Urządzenie małej łazienki może być nie lada wyzwaniem. Ograniczona powierzchnia tego wnętrza często uniemożliwia umieszczenie w nim wszystkich elementów, które zaplanował inwestor. Mimo że nie istnieje magiczny sposób, dzieki któremu można byłoby powiększyć tę przestrzeń, to jednak wykorzystując odpowiednie kolory, a także model płytek, można wpłynąć na efekt wizualny takiego wnętrza, dzięki czemu będzie wydawało się ono nieco większe. Jak więc wybrać płytki do małej łazienki? Podpowiadamy.

Jaki kształt i rozmiar płytek wybrać do małej łazienki?
Obecnie oferta płytek łazienkowych jest niezwykle zróżnicowana. Dlatego z łatwością znajdziemy model dopasowany do stylu aranżacyjnego takiego wnętrza. Urządzając małą łazienkę, warto jednak zwrócić szczególną uwagę na kształt i rozmiar, którymi wyróżniają się poszczególne płytki łazienkowe. W niewielkich wnętrzach odpowiednio dopasowany kształt i rozmiar płytek może optycznie powiększyć takie pomieszczenie. Dlatego w małej łazience najlepiej sprawdzają się duże płytki.
Szukając idealnego dla siebie modelu, możemy wykorzystać zarówno większe płytki o wymiarach 30 × 60 cm lub 60 × 60 cm, jak i wielkoformatowe wersje o wymiarach 60 × 120 cm. W takich wnętrzach sprawdzą się zarówno formaty kwadratowe, jak i prostokątne. Istotne znaczenie ma również sposób montażu płytek. W wąskiej łazience układając je poziomo, możemy optycznie nieco poszerzyć przestrzeń. Z kolei układając je pionowo, będziemy mogli liczyć na to, że przestrzeń taka będzie wydawała się wyższa. Znaczenie ma również fuga – jej kolor powinien być jak najbardziej zbliżony do odcienia płytek.
Jaki kolor i styl płytek sprawdzi się w małej łazience?
Wybierając kolor płytek do łazienki, powinniśmy pamiętać o ogólnej zasadzie, która mówi o tym, że ciemne odcienie optycznie pomniejszają wnętrze. Z kolei jasne je powiększają. Dlatego też w małej łazience lepiej sprawdzą się płytki w białym, beżowym, kremowym czy jasnoszarym kolorze niż czarne lub grafitowe modele. Jeżeli jednak zależy nam na wprowadzeniu ciemnych barw do tego wnętrza, możemy wykorzystać jasne płytki i na przykład czarne elementy wykończenia prysznica, armatury łazienkowej, lamp czy dodatków. Pamiętajmy jednak, że wprowadzenie zbyt wielu dodatków może przytłoczyć wnętrze.
Płytki w małej łazience powinny być dopasowane również do stylu, w jakim chcemy zaaranżować to pomieszczenie. Dlatego na przykład jeżeli naszą inspiracją są łazienki glamour, postawmy na błyszczące, białe lub beżowe płytki. Z kolei w nowoczesnych łazienkach lepiej prezentują się półmatowe wersje. Pamiętajmy również o tym, że płytki odbijające światło także optycznie powiększają małą łazienkę, nadając jej lekkości i przestronności.
Podobne artykuły:
-
3 rzeczy, które sprawią, że Twoja łazienka będzie bardziej przytulna
W łazience często króluje biały, zimowy kolor, ale po powrocie do domu chcielibyśmy poczuć ciepły klimat tego wnętrza. Jest kilka prostych sposobów na to, aby łazienka była przytulna. Zobaczcie!
-
Kabina prysznicowa bez granic - wszystko co chcielibyście wiedzieć o kabinach walk-in
W nowoczesnych łazienkach coraz częściej tradycyjny brodzik zastępują kabiny typu walk-in - bez brodzika lub z niskim brodzikiem wysokości kilku centymetrów. Jakim właściwościom ten model kabiny zawdzięcza swoją szybko rosnącą popularność? Jak to zwykle bywa w przypadku aranżacji wnętrz, szczególnym uznaniem cieszą się rozwiązania łączące dobry design z funkcjonalnością, a w przypadku łazienek także łatwością utrzymania w czystości. Kabina walk-in jest lekka wizualnie, doskonale komponuje się z niemal każdym stylem wyposażenia, a dodatkowo dzięki niej możemy zaoszczędzić sporo miejsca.
-
Pleśń w łazience - jak się jej pozbyć?
Większość Polaków mieszka w mieszkaniach, jedynie niewielka ich część zajmuje domy jedno- bądź dwurodzinne. Mieszkanie w wieżowcach czy blokach to z jednej strony ogromna wygoda (nie trzeba przecież martwić się zarośniętym trawnikiem, przeciekającymi rynnami czy zniszczonym dachem), z drugiej jednak strony dość mocno ograniczona przestrzeń i związane z tym problemy takie, jak na przykład kiepska wentylacja, która może powodować pojawienie się pleśni. Ta z kolei pojawia się niemalże zawsze tam, gdzie jest ciepło i mokro, dlatego tak bardzo ukochała łazienki.
-
Deska wolnoopadajaca – zalety i wady
Wybór miski WC i dopasowanej do niej deski powinien być podyktowany nie tylko względami higienicznymi, ale również estetycznymi oraz praktycznymi. Łazienka to miejsce, w którym chcemy czuć się komfortowo, gdzie wszystko powinno działać bez zarzutu, zapewniając maksymalną wygodę użytkowania i łatwe utrzymanie wybranych urządzeń w czystości. Jednym z udogodnień, które w ostatnich latach zyskało na popularności, jest deska wolnoopadająca.
Grażyna
Deska wolnoopadajaca – zalety i wady 2018-07-03 13:20:18 2018-07-03 13:19:53