Salon, zwany także pokojem dziennym to miejsce, w którym cała rodzina najchętniej spędza czas - służy jako miejsce rozmów, jako sala kinowa, jadalnia, pokój zabaw najmniejszych dzieci, pokój gościnny. W salonie przyjmujemy gości i śmiało można stwierdzić, że pełni on funkcję reprezentacyjną. Mimo, iż większość z nas regularnie w nim sprząta, istnieje kilka takich miejsc, które pomijamy w trakcie porządków, a gromadzi się tam wiele brudu. Warto sprawdzić, o czym dokładnie jest mowa, aby móc cieszyć się pokojem dziennym czystym na sto procent!

Iriana Shiyan @ fotolia.com
1. Pod szafami
Mimo, że często mamy tam utrudniony dostęp, trzeba raz na jakiś czas odkurzyć te miejsca i przetrzeć je. Gromadzi się tam mnóstwo kurzu, którego obecność jest uciążliwa nie tylko dla alergików: obecnie w kurzu roztocza mogą negatywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie niemowląt i osób starszych. Dlatego warto zainwestować w dłuższą rurę odkurzacza albo specjalną końcówkę niż co jakiś czas odsuwać i przestawiać wszystkie meble.
2. Podłokietniki foteli i kanap
Nie zawsze mamy czyste ręce. Nie chodzi już nawet o to, że są czymś specjalnie ubrudzone - pot i kurz wystarczy, by nasze dłonie zostawiały plamy na tapicerce. Dlatego warto, kupując meble tapicerowane, zainwestować w takie, które mają zdejmowalne pokrowce na podłokietniki - to one najczęściej mają kontakt z naszymi brudnymi dłońmi, a nieprane z czasem zaczną się odznaczać kolorystycznie od reszty mebla.
Iriana Shiyan @ fotolia.com
3. Zasłony
Może się zdawać, że tylko wiszą i nic nie robią, nikt ich nie dotyka, ale prawda jest diametralnie inna: doskonale zbierają kurz. Należy regularnie je zmieniać i prać w wysokiej temperaturze, by pozbyć się drobnoustrojów i roztoczy.
4. Szafka RTV
Chociaż dziś sprzęt audiowizualny ma o wiele mniejsze rozmiary aniżeli jeszcze kilkanaście lat temu, ma o wiele więcej kabli i przewodów. Z reguły są one upchnięte za szafką z telewizorem i z czasem zaczyna je pokrywać kurz. Aby tak się nie stało trzeba je regularnie odkurzać, by nie stały się siedliskiem roztoczy.
6. Biblioteczka
Aby ograniczyć ilość kurzu i zanieczyszczeń w naszym domowym powietrzu trzeba pamiętać o regularnym odkurzaniu wszystkich książek w biblioteczce.
Iriana Shiyan @ fotolia.com
Podobne artykuły:
-
Jaki powinien być salon - mały czy duży? Idealny metraż, dzięki któremu będziesz zachwycona tym miejscem
Kiedy projektujesz dom, musisz uwzględnić odpowiednią wielkość salonu. To niezwykle ważne, ponieważ salon stanowi jeden z najważniejszych pomieszczeń w budynku. To tam będą spotykać się twoi goście, tam odbędą się największe święta i rodzinne uroczystości. Jakie są idealne wymiary salonu?
-
Jak wykończyć panele i połączyć podłogę ze ścianą. Jak trafnie wybrać najlepiej dopasowaną listwę przypodłogową?
Podłoga to pod względem zajmowanej powierzchni największy element trwały wyposażenia naszego mieszkania. To jak będzie się prezentować zależy nie tylko od samego materiału podłogowego, ale także od dodatków wykończeniowych. Listwy przypodłogowe to element, któremu zwykle nie poświęcamy dużo czasu. Tymczasem mają one nie tylko znaczenie estetyczne, ale także funkcjonalne. Od ich jakości, trwałości oraz wyglądu zależy, czy cała podłoga będzie się pięknie prezentować. Odpowiednio dobrana listwa przypodłogowa pozwoli podkreślić walory nawet najpiękniejszej podłogi. Z drugiej strony, źle dobrana listwa przypodłogowa może optycznie zmniejszyć nasze pomieszczenie lub zakłócać jego proporcje. Czym zatem kierować się przy wyborze listew przypodłogowych?
-
Jak urządzić kuchnię otwartą na salon? Poznaj tajniki dobrej aranżacji!
Salon połączony z kuchnią to coraz modniejsze rozwiązanie. Niegdyś decydowaliśmy się na nie powodowani przede wszystkim koniecznością, dziś jednak sami zastanawiamy się nad wyburzeniem ścian, aby tylko cieszyć się takim rozwiązaniem. Co zatem powinniśmy wiedzieć na jego temat?
-
Jak pracować w domu zdrowo i efektywnie?
W ostatnich latach praca zdalna, wykonywana w domu, staje się coraz popularniejsza. W niektórych branżach (np. IT) taka możliwość bywa wręcz kluczowym czynnikiem, który decyduje o przyjęciu posady. Aby jednak praca we własnym domu nie stała się pułapką na zdrowie i efektywność, warto przestrzegać kilku reguł.
Grażyna
Jak pracować w domu zdrowo i efektywnie? 2017-12-06 09:45:28 2017-12-06 09:45:14