Tak bardzo ceniony ostatnio styl skandynawski jest nie tylko efektowny, ale także, a może przede wszystkim, wyjątkowo funkcjonalny. Tego rodzaju design pozwala na modne i wygodne urządzenie nawet małego pomieszczenia, co bez wątpienia przysparza mu dodatkowej popularności.

Christian Hillebrand @ fotolia.com
Charakterystyka skandynawskiego stylu wnętrzarskiego
W skandynawskich wnętrzach przejawia się szczególny, bliski stosunek człowieka do natury – duże znaczenie ma wykorzystanie naturalnego światła i ekologicznych materiałów. Pomieszczenie musi być jasne i czyste, urządzone z widoczną, niekiedy bardzo radykalną prostotą. Elementem dominującym jest surowa biel oraz ocieplające ją drewno. Nie znajdziemy tutaj wykwintnych detali i wyszukanych zdobień, motywem przewodnim pozostaje prostota i funkcjonalność.
Podłoga i ściany
W skandynawskiej kuchni spotkamy najczęściej drewnianą, bardzo jasną podłogę o gładkiej matowej powierzchni. Mogą to być też płytki imitujące fakturę drewna. Czasami stosuje się rozwiązanie polegające na pokryciu fragmentów podłogi, na przykład pod szafkami, płytkami w innym, kontrastującym kolorze lub zdobionymi typowymi dla tego stylu motywami heksagonalnymi czy patchworkowymi. Takie wzory można też wykorzystać do wykończenia ściany nad blatem kuchennym. Malowane ekologicznymi farbami ściany są utrzymane w bieli, szarościach, kolorze kremowym czy innych bardzo jasnych pastelach.
Christian Hillebrand @ fotolia.com
Meble kuchenne
Wszystkie sprzęty wpisują się w naczelną zasadę skandynawskiego designu – funkcjonalność i prostota, a zarazem połączenie tradycji z nowoczesnością. Stąd obok tradycyjnego drewna pojawia się metal i szkło, a urocze, często stylizowane na starodawne szafki i szafeczki posiadają liczne schowki na najnowocześniejszy sprzęt AGD. Charakterystyczne są też rozwiązania w rodzaju składanego blatu, wysuwanej stolnicy, koszy typu cargo, licznych szuflad i relingów. Do tego jasne, pozbawione zdobień fronty, czasami z ciemnymi akcentami przełamującymi dominującą biel czy szarość.
Oświetlenie i dodatki
Podstawą jest światło naturalne, dlatego kuchnia powinna mieć przynajmniej jedno okno. Lampy powinny być starannie dobrane do charakteru wnętrza, wiszące występują z reguły zgrupowane po dwie, trzy. Jeśli obawiamy się monotonii i wrażenia chłodu, to właśnie oświetlenie oraz dodatki mogą ten nastrój przełamać. Designerskie pojemniki, kubki, tace podkreślą ostateczny efekt nadając przy tym naszej kuchni indywidualny charakter.
kuprin33 @ depositphotos.com
Grażyna
Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim? 2017-10-10 07:14:20 2017-09-20 09:57:29