W nowoczesnych łazienkach coraz częściej tradycyjny brodzik zastępują kabiny typu walk-in - bez brodzika lub z niskim brodzikiem wysokości kilku centymetrów. Jakim właściwościom ten model kabiny zawdzięcza swoją szybko rosnącą popularność? Jak to zwykle bywa w przypadku aranżacji wnętrz, szczególnym uznaniem cieszą się rozwiązania łączące dobry design z funkcjonalnością, a w przypadku łazienek także łatwością utrzymania w czystości. Kabina walk-in jest lekka wizualnie, doskonale komponuje się z niemal każdym stylem wyposażenia, a dodatkowo dzięki niej możemy zaoszczędzić sporo miejsca.

Czym są kabiny walk-in?
Przede wszystkim kabiny walk-in charakteryzują się najczęściej brakiem brodzika. Podłoga kabiny znajduje się na tym samym poziomie, co podłoga całej łazienki. Kabina jest zwykle częściowo otwarta i oddzielona od reszty pomieszczenia pojedynczą, nieruchomą tafą szklaną lub dwiema, trzema taflami. Tafle wykonane z odpornego na uszkodzenia, grubego szkła zwykle nie posiadają żadnych ruchomych elementów czy otwieranych drzwiczek, co odróżnia kabiny walk-in od klasycznych kabin prysznicowych. Jeśli nie stosujemy brodzika, odpływ zamontowany jest w podłodze i może mieć nowoczesną formę, np. odpływu liniowego. Czasem stosuje się także odpływy ścienne instalowane tuż przy samej podłodze (w miejscu, gdzie ściana łączy się z posadzką). To wszystko sprawia, że kabina jest niemal niewidoczna na pierwszy rzut oka. Zyskujemy więc wrażenie przestronności, nawet jeśli łazienka jest niewielka. W przypadku kabin marki Huppe możemy zdecydować się na zwykłe szkło przezroczyste albo wybrać jeden z wielu motywów i dekorów pozwalających na zindywidualizowanie aranżacji wnętrza. Lustro, szkła barwione bądź strukturalne to kolejna możliwość.
Fot. Aranżacja z wykorzystaniem przesuwanej ścianki prysznicowej z lustrem marki Huppe
Instalacja i technologie
Montaż kabiny typu walk-in nie jest skomplikowany, ale w przypadku odpływu podłogowego wymagana jest odpowiednia wysokość wylewki, w której musi się zmieścić syfon. Minimalna wysokość to ok. 8 cm. Dlatego w przypadku niektórych łazienek (np. mieszkanie w bloku) w takiej sytuacji należy zamontować niski brodzik. Zaletą niskich brodzików jest ich solidna konstrukcja, odporność na zabrudzenia i osady, łatwość czyszczenia, a także możliwość wybrania modeli z antypoślizgową powierzchnią, co podwyższa bezpieczeństwo użytkowania natrysku. Kabina typu walk-in może mieć dowolny kształt, wszystko zależy od rozmiarów pomieszczenia i naszej fantazji. W aranżacjach nowoczesnych łazienek spotykamy kabiny walk-in prostokątne, kwadratowe, w kształcie trapezu czy „ściętego” prostokąta.
Zalety kabin walk-in
Do największych zalet tego rozwiązania, podkreślanych przez inwestorów prywatnych, jak i specjalistów (architektów, projektantów wnętrz, budowlańców) należą:
- minimalistyczny design,
- łatwość utrzymania w czystości,
- oszczędność miejsca,
- szybkość i niski koszt montażu,
- uniwersalność oraz bezpieczeństwo użytkowania,
- ograniczona ilość elementów konstrukcyjnych (większa trwałość).
Dzięki mnogości rozwiązań wizualnych z łatwością dobierzemy dostosowany do oczekiwań produkt. Wśród kolekcji kabin walk-in marka Huppe proponuje wiele rozwiązań, m. in. linię Enjoy, Design i Xtensa, czy kolekcje premium: Duplo, Studio, Solva. Bezprogowe wejście do prysznica bez konieczności otwierania czy zamykania drzwiczek kabiny oraz szerokie możliwości w zakresie aranżacji wnętrza, jakie stwarzają modele walk-in, podniosą komfort i bezpieczeństwo łazienki oraz sprawią, że będzie prezentowała się lekko i przestronnie. Kabina typu walk-in idealnie wpisze się w aranżację każdego wnętrza, nawet jeśli zdecydujemy się w niedługim czasie na zmianę stylu wyposażenia czy kolejny remont łazienki.
Podobne artykuły:
-
Jak wyczyścić osad z mydła i kamienia w łazience - domowe sposoby, które pomogą Ci rozwiązać problem
Lśniąca czystością łazienka i kuchnia kojarzą się z luksusem i świeżością. Z drugiej strony są to pomieszczenia, w których utrzymanie porządku jest najtrudniejsze - nie ułatwia tego wilgoć. To ona jest przyczyną powstawania kamienia, rdzy i trudnych do zmycia zabrudzeń. Sprawdź, jak szybko i skutecznie usuwać osady z mydła i kamień w łazience!
-
Pomysły na przechowywanie kosmetyków w małej łazience
W małej łazience każdy fragment przestrzeni jest na wagę złota. Trzeba wykazać się dobrym planowaniem i sporą kreatywnością, aby na małym metrażu zmieścić wszystkie niezbędne sprzęty i przedmioty wykorzystywane w łazience przez domowników. Jak zorganizować miejsce do przechowywania w małej łazience? Podpowiadamy.
-
3 sprawdzone sposoby na czystą kabinę prysznicową
Codzienne użytkowanie mieszkania wiąże się z powstawaniem zabrudzeń na bieżąco. Szczególnie narażona na osady z wody i mydła, a także rdzę, jest kuchnia i łazienka. Spłukiwanie po sobie umywalki, toalety czy brodzika wraz z kabiną prysznicową rozwiązują problem tylko połowicznie - prędzej czy później i tak czeka Cię gruntowne mycie tych elementów. O ile z umywalką czy toaletą nie ma zwykle większego problemu, bowiem wystarczy ścierka/szczotka i odrobina płynu, a także zaledwie kilka ruchów, o tyle z kabiną prysznicową rzecz ma się nieco trudniej. Codzienny kontakt z wodą, mydłem i szamponami, a także mnogość zakamarków i łączeń sprawiają, że kabina szybko przestaje wyglądać estetycznie. Jak szybko i z zachowaniem bezpieczeństwa dla swojego zdrowia umyć ją tak, by prezentowała się jak nowa?
-
Jak pozbyć się rybików cukrowych z łazienki? Sprawdzone sposoby
Rybiki cukrowe można znaleźć w niemal każdym domu. Nazywane są inaczej srebrzykami i napotkamy je zarówno w kuchni, jak i przede wszystkim w łazience. Uwielbiają też spiżarnie, ponieważ ich przysmakiem są resztki owadów i odpadki, a także między innymi mąka czy papier. Najbardziej lubią miejsca ciemne, wilgotne i ciepłe, a złapać je bardzo trudno. Te szczeciogonki są jednak możliwe do usunięcia. Jak się za to właściwie zabrać?
Grażyna
Jak pozbyć się rybików cukrowych z łazienki? Sprawdzone sposoby 2017-09-17 08:06:41 2017-09-15 12:18:01