Uprawa krzewów owocowych nie musi być zarezerwowana wyłącznie dla posiadaczy dużych sadów, ponieważ nawet niewielki ogród sprawdzi się w tym celu równie dobrze. Niemałą zaletą jest stały dostęp do ulubionych owoców, a co więcej – niektóre krzewy owocowe mogą także pełnić funkcje dekoracyjne, zwłaszcza w fazie kwitnienia. Kiedy sadzić krzewy owocowe i jakie sadzonki wybierać

Sadzenie krzewów owocowych nie jest zajęciem skomplikowanym, dlatego przy zachowaniu kilku podstawowych zasad, czynność ta nie sprawi problemu nawet niezbyt zaawansowanym ogrodnikom. Pamiętając o odpowiednim terminie sadzenia oraz właściwej pielęgnacji, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasze krzewy owocowe będą zdrowe, a plony obfite i smaczne.
Kiedy sadzić krzewy owocowe?
Nadrzędną zasadą w kwestii terminu sadzenia drzew owocowych, jest dostosowanie go do warunków pogodowych. Nawet jeśli rok wcześniej krzewy sadzone były w marcu, to niekoniecznie ten sam termin sprawdzi się w bieżącym roku. Bardzo ważna jest obserwacja temperatur.
Z reguły przyjmuje się, że optymalne na sadzenie krzewów owocowych są dwa terminy: wiosna, po rozmarznięciu podłoża i jesień, do pierwszych przymrozków. Istotna w tych terminach jest obfitość wody w glebie, sprzyjająca ukorzenianiu się. Dużo zależy od konkretnego gatunku, dlatego przed planowanym sadzeniem, należy dokładnie zapoznać się z jego wymaganiami. Większość krzewów i drzew owocowych preferuje obydwa wspomniane terminy sadzenia, jednak jak w większości kwestii, tak i w ogrodnictwie, istnieją pewne wyjątki. Są to gatunki wyjątkowo wrażliwe na mrozy i jesienne sadzenie mogłoby całkowicie zniszczyć delikatne sadzonki.
Które krzewy powinniśmy sadzić TYLKO wiosną?
Krzewy owocowe, które lepiej jest sadzić wiosną to przede wszystkim: jagoda kamczacka i orzech włoski. Jeśli z jakichś względów nie uda nam się posadzić wymienionych krzewów wiosną, można wybrać termin jesienny, jednak niezbędne jest okrycie sadzonek w celu zabezpieczenia przed mrozem i zimowym wiatrem.
Jak wybierać sadzonki krzewów owocowych
Dostępne w sklepach ogrodniczych sadzonki krzewów owocowych, można kupić w różnej formie. Największym powodzeniem cieszą się sadzonki w doniczkach z dwóch powodów: są bardziej odporne i wytrzymałe, a ponadto, można sadzić je niemal w każdym momencie sezonu, pamiętając oczywiście o podstawowym kryterium sadzenia krzewów.
Oprócz sadzonek w doniczce możemy również kupić:
- sadzonki w balotach, czyli w specjalnej osłonie chroniącej system korzeniowy,
- z gołymi korzeniami, które preferują wczesnowiosenny lub jesienny termin sadzenia,
- kopane bezpośrednio z gruntu.
Niezależnie od tego, który rodzaj sadzonek wybierzemy, zawsze należy zwrócić uwagę na ich wygląd, kształt, ewentualne uszkodzenia, obecność szkodników lub zmian chorobowych, a także stopień rozwinięcia systemu korzeniowego. Dodatkowo warto również pamiętać o odpowiedniej wielkości sadzonek, które nie powinny być niższe, niż 120-140 cm, w zależności od gatunku.
Duży wybór zdrowych sadzonek krzewów owocowych oferuje sklep ogrodniczy Florexpol. Co ważne, wszystkie sadzonki pochodzą od sprawdzonych i zaufanych dostawców, dlatego można mieć pewność, że będą zdrowe, co przełoży się na uzyskanie smacznych i dorodnych owoców.
Podobne artykuły:
-
Niezbędnik ogrodnika: Poznaj wertykulator i zadbaj o trawnik!
Wyobraź sobie jedno urządzenie do koszenia, rozdrabniania i wertykulacji. Tak, to wertykulator. Dzięki niemu Twój trawnik szybko wróci do doskonałej formy po zimie. Będzie zadbany, wyróżniał się soczystą zielenią, a sama praca zajmie Ci o wiele mniej czasu, niż byś to robił przy użyciu trzech osobnych maszyn.
-
W jaki sposób zbierać i wykorzystać wodę deszczową?
Deszczówka nie tylko jest darmowa, ale też pod niektórymi względami lepsza od wody wodociągowej. Jak można ją wykorzystać?
-
Kilka pomysłów na zadaszenie ogrodowe
Zorganizowanie dobrego pawilonu grodowego to często połowa drogi do uzyskania udanej aranżacji kącika wypoczynkowego w ogrodzie. Poniżej pokażemy, jakie pawilony ogrodowe można znaleźć w sklepach, jak je zaaranżować oraz na co uważać przy zakupie. Zapraszamy!
-
Rodzaje domków letniskowych z drewna - najpopularniejsze typy domków
Domki letniskowe z drewna są coraz popularniejsze. Dzięki nim można wypocząć na swojej działce z rodziną. W domku letniskowym można urządzać spotkania ze znajomymi. Można też zrobić grilla i wspólnie piec potrawy. Domek letniskowy to także duży komfort. Po wesołym wieczorze nie trzeba wracać do domu bądź odwozić znajomych. Można wszystkich zaprosić do środka i kontynuować wspólną zabawę. Niewątpliwą zaletą domków letniskowych z drewna jest ich cena. Obecnie można je zbudować za bardzo przystępne pieniądze. Na co zwrócić uwagę wybierając domek? Podpowiadamy!
Grażyna
Rodzaje domków letniskowych z drewna - najpopularniejsze typy domków 2022-12-29 12:21:17 2022-12-29 12:19:33