Wybór idealnego dla nas projektu domu to trudna decyzja. Musimy wziąć pod uwagę bardzo wiele kwestii. Nie tylko wygląd budynku ma znaczenie, lecz przede wszystkim jego metraż, układ funkcjonalny, rozwiązania architektoniczne, zagospodarowanie działki. Jednak podstawowe pytania powinny odnosić się do naszych wymagań i oczekiwań, jakie ma spełniać przyszłe mieszkanie. Zatem, jak wyobrażasz sobie swój przyszły dom?

Jaki styl podoba ci się najbardziej?
Zanim zaczniesz przeglądać gotowe projekty domów, spróbuj zwizualizować sobie swój przyszły dom. Z pewnością wyobrażasz sobie teraz jego wnętrze, wygląd salonu, taras a może kolację w pięknej i dużej jadalni. Pamiętaj, aby cały projekt był spójny i harmonijny, najlepiej w jednym stylu.
Zastanów się najpierw nad wyglądem zewnętrznym budynku – w jakiej odsłonie chciałabyś go codziennie oglądać? Może w stylu nowoczesnym, klasycznym, skandynawskim, wiejskim, eklektycznym albo śródziemnomorskim? Wszystko zależy od gustu. Jeżeli jesteś zwolennikiem tradycji, dobrym rozwiązaniem będzie wybór budynku w klasycznej odsłonie. Delikatne tonacje beżu i bieli na kolumnach lub arkadach będą okazale prezentować twoją posesję. Dla domów o klasycznym designie, charakterystyczne są geometryczne wypuklenia, płaskie lub wielospadowe dachy.
Wybierając mieszkanie w stylu nowoczesnym, pamiętaj, że nie chodzi w nim tylko o niestandardowe połączenia przeciwstawnych materiałów i brył. Nowoczesne domy to przede wszystkim domy energooszczędne. Najnowsze rozwiązania izolacyjne, mieszkania tanie w użytkowaniu oraz przyjazne dla środowiska wpisują się model domu proekologicznego. Charakterystycznym elementem są dachy dwuspadowe, duże przeszklenia, funkcjonalny układ pomieszczeń, na przykład „nowoczesne stodoły” (zobacz nowoczesne projekty domów). Ekologiczne rozwiązania charakterystyczne będą także dla domów w stylu skandynawskim.
Jeśli lubisz oryginalny styl i chcesz, żeby twój dom się wyróżniał, postaw na projekt domu wiejskiego czy śródziemnomorskiego. Te pierwsze budowane są z drewna i doskonale pasują na działki leśne lub położone nad jeziorem czy rzeką. Najczęściej wykorzystuje się tradycyjne dachy dwuspadowe. W przypadku domów w stylu śródziemnomorskim, dominują śnieżnobiałe kolory, charakterystyczne okiennice, dachy wielospadowe oraz elewacje z naturalnego kamienia.
O czym należy pamiętać?
Jeśli zdecydujesz się na styl swojego przyszłego domu, sprecyzuj ile osób ma w nim mieszkać lub może zamieszkać wkrótce. W końcu budowa domu to inwestycja na lata. Jeśli planujesz przeprowadzić się z kilkuosobową rodziną dobrym rozwiązaniem będą nie tylko domy wielorodzinne, lecz także domy parterowe. Oczywiście podstawową kwestią będzie wielkość twojej działki i przeznaczony teren na zabudowę. Staraj się maksymalnie wykorzystać wszystkie przestrzenie i ograniczyć te zbędne, które mogą nie być użytkowane. Wybierajmy także najnowsze rozwiązania ekologiczne, dzięki czemu nasz dom będzie niedrogi w utrzymaniu, na przykład dachy dwuspadowe, które oznaczają mniejsze straty ciepła. Obecnie mamy mnóstwo projektów prostych i minimalistycznych domów, jednak z ciekawym elementem przełamującym i nadającym budynkowi charakteru. Najlepiej wszystko dokładnie rozplanować, naszą wizję dopasować także do faktycznego stanu naszego budżetu, wymagań urzędowych, a także do praktycznego użytkowania przestrzeni.
Podobne artykuły:
-
Penthouse w Katowicach: kiedyś marzenie, a dziś?
Penthouse to rzadko spotykany rodzaj nieruchomości na polskim rynku. Powód jest prosty: jeszcze do niedawna tylko promil naszego społeczeństwa mógł sobie pozwolić na zakup tak ekskluzywnego mieszkania. Poza tym firmy deweloperskie niespecjalnie kwapiły się do oferowania takich nieruchomości, ponieważ nie było na nie zbyt dużego popytu. Sytuacja powoli, ale zauważalnie się zmienia, czego najlepszym przykładem są Katowice. Penthouse w tym mieście nie jest już propozycją wyłącznie dla najzamożniejszych inwestorów, o czym można się przekonać przeglądając aktualne oferty lokalnych deweloperów.
-
Instalacje fotowoltaiczne - czy warto zastosować je w domu?
Coraz częściej mówi się, że korzystanie z odnawialnych źródeł energii to przyszłość naszego świata. Czy rzeczywiście tak jest? To z pewnością okaże się już całkiem niedługo. Jak na ten moment jednak wszystko wskazuje na to, że twierdzenie to jest zgodne z prawdą. Fotowoltaika to proces wytwarzania energii, który stosuje się obecnie coraz częściej. Jego zastosowanie ma wiele korzyści. W związku z tym wykorzystuje się go zarówno w przemyśle, czy gospodarstwach, jak i w domach prywatnych. Decydując się na montaż elementów, jakimi są panele fotowoltaiczne, powinniśmy zastanowić się, czy będzie to dla nas opłacalne. Zanim więc ruszymy do działania, koniecznie sprawdźmy, jakie zalety zapewni nam taka inwestycja.
-
O jakich parametrach szlifierki do gipsu powinieneś wiedzieć?
Szlifierka do gipsu to urządzenie przydatne podczas budowy i remontu - za jej pomocą wyrównamy powierzchnię ścian i sufitów po nałożeniu gipsu. Kupując szlifierkę, warto zwrócić uwagę na kilka elementów, takich jak moc urządzenia, jego zasięg, trwałość oraz możliwość odsysania pyłów powstałych podczas pracy.
-
Dlaczego warto wymienić stare okna dachowe na nowe?
Wiele osób długo zastanawia się nad zmianą starych okien dachowych na nowe. Jest to kosztowna inwestycja, która wymaga pewnego zaangażowania w cały proces. Ilość korzyści przemawiająca za podjęciem tego kroku sprawia jednak, że coraz więcej właścicieli domów decyduje się na słuszną zmianę. Oto najważniejsze argumenty, dlaczego warto wymienić stare okna dachowe na nowe.
Grażyna
Dlaczego warto wymienić stare okna dachowe na nowe? 2021-05-20 14:29:04 2021-05-20 14:28:47