Własna działka, gdzie można się zrelaksować to marzenie wielu osób, ale i związane z nią obowiązki, które regulowane są prawnie. Tak jest między innymi z lokalizacją WC. Nie można lekceważyć tej kwestii, myśląc, że każde miejsce jest odpowiednie, by postawić wychodek. Nim go wybudujemy, warto zaznajomić się z najważniejszymi informacjami na ten temat!
WC na działce - dlaczego to tak ważne?
Piękna pogoda, słońce od rana do wieczora i własny kawałek ziemi, gdzie można oddać się wypoczynkowi - tak brzmi recepta na idealnie spędzony wolny czas. Jeśli mamy taką możliwość, warto korzystać z tych chwil tak często, jak się da, zwłaszcza że sezon na takie leniuchowanie nie trwa wcale aż tak długo. Jednocześnie musimy mieć na uwadze, że posiadanie własnego kawałka ziemi wiąże się z obowiązkami, między innymi w zakresie załatwiania potrzeb fizjologicznych. Choć ta kwestia może wydawać się błaha, to tak nie jest, bo regulują ją przepisy prawa!
Nie wynika to z nadgorliwości urzędniczej, lecz z przesłanek zdrowotnych - ekskrementy stwarzają zagrożenie, gdyż do gleby trafiają bakterie kałowe i jaja różnego rodzaju pasożytów. To szczególnie niebezpieczne, jak znajdą się w ziemi, w której uprawia się warzywa i owoce. Żeby tego uniknąć, chroniąc siebie i sąsiadów naszej działki, powinniśmy poważnie pomyśleć o postawieniu WC na własnym terenie.
WC na działce - najważniejsze wymogi
- Postawienie WC na działce wydaje się błahą sprawą, lecz jego lokalizacja jest ściśle określona przepisami prawa. Wynika to z tego, że tego rodzaju ustęp traktowany jest jako zbiornik bezodpływowy, co oznacza, że obejmują go te same regulacje, jak np. szamba.
- I tak samo, jak ten podziemny zbiornik musi cechować się najważniejszymi parametrami - mieć nieprzepuszczalne dno i ściany. Szczelne też musi być przykrycie z zamykanym otworem.
- Prawidłowo wykonana toaleta powinna mieć również odpowietrzanie, które wyprowadzone jest na co najmniej 0,5 metra nad poziom gruntu.
- To, o czym zapomina wielu właścicieli działek, to kwestia umiejscowienia WC, a mianowicie odległości wychodka od innych obiektów na działce, ale też od granicy samej parceli.
- Ustawodawca skorzystał tu z przepisów odnoszących się do zabudowy jednorodzinnej, zagrodowej oraz rekreacji indywidualnej. Nie pozostawiają one wątpliwości, co do odległości w stosunku do strategicznych punktów.
- Konkretnie mówiąc - WC nie można postawić bliżej niż 5 metrów od okien i drzwi, w jakich przebywają ludzie (nie dotyczy to jednak dołów ustępowych w zabudowie jednorodzinnej).
- Co do innych miejsc: sąsiedniej działki, drogi, ulicy, chodnika czy ścieżki - odległość ta musi wynosić co najmniej 2 metry.
- Dodatkowo pamiętajmy, żeby zachować duży dystans - 15 metrów - między WC a najbliższą studnią, z której czerpana jest woda przeznaczona do spożycia przez ludzi.
- Dodatkowo warto wiedzieć, że jak w ziemi znajduje się instalacja elektryczna, ubikacja powinna znajdować się co najmniej 80 centymetrów od niej. Jeśli to instalacja wodociągowa lub gazociągowa to ta odległość się zwiększa - do 1,5 metra. Więcej porad znajdziemy, klikając w odnośnik budowa WC na działce - przepisy.
Budowa WC na działce - jak to wygląda w praktyce?
Większość domków rekreacyjnych i letniskowych nie posiada kanalizacji, więc właściciele takich budynków decydują się na budowę ustępów z zamkniętym odpływem lub toalet z odpływem do szamba. To rozwiązanie pozwala w dość łatwy sposób usuwać nieczystości - zazwyczaj do oczyszczalni ścieków za sprawą wozów asenizacyjnych. Są oczywiście inne opcje, zwłaszcza przydomowe oczyszczalnie ścieków czy małe oczyszczalnie biologiczne. Niestety, nie sprawdzają się zbyt dobrze na niedużych działkach. Poza tym koszt ich budowy jest duży. Nie dziwi więc, że na wielu działkach powstają konstrukcje prowizoryczne - znane wszystkim sławojki. Są tanie w budowie, lecz to ich jedyna mocna strona. Najważniejszy mankament dotyczy niezbyt szczelnego zbiornika, przez co nieczystości dostają się do gleby.
Jak widać, budowa WC na działce wymaga wcześniejszego planu i znajomości przepisów. Nie można tego lekceważyć, ponieważ zaniedbania w tym obszarze mogą mieć poważne konsekwencje - nie tylko prawne, ale i zdrowotne. Żeby więc dobrze się przygotować do budowy WC, warto korzystać z pomocy fachowców, których znajdujemy pod adresem https://www.dostudni.pl/.
Podobne artykuły:
-
Najważniejsze porady ogrodnicze dla początkujących
Jeśli zastanawiasz się nad założeniem ogrodu, powinieneś wiedzieć kilka rzeczy, zanim zaczniesz. Oto kilka najważniejszych porad ogrodniczych dla początkujących.
-
Taki ogród wygląda wręcz cudownie - sprawdź najciekawsze propozycje!
Propozycje na ogród marzeń - przegląd propozycji na wykonanie ogrodu jak z bajki.
-
Aranżacja ogrodu – funkcjonalnie, wygodnie, zgodnie z potrzebami użytkowników
Letni czas sprzyja przebywaniu na świeżym powietrzu. Przy odpowiedniej pogodzie chętnie relaksujemy się na łonie natury i w przydomowych ogrodach. Wypoczynek jest tym przyjemniejszy, im lepiej została do niego dostosowana przeznaczona dla użytkowników strefa i otaczająca ją przestrzeń. Możliwości aranżacyjne ogrodu są przeogromne. Sprzyja temu szeroka oferta ogrodowych mebli, które często łączą w sobie kilka różnych funkcji.
-
Mech w ogrodzie - najpiękniejsze aranżacje
Myślisz o metamorfozie ogrodu? Zamień trawę na piękny zielony mech i ciesz się niezwykłą zmianą w estetyce Twojego ogródka! Jak się Wam podobają takie aranżacje?
Grażyna
Mech w ogrodzie - najpiękniejsze aranżacje 2020-09-17 10:54:36 2019-03-18 06:17:06