Tak bardzo ceniony ostatnio styl skandynawski jest nie tylko efektowny, ale także, a może przede wszystkim, wyjątkowo funkcjonalny. Tego rodzaju design pozwala na modne i wygodne urządzenie nawet małego pomieszczenia, co bez wątpienia przysparza mu dodatkowej popularności.

Christian Hillebrand @ fotolia.com
Charakterystyka skandynawskiego stylu wnętrzarskiego
W skandynawskich wnętrzach przejawia się szczególny, bliski stosunek człowieka do natury – duże znaczenie ma wykorzystanie naturalnego światła i ekologicznych materiałów. Pomieszczenie musi być jasne i czyste, urządzone z widoczną, niekiedy bardzo radykalną prostotą. Elementem dominującym jest surowa biel oraz ocieplające ją drewno. Nie znajdziemy tutaj wykwintnych detali i wyszukanych zdobień, motywem przewodnim pozostaje prostota i funkcjonalność.
Podłoga i ściany
W skandynawskiej kuchni spotkamy najczęściej drewnianą, bardzo jasną podłogę o gładkiej matowej powierzchni. Mogą to być też płytki imitujące fakturę drewna. Czasami stosuje się rozwiązanie polegające na pokryciu fragmentów podłogi, na przykład pod szafkami, płytkami w innym, kontrastującym kolorze lub zdobionymi typowymi dla tego stylu motywami heksagonalnymi czy patchworkowymi. Takie wzory można też wykorzystać do wykończenia ściany nad blatem kuchennym. Malowane ekologicznymi farbami ściany są utrzymane w bieli, szarościach, kolorze kremowym czy innych bardzo jasnych pastelach.
Christian Hillebrand @ fotolia.com
Meble kuchenne
Wszystkie sprzęty wpisują się w naczelną zasadę skandynawskiego designu – funkcjonalność i prostota, a zarazem połączenie tradycji z nowoczesnością. Stąd obok tradycyjnego drewna pojawia się metal i szkło, a urocze, często stylizowane na starodawne szafki i szafeczki posiadają liczne schowki na najnowocześniejszy sprzęt AGD. Charakterystyczne są też rozwiązania w rodzaju składanego blatu, wysuwanej stolnicy, koszy typu cargo, licznych szuflad i relingów. Do tego jasne, pozbawione zdobień fronty, czasami z ciemnymi akcentami przełamującymi dominującą biel czy szarość.
Oświetlenie i dodatki
Podstawą jest światło naturalne, dlatego kuchnia powinna mieć przynajmniej jedno okno. Lampy powinny być starannie dobrane do charakteru wnętrza, wiszące występują z reguły zgrupowane po dwie, trzy. Jeśli obawiamy się monotonii i wrażenia chłodu, to właśnie oświetlenie oraz dodatki mogą ten nastrój przełamać. Designerskie pojemniki, kubki, tace podkreślą ostateczny efekt nadając przy tym naszej kuchni indywidualny charakter.
kuprin33 @ depositphotos.com
Podobne artykuły:
-
10 niesamowitych domów jak ze snu, w których chcielibyście zamieszkać!
Architektoniczne perełki! Zobacz najpiękniejsze domu marzeń, w których zapragniecie zamieszkać!
-
Mała przestrzeń w domu - jak ją zaaranżować?
Jak zaaranżować genialnie małą przestrzeń w domu? Zobacz ciekawe inspiracje!
-
Dobre domy – jak wybrać odpowiedni projekt?
Budowa domu bez dobrego projektu byłaby bardzo trudna. Dlatego specjaliści dostarczają nam tysiące projektów na stworzenie wymarzonych czterech kątów. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru?
-
Styl skandynawski – czym się wyróżnia, jak i gdzie go zastosować?
Nie bez powodu styl skandynawski święci triumfy popularności. Jest estetyczny, funkcjonalny i niezwykle przejrzysty. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które pomogą Ci uzyskać podobny klimat w Twoim wnętrzu.
Grażyna
Styl skandynawski – czym się wyróżnia, jak i gdzie go zastosować? 2017-09-25 08:04:58 2017-09-20 10:28:05