W nowoczesnych łazienkach coraz częściej tradycyjny brodzik zastępują kabiny typu walk-in - bez brodzika lub z niskim brodzikiem wysokości kilku centymetrów. Jakim właściwościom ten model kabiny zawdzięcza swoją szybko rosnącą popularność? Jak to zwykle bywa w przypadku aranżacji wnętrz, szczególnym uznaniem cieszą się rozwiązania łączące dobry design z funkcjonalnością, a w przypadku łazienek także łatwością utrzymania w czystości. Kabina walk-in jest lekka wizualnie, doskonale komponuje się z niemal każdym stylem wyposażenia, a dodatkowo dzięki niej możemy zaoszczędzić sporo miejsca.
Czym są kabiny walk-in?
Przede wszystkim kabiny walk-in charakteryzują się najczęściej brakiem brodzika. Podłoga kabiny znajduje się na tym samym poziomie, co podłoga całej łazienki. Kabina jest zwykle częściowo otwarta i oddzielona od reszty pomieszczenia pojedynczą, nieruchomą tafą szklaną lub dwiema, trzema taflami. Tafle wykonane z odpornego na uszkodzenia, grubego szkła zwykle nie posiadają żadnych ruchomych elementów czy otwieranych drzwiczek, co odróżnia kabiny walk-in od klasycznych kabin prysznicowych. Jeśli nie stosujemy brodzika, odpływ zamontowany jest w podłodze i może mieć nowoczesną formę, np. odpływu liniowego. Czasem stosuje się także odpływy ścienne instalowane tuż przy samej podłodze (w miejscu, gdzie ściana łączy się z posadzką). To wszystko sprawia, że kabina jest niemal niewidoczna na pierwszy rzut oka. Zyskujemy więc wrażenie przestronności, nawet jeśli łazienka jest niewielka. W przypadku kabin marki Huppe możemy zdecydować się na zwykłe szkło przezroczyste albo wybrać jeden z wielu motywów i dekorów pozwalających na zindywidualizowanie aranżacji wnętrza. Lustro, szkła barwione bądź strukturalne to kolejna możliwość.
Fot. Aranżacja z wykorzystaniem przesuwanej ścianki prysznicowej z lustrem marki Huppe
Instalacja i technologie
Montaż kabiny typu walk-in nie jest skomplikowany, ale w przypadku odpływu podłogowego wymagana jest odpowiednia wysokość wylewki, w której musi się zmieścić syfon. Minimalna wysokość to ok. 8 cm. Dlatego w przypadku niektórych łazienek (np. mieszkanie w bloku) w takiej sytuacji należy zamontować niski brodzik. Zaletą niskich brodzików jest ich solidna konstrukcja, odporność na zabrudzenia i osady, łatwość czyszczenia, a także możliwość wybrania modeli z antypoślizgową powierzchnią, co podwyższa bezpieczeństwo użytkowania natrysku. Kabina typu walk-in może mieć dowolny kształt, wszystko zależy od rozmiarów pomieszczenia i naszej fantazji. W aranżacjach nowoczesnych łazienek spotykamy kabiny walk-in prostokątne, kwadratowe, w kształcie trapezu czy „ściętego” prostokąta.
Zalety kabin walk-in
Do największych zalet tego rozwiązania, podkreślanych przez inwestorów prywatnych, jak i specjalistów (architektów, projektantów wnętrz, budowlańców) należą:
- minimalistyczny design,
- łatwość utrzymania w czystości,
- oszczędność miejsca,
- szybkość i niski koszt montażu,
- uniwersalność oraz bezpieczeństwo użytkowania,
- ograniczona ilość elementów konstrukcyjnych (większa trwałość).
Dzięki mnogości rozwiązań wizualnych z łatwością dobierzemy dostosowany do oczekiwań produkt. Wśród kolekcji kabin walk-in marka Huppe proponuje wiele rozwiązań, m. in. linię Enjoy, Design i Xtensa, czy kolekcje premium: Duplo, Studio, Solva. Bezprogowe wejście do prysznica bez konieczności otwierania czy zamykania drzwiczek kabiny oraz szerokie możliwości w zakresie aranżacji wnętrza, jakie stwarzają modele walk-in, podniosą komfort i bezpieczeństwo łazienki oraz sprawią, że będzie prezentowała się lekko i przestronnie. Kabina typu walk-in idealnie wpisze się w aranżację każdego wnętrza, nawet jeśli zdecydujemy się w niedługim czasie na zmianę stylu wyposażenia czy kolejny remont łazienki.
Podobne artykuły:
-
Łazienka na nowo - 3 sposoby na metamorfozę
Metamorfoza łazienki niskim kosztem, bez kapitalnego remontu i kucia płytek? Czasami wystarczy przemyślana zmiana kolorów - z zastosowaniem designerskich trików i dobrej jakości farb. Poznaj nasze 3 sposoby na łatwą, lecz efektowną przemianę!
-
3 rzeczy, które sprawią, że Twoja łazienka będzie bardziej przytulna
W łazience często króluje biały, zimowy kolor, ale po powrocie do domu chcielibyśmy poczuć ciepły klimat tego wnętrza. Jest kilka prostych sposobów na to, aby łazienka była przytulna. Zobaczcie!
-
3 praktyczne porady, które pomogą Ci przygotować się do remontu łazienki
Remont to nieodłączny element związany z eksploatacją domu czy mieszkania. Naturalną koleją rzeczy jest, iż wszystkie elementy użytkowe zużywają się - wolniej lub szybciej. W końcu jednak nadchodzi ten moment, w którym usterek jest zbyt wiele na to, by można naprawiać je pojedynczo. Jednak nie tylko awarie sprawiają, że remont staje się konieczny - czasem pomieszczenia trzeba przystosować do nowych potrzeb, bądź też zupełnie zmienić ich aranżację ze względów estetycznych. Remont zawsze wiąże się ze sporymi utrudnieniami w codziennym życiu, a zwłaszcza wówczas, gdy dotyczy łazienki bądź kuchni, a więc pomieszczeń, w których korzystamy z wody i dbamy o higienę ciała. Jak przygotować się do remontu łazienki, by sprawić sobie jak najmniej utrudnień i nie przeciągać prac w czasie?
-
Jak wyczyścić osad z mydła i kamienia w łazience - domowe sposoby, które pomogą Ci rozwiązać problem
Lśniąca czystością łazienka i kuchnia kojarzą się z luksusem i świeżością. Z drugiej strony są to pomieszczenia, w których utrzymanie porządku jest najtrudniejsze - nie ułatwia tego wilgoć. To ona jest przyczyną powstawania kamienia, rdzy i trudnych do zmycia zabrudzeń. Sprawdź, jak szybko i skutecznie usuwać osady z mydła i kamień w łazience!
Grażyna
Jak wyczyścić osad z mydła i kamienia w łazience - domowe sposoby, które pomogą Ci rozwiązać problem 2017-09-18 09:43:28 2017-09-15 11:10:34