Jakie są główne rodzaje oleju opałowego?
Olej opałowy to nowoczesne i innowacyjne paliwo, które jest przeznaczone do ogrzewania budynków o niewielkich rozmiarach. Należą do nich m.in. domy jednorodzinne lub różnego typu obiekty przemysłowe. Innowacyjność tego rozwiązania grzewczego polega na tym, że firmy i gospodarstwa domowe mogą uzyskać pełną niezależność od sieci gazowej. Ten rodzaj materiału grzewczego charakteryzuje się precyzyjnie zdefiniowanymi parametrami. Dlatego przed zakupem paliwa opałowego, warto poznać jego najważniejsze cechy.
Olej opałowy to mieszanka węglowodorów, uzyskiwana podczas destylacji ropy naftowej. Jakość i zastosowanie tego materiału grzewczego jest niezwykle różnorodne. Olej opałowy najczęściej wykorzystywany jest:
- do ogrzewania instalacji grzewczych w przemysłowych piecach,
- do celów produkcyjnych,
- jako paliwo technologiczne.
Istnieją trzy rodzaje oleju opałowego, skategoryzowane ze względu na ich gęstość: lekki, średni i ciężki. Każdy z nich posiada inne zastosowanie, z uwagi na właściwości i zawartość składników mineralnych. Lekki olej opałowy, o którym więcej informacji znaleźć można na stronie ekoterm.pl, jest najczęściej używany do ogrzewania domów, mieszkań i budynków użyteczności publicznej. Natomiast średnie i ciężkie oleje opałowe, które odznaczają się większą wartością energetyczną, stosowane są w instalacjach montowanych w elektrociepłowniach i wielkopowierzchniowych budynkach przemysłowych.
Charakterystyka oleju opałowego - kiedy wybrać lekki, a kiedy ciężki?
Lekki olej opałowy ma unikalne właściwości fizyczne i chemiczne, które składają się na jego główną charakterystykę. Cechuje się on bowiem niską gęstością oraz stosunkowo niskim poziomem zawartości siarki. To czyni go doskonałym paliwem grzewczym do ogrzewania domów jednorodzinnych lub średniej wielkości lokali usługowych. Ponadto wysoka temperatura zapłonu (ponad 55°C), zapewnia bezpieczeństwo podczas użytkowania i minimalizuje ryzyko wybuchu i pożaru. Warto dodać, że gęstość oleju opałowego lekkiego mieści się w przedziale 0,82–0,85 g/cm³, co wpływa na jakość paliwa, jego rozpylanie oraz pozwala na bezbłędne odróżnienie jego gatunków. Ponadto lekki olej opałowy może pozostać w płynnej postaci przy temperaturze -30°C. Wartość opałowa tego oleju wynosi 42,8 MJ/kg i jego spalanie praktycznie nie powoduje zanieczyszczeń.
Dzięki tym właściwościom lekki olej opałowy jest idealnym wyborem do użytku w prywatnych domach i niewielkich budynkach gospodarczych. Natomiast w przypadku wymagań przemysłowych, znacznie lepiej sprawdzą się cięższe lub średnie oleje opałowe, które są często stosowane w dużych zakładach produkcyjnych czy przetwórczych.
Olej opałowy - ekologiczny i funkcjonalny aspekt użytkowania produktu
Ogrzewanie olejem opałowym to jeden z najskuteczniejszych sposobów na ograniczenie szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Materiał grzewczy cechuje się niską emisyjnością, co oznacza, że uwalnianie siarki do atmosfery odbywa się w znacznie mniejszym stopniu niż w przypadku innego typu opału. Olej opałowy bardzo często określany jako paliwo ekologiczne, ponieważ oprócz niskiej zawartości siarki jest także bezodpadowy i produkuje tylko nieznaczne ilości szkodliwych związków chemicznych w trakcie spalania. Z tego powodu jest to doskonały wybór dla osób, które chcą dbać o środowisko i żyć w zgodzie z naturą. Aby dowiedzieć się więcej na temat nieszkodliwego wpływu oleju opałowego na środowisko naturalne, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Ekoterm.
Korzystanie z instalacji grzewczej, opartej na oleju opałowym lekkim, wykazuje nie tylko brak szkodliwego wpływu na planetę, ale zapewnia również wysoki poziom bezpieczeństwa. Stosując bowiem tego typu materiał grzewczy, minimalizowane jest ryzyko wybuchu, które jest znacznie powszechniejsze w przypadku nieodpowiedniego stosowania paliw gazowych.
Ponadto ochrona użytkowników oleju opałowego jest zapewniona dzięki szczegółowym regulacjom prawnym, dotyczącym transportu i magazynowania tego rodzaju surowca. Przepisy określają wymagania dotyczące magazynu oraz minimalnej odległości ustawienia zbiorników od budynków, aby zredukować ryzyko wycieku lub pożaru.
Najważniejsze zalety stosowania oleju opałowego
Chociaż ogrzewanie na olej opałowy wymaga początkowo nakładu finansowego, np. na zakup kotła kondensacyjnego, to korzyści wynikające z użytkowania instalacji olejowej, znacznie przekraczają poniesione koszty. Do najważniejszych zalet ogrzewania olejem opałowym należy m.in.:
- bezpieczeństwo - olej opałowy jest znacznie bezpieczniejszy w użytkowaniu niż np. gaz ziemny, ponieważ posiada on wysoką temperaturę zapłonu i nie wytwarza wybuchowych mieszanek gazów,
- oszczędność - tego typu ogrzewanie wiąże się z niższymi opłatami cyklicznymi, które użytkownik musi ponosić maksymalnie dwa razy w ciągu roku,
- automatyzacja - system obsługi instalacji jest wysoce intuicyjny i po zaprogramowaniu praktycznie nie wymaga ingerencji użytkownika,
- uniwersalność - instalacja olejowa może zostać zamontowana niemalże w każdym miejscu, zależnie od zastosowanych rozwiązań architektonicznych budynku.
Podobne artykuły:
Grażyna
5 domowych roślin, które kochają zimę! 2017-12-22 07:12:55 2017-12-12 10:03:23