Jeśli zdecydowałeś się na budowę domu i wydaje Ci się, że to ostatnia trudna decyzja, którą podjąłeś, to jesteś w błędzie. Dopiero przy wyborze projektu domu zaczyna się prawdziwa jazda bez trzymanki. Na pierwszym ostrym zakręcie pada pytanie ,,dom parterowy czy z poddaszem?”. Jeśli jeszcze nie jesteś pewien, przeczytaj poniższy artykuł. Pomożemy Ci podjąć właściwą decyzję.
Na samym początku przeanalizuj sytuację wyjściową
Zanim zdecydujesz się na projekt domu parterowego czy z poddaszem, przeanalizuj zastałą sytuację. Zapoznaj się z warunkami zabudowy kupionej działki oraz planem miejscowym – to wszystko ustala gmina. Następnie zajrzyj do artykułów z kodeksu prawa budowlanego – poznaj możliwości usytuowania domu na danej powierzchni. Ostatnim krokiem będzie sprecyzowanie własnych wymagań, oczekiwań, planów co do nowego miejsca zamieszkania.
Projekt domu parterowego czy z poddaszem – jak dokonać właściwego wyboru?
Kiedy podejmujesz decyzję dotyczącą planu domu, pomocna okaże się wyobraźnia. Warto zastanowić się jak wygląda Twój dzień powszedni, jak funkcjonujesz w obecnej przestrzeni i co chciałbyś w niej ulepszyć.
Projekt domu parterowego – zalety
Projekty domów parterowych posiadają wiele zalet – przede wszystkim nie posiadają schodów, które są zazwyczaj jednym z droższych elementów wykończenia przestrzeni. Nie będą one przeszkodą dla osób starszych, chorych czy dzieci. Umieszczenie wszystkich pokoi na jednym poziomie zdecydowanie skraca czas trwania budowy – do swojego nowego, wymarzonego domu wprowadzisz się szybciej niż myślisz. Wynika to z nieskomplikowanej struktury. Bryła domu parterowego jest prosta, a wykonanie jednej kondygnacji trwa krócej niż dwóch – logiczne. Przy projektach nowoczesnych, futurystycznych istnieje możliwość odsłonięcia konstrukcji dachu – zyskujesz czas, pieniądze oraz nietuzinkową estetykę wnętrz. Takie rozwiązania cieszą się coraz większą popularnością. Projekty domów parterowych cechuje wyjątkowa prostota oraz nieskomplikowany układ komunikacyjny. Pokoje są rozłożone funkcjonalne, zaspokajają potrzeby wszystkich domowników. Wnętrza podzielone są zazwyczaj na dwie strefy: dzienną i sypialnianą.
Projekt domu z poddaszem – zalety
W domach z poddaszem główną zaletą jest dość sztywny podział na strefę dzienną oraz nocną – dół i góra. Układ pomieszczeń projektuje się z większą swobodą, biorąc pod uwagę nie jedną, ale dwie funkcjonalne kondygnacje. Dużym, dodatkowym wydatkiem są tutaj schody – trudno jednak inaczej połączyć parter oraz piętro. Projekty domów z poddaszem nie wymagają zbyt dużej działki – to zdecydowanie obniża koszty zakupu terenu pod budowę. Zabierają też mniejszą powierzchnię, dzięki czemu możesz pozwolić sobie na rozbudowę ogrodu czy dodatkowy garaż. Gminne plany zagospodarowania przestrzennego częściej określają warunki zabudowy dla domów z poddaszem użytkowym.
Podsumowanie
Trudno jest jednoznacznie określić, który projekt domu będzie lepszy – parterowy czy z poddaszem. Sam zdecyduj – jakie argumenty bezsprzecznie Cię przekonują. Jeśli szukasz odpowiedniej firmy wykonawczej, gdzie możesz liczyć na profesjonalne doradztwo, zwróć się do specjalistów Archeton – firmy projektującej domy parterowe i nie tylko!
Podobne artykuły:
-
Młode, niezależne marki stawiają na online
Urządzając swoje cztery kąty, większość ciągle idzie utartymi szlakami. Standardowy zestaw mebli z sieciówki błyskawicznie wypełnia wnętrze, tworząc kolejną, bezosobową przestrzeń, która może należeć zarówno do „Nowaka”, jak i do „Smitha”.
-
Świetnie urządzone salony z telewizorem - Fantastyczne!
Zastanawiasz się jak sprawić aby telewizor w Twoim salonie pełnił również funkcję dekoracyjną? Poniższa galeria pomoże Ci się zdecydować na aranżację dużego telewizora w przytulnym salonie w takim sposób, aby wnętrze nie straciło na atrakcyjności.
-
Sofa Monte - wygoda nowoczesność i styl
Każdy młody człowiek marzy o posiadaniu własnego mieszkania czy te z domu. Rozpoczynając swoją karierę na rynku pracy rzadko kiedy dysponuje się wystarczającą kwotą pieniędzy, aby można było je zainwestować w zakup mieszkania czy też budowę domu. Często jest tak, że warunki finansowe powodują, że młodzi ludzie zmuszeni, są pomimo chęci usamodzielnienia, nadal mieszkać z rodzicami. Sytuacja ulega zmianie w chwili, kiedy możemy sobie pozwolić na zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego. Aby go uzyskać należy posiadać wystarczający dochód i możliwość uiszczenia wkładu własnego. W ten sposób stajemy się wiarygodni dla banku i możemy zawnioskować o udzielenie kredytu hipotecznego. Jego uzyskanie jest to pierwszy krok do posiadania swojej własnej nieruchomości.
-
5 porad na temat urządzania wnętrza w stylu skandynawskim
Podoba ci się styl skandynawski? Oto garść porad jak zaaranżować skandynawskie wnętrze. Wystarczy tylko kilka informacji!
Grażyna
5 porad na temat urządzania wnętrza w stylu skandynawskim 2017-10-19 06:55:37 2017-09-20 09:36:19