Urządzenie małej łazienki może być nie lada wyzwaniem. Ograniczona powierzchnia tego wnętrza często uniemożliwia umieszczenie w nim wszystkich elementów, które zaplanował inwestor. Mimo że nie istnieje magiczny sposób, dzieki któremu można byłoby powiększyć tę przestrzeń, to jednak wykorzystując odpowiednie kolory, a także model płytek, można wpłynąć na efekt wizualny takiego wnętrza, dzięki czemu będzie wydawało się ono nieco większe. Jak więc wybrać płytki do małej łazienki? Podpowiadamy.

Jaki kształt i rozmiar płytek wybrać do małej łazienki?
Obecnie oferta płytek łazienkowych jest niezwykle zróżnicowana. Dlatego z łatwością znajdziemy model dopasowany do stylu aranżacyjnego takiego wnętrza. Urządzając małą łazienkę, warto jednak zwrócić szczególną uwagę na kształt i rozmiar, którymi wyróżniają się poszczególne płytki łazienkowe. W niewielkich wnętrzach odpowiednio dopasowany kształt i rozmiar płytek może optycznie powiększyć takie pomieszczenie. Dlatego w małej łazience najlepiej sprawdzają się duże płytki.
Szukając idealnego dla siebie modelu, możemy wykorzystać zarówno większe płytki o wymiarach 30 × 60 cm lub 60 × 60 cm, jak i wielkoformatowe wersje o wymiarach 60 × 120 cm. W takich wnętrzach sprawdzą się zarówno formaty kwadratowe, jak i prostokątne. Istotne znaczenie ma również sposób montażu płytek. W wąskiej łazience układając je poziomo, możemy optycznie nieco poszerzyć przestrzeń. Z kolei układając je pionowo, będziemy mogli liczyć na to, że przestrzeń taka będzie wydawała się wyższa. Znaczenie ma również fuga – jej kolor powinien być jak najbardziej zbliżony do odcienia płytek.
Jaki kolor i styl płytek sprawdzi się w małej łazience?
Wybierając kolor płytek do łazienki, powinniśmy pamiętać o ogólnej zasadzie, która mówi o tym, że ciemne odcienie optycznie pomniejszają wnętrze. Z kolei jasne je powiększają. Dlatego też w małej łazience lepiej sprawdzą się płytki w białym, beżowym, kremowym czy jasnoszarym kolorze niż czarne lub grafitowe modele. Jeżeli jednak zależy nam na wprowadzeniu ciemnych barw do tego wnętrza, możemy wykorzystać jasne płytki i na przykład czarne elementy wykończenia prysznica, armatury łazienkowej, lamp czy dodatków. Pamiętajmy jednak, że wprowadzenie zbyt wielu dodatków może przytłoczyć wnętrze.
Płytki w małej łazience powinny być dopasowane również do stylu, w jakim chcemy zaaranżować to pomieszczenie. Dlatego na przykład jeżeli naszą inspiracją są łazienki glamour, postawmy na błyszczące, białe lub beżowe płytki. Z kolei w nowoczesnych łazienkach lepiej prezentują się półmatowe wersje. Pamiętajmy również o tym, że płytki odbijające światło także optycznie powiększają małą łazienkę, nadając jej lekkości i przestronności.
Podobne artykuły:
-
Fantastycznie zaaranżowane łazienki - przegląd pomysłów
Najciekawsze pomysły na zaaranżowanie łazienek! Zobacz genialne pomysły.
-
Jak wyczyścić osad z mydła i kamienia w łazience - domowe sposoby, które pomogą Ci rozwiązać problem
Lśniąca czystością łazienka i kuchnia kojarzą się z luksusem i świeżością. Z drugiej strony są to pomieszczenia, w których utrzymanie porządku jest najtrudniejsze - nie ułatwia tego wilgoć. To ona jest przyczyną powstawania kamienia, rdzy i trudnych do zmycia zabrudzeń. Sprawdź, jak szybko i skutecznie usuwać osady z mydła i kamień w łazience!
-
Najnowsze trendy: łazienka w czerni
Projektanci wnętrz wskazują czerń jako najmodniejszy kolor łazienkowy. Tego typu aranżacje z pewnością są eleganckie i stylowe, to klasa sama w sobie. Kompromisem jest połączenie dwóch, a nawet trzech kolorów. Czerń można wprowadzić za pomocą akcesoriów, dekoracji lub niezwykłej armatury łazienkowej.
-
3 sprawdzone sposoby na czystą kabinę prysznicową
Codzienne użytkowanie mieszkania wiąże się z powstawaniem zabrudzeń na bieżąco. Szczególnie narażona na osady z wody i mydła, a także rdzę, jest kuchnia i łazienka. Spłukiwanie po sobie umywalki, toalety czy brodzika wraz z kabiną prysznicową rozwiązują problem tylko połowicznie - prędzej czy później i tak czeka Cię gruntowne mycie tych elementów. O ile z umywalką czy toaletą nie ma zwykle większego problemu, bowiem wystarczy ścierka/szczotka i odrobina płynu, a także zaledwie kilka ruchów, o tyle z kabiną prysznicową rzecz ma się nieco trudniej. Codzienny kontakt z wodą, mydłem i szamponami, a także mnogość zakamarków i łączeń sprawiają, że kabina szybko przestaje wyglądać estetycznie. Jak szybko i z zachowaniem bezpieczeństwa dla swojego zdrowia umyć ją tak, by prezentowała się jak nowa?
Grażyna
3 sprawdzone sposoby na czystą kabinę prysznicową 2017-09-21 08:23:24 2017-09-15 08:29:53