Co sprawia, że Twój dom wydaje się komfortową i przyjazną przestrzenią? Ogromną rolę, a jakże, odgrywa aranżacja przestrzeni, kolorystyka czy wybrane meble oraz dekoracje. Ale jest coś, o co musisz zadbać jeszcze zanim przejdziesz do etapu „upiększania”. Chodzi oczywiście o bezpieczeństwo.

Choć wydawać się może, że ryzyko włamania do domu czy mieszkania jest dzisiaj dość nikłe, statystyki policyjne nie kłamią. To wciąż częste przypadki. Oczywiście, nic nie zapewni stuprocentowej ochrony, ale już taką do tych stu procent zbliżoną – jak najbardziej. Co więc zrobić, by zapewnić sobie spokojny sen?
Zadbaj o odpowiednie oświetlenie posesji
Jeśli mieszkasz w domu, pamiętaj, że bezpieczeństwo zaczyna się jeszcze zanim potencjalny włamywacz dotrze do drzwi wejściowych. Tym, co może go zniechęcić do podjęcia jakiegokolwiek działania jest dobre oświetlenie. Jeśli cała druga prowadząca do wejścia (a także do okien na parterze) jest wyraźnie widoczna nawet po zmierzchu, włamywacz może zostać łatwo wykryty. Jeśli nie przez domowników (których, np. nie ma w środku), to z całą pewnością przez sąsiadów.
Domofon lub inne zabezpieczenie wejścia na posesję
Intruz to nie tylko włamywacz. Akwizytorzy, domokrążcy, niepożądani goście… Ich też nie chciałbyś widzieć tuż pod swoimi drzwiami. By tego uniknąć, zainwestuj w dobry domofon lub, jeszcze lepiej, wideofon. W ten sposób, gdy usłyszysz dzwonek do drzwi, możesz dyskretnie sprawdzić, kto czeka po drugiej stronie bramy i zadecydować, czy otwierasz, czy nie.
Inteligentnie zamykane drzwi i okna
Na pewno nieraz byłeś w sytuacji, w której zastanawiałeś się, czy drzwi do Twojego domu na pewno zostały zamknięte. Poranne zabieganie i pośpiech mogą dekoncentrować. A niezaryglowane drzwi to idealne zaproszenie dla niepowołanych gości. Problemów takich jak te, uniknąć pozwala bezprzewodowa kontrola dostępu. Innowacyjne zamki elektryczne, połączone w jeden system, są nadzorowane zdalnie. Po pierwsze, automatycznie się zatrzaskują, gdy wychodzisz. Ponadto zaś, elektroniczna kontrola dostępu może rejestrować wszystkie próby otwarcia zamka. Jeśli więc obawiasz się, np. że klucz pozostawiony „na wszelki wypadek” w rękach sąsiada został wykorzystany bez Twojej zgody – możesz szybko sprawdzić, czy tak się stało, w każdej chwili. A co, gdy elektroniczny klucz czy inne urządzenie do otwierania drzwi się zgubi? W systemach takich, jak np. BlueSmart od Winkhaus, masz możliwość automatycznego zablokowania zguby – po dezaktywacji klucz staje się zupełnie bezużyteczny.
Poza bezprzewodową kontrolą dostępu, zainwestować warto też, np. w bezpiecznie uchylane okna, które zapewnią dobrą cyrkulację powietrza, a jednocześnie nie ułatwią włamywaczowi pokonania bariery przy wejściu do budynku.
Jest jeszcze jedna ważna rzecz, o której warto pamiętać, gdy chodzi o zabezpieczenie domu. Chodzi o dobre relacje z sąsiadami. Zaprzyjaźniona rodzina, mieszkająca dom obok, zawsze rzuci okiem na Twój budynek i da znać, jeśli w jego okolicy dzieje się coś podejrzanego. A to czasami cenniejsze wsparcie, niż jakakolwiek elektronika.
Podobne artykuły:
-
Ubezpieczenie wyposażenia - ochrona mebli i sprzętu w praktyce
Z polisy mieszkaniowej można chronić nie tylko mury i elementy stałe, ale również wyposażenie. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują szeroki zakres ochrony mienia ruchomego, który można dopasować do indywidualnych potrzeb.
-
Jak dobrać kinkiety?
Kinkiety to lampy ścienne, które są chętnie wykorzystywane w aranżacji wnętrz urządzonych w różnym klimacie, niezależnie od ich przeznaczenia. Charakteryzują się one specyficznym kloszem, który rozprasza światło, dzięki czemu wprowadza do wnętrza niepowtarzalny nastrój. Jest to rodzaj oświetlenia wieszany na ścianie. Dlatego zazwyczaj kinkiety nie są umieszczane w centralnym punkcie wnętrza i nie stanowią jego głównego elementu oświetlającego. Lampy te powinny być dopasowane nie tylko do stylu aranżacji wnętrza, ale również jego przeznaczenia. Jak więc dobrać kinkiety? Podpowiadamy.
-
Domy jednorodzinne w Gdyni i Gdańsku
Zakup domu w dużym mieście lub jego okolicach nie należy do zadań łatwych. Znalezienie odpowiedniego miejsca, gdzie będzie żyło się komfortowo, jest na swój sposób ograniczone. Dlatego dobrze jest korzystać z pomocy specjalistów, takich jak choćby profesjonalnych deweloperów, którzy od lat realizują różnorodne inwestycje w nowe nieruchomości. Jednym z nich jest bez wątpienia firma Inpro.
-
W jaki sposób zbierać i wykorzystać wodę deszczową?
Deszczówka nie tylko jest darmowa, ale też pod niektórymi względami lepsza od wody wodociągowej. Jak można ją wykorzystać?
Grażyna
W jaki sposób zbierać i wykorzystać wodę deszczową? 2021-02-26 12:54:17 2021-02-26 12:54:12