Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu, a wiele osób sądzi, że najistotniejsze: tam nie tylko przygotowuje się jedzenie i spożywa posiłki, tam głównie toczy się życie rodzinne i towarzyskie. Wszyscy doskonale wiemy, że w kuchni wspaniale się rozmawia, że odbywają się tam najlepsze imprezy, że nie ma to jak pogaduchy przy kolacji. Jednakże, jako że tam przygotowujemy i przechowujemy jedzenie ważne jest niezmiernie, by w wyjątkowy sposób dbać o porządek w tym pomieszczeniu. Sprawdźcie naszą listę pięciu najbrudniejszych miejsc w kuchni, które lepiej czyścić, bo inaczej mogą nas spotkać bardzo przykre konsekwencje, chociażby w postaci zatruć pokarmowych.
Iriana Shiyan @ fotolia.com
1. Lodówka - niby nie dzieje się w niej nic szczególnego, nic się w niej nie kroi anie nie gotuje, jednakże często coś się w niej rozleje, jakiś otwarty słoik przewróci, resztka keczupu spłynie na półkę, stłucze się jajko i tak dalej. W efekcie lodówka nie tylko jest brudna, ale stanowi wspaniałe środowisko do namnażania się wszelkich bakterii i drobnoustrojów.
2. Okap - znajduje się nad płytą grzewczą lub kuchenką czyli bezpośrednio nad garnkami i patelniami z przygotowywanym właśnie jedzeniem. Często jest opryskany tłuszczem, przez co potem przywierają do niego drobinki kurzu i innych zanieczyszczeń. Warto go regularnie myć, by te paskudztwa nie miały dostępu do naszego jedzenia.
Iriana Shiyan @ fotolia.com
3. Szuflady - w nich przechowujemy zwykle sztućce oraz wszelkiego rodzaju chochle, warzechy, noże, obieraczki i tak dalej. Jako że zazwyczaj takie szuflady znajdują się tuż pod blatem, bardzo często wpadają do nich okruszki, resztki jedzenia i tym podobne, które potem gniją i pokrywają się pleśnią.
4. Płyta grzewcza - jeśli mamy kuchnię indukcyjną, sprawa jest znacznie prostsza - wystarczy ją przetrzeć mokrą ściereczką. Jeżeli jednak mamy kuchnię gazową, cztery palniki i żeliwny ruszt, sprzątania jest znacznie więcej: trzeba rozłożyć wszystkie części i najlepiej je namoczyć, by zaschnięte resztki i przypalenia miały szansę odmoknąć i łatwiej można je było usunąć. Kuchenki trzeba czyścić, bo mają bardzo bliski kontakt z przygotowanymi potrawami.
5. Piekarnik - nie można zapominać o sprawdzeniu jego czystości po każdym użyciu. Jeżeli coś nam skapnie w trakcie pieczenia, trzeba to jak najszybciej usunąć, inaczej przypalone resztki zostaną z nami na zawsze.
Iriana Shiyan @ fotolia.com
Podobne artykuły:
-
Jak z pomysłem urządzić praktyczną i wygodną kuchnię?
Praktyczna i wygodna kuchnia to marzenie nie tylko gospodyń domowych,ale także domowników. Podpowiadamy jak urządzić kuchnię, dzięki której będziecie czuć się dobrze!
-
Jak wyposażyć kuchnię? Lista niezbędnych rzeczy
Żeby kuchnia mogła spełniać swoją rolę – czyli aby ułatwiała nam ona przyrządzanie jedzenia – konieczne jest jej odpowiednie wyposażenie. Poniżej prezentujemy listę rzeczy, o których nie możesz zapomnieć, robiąc zakupy do kuchni. Znajdą się tutaj zarówno tradycyjne przyrządy, jak i bardziej nowoczesne akcesoria.
-
Modna kuchnia 2022 — co będzie na topie?
Jak w każdej dziedzinie, również w aranżacji kuchni co roku pojawiają się nowe trendy i rozwiązania. W 2022 roku będziemy stawiać na starannie zaprojektowane meble z wysokiej jakości materiałów, takich jak drewno czy marmur. Celem projektantów będzie połączenie estetyki z jak największą funkcjonalnością. Co będzie na topie? Podpowiadamy.
-
Pięć kroków do aranżacji ponadczasowej i funkcjonalnej kuchni
Kuchnia – serce domu. To właśnie w niej spędzamy długie godziny na rozmowach, przygotowywaniu posiłków i ich wspólnym spożywaniu. Właśnie dlatego powinna być ładnie urządzona, przemyślanie zaprojektowana i funkcjonalna. Jak stworzyć ponadczasową przestrzeń, która oprze się upływającemu czasowi i jednocześnie zapewni doskonałe warunki do gotowania? Wystarczy, że zastosujesz się do poniższych rad.
Grażyna
Pięć kroków do aranżacji ponadczasowej i funkcjonalnej kuchni 2017-05-10 11:24:36 2017-05-10 11:23:51