotu, ale także o zastosowany materiał. W ostatnich miesiącach coraz częściej mówi się o triumfalnym powrocie na salony naturalnego drewna. Wykorzystuje się je w sposób tradycyjny, na przykład na podłogi, boazerie oraz jako surowiec na stylowe meble. Oprócz tego, stosuje się wielobarwne drewno do produkcji sprzętów nietypowych, jak wyposażenie łazienki lub klosze lamp. I właśnie na tych ostatnich chcielibyśmy się dziś skupić i pokazać, jak wiele dobrego dla stylu wnętrza, może wnieść dobra lampa z drewnianymi elementami.
-
Nowoczesne meble do wnętrz w stylu vintage - Genialne!
Styl vintage ma w sobie coś wyjątkowego dlatego coraz więcej osób decyduje się na wnętrza w takim wlaśnie klimacie. Przedstawiamy galerię pomysłów na meble, które idealnie wpasują się w takie wnętrza.
Grażyna
Nowoczesne meble do wnętrz w stylu vintage - Genialne! 2020-09-17 10:54:52 2019-02-27 05:06:14