W nowoczesnych łazienkach coraz częściej tradycyjny brodzik zastępują kabiny typu walk-in - bez brodzika lub z niskim brodzikiem wysokości kilku centymetrów. Jakim właściwościom ten model kabiny zawdzięcza swoją szybko rosnącą popularność? Jak to zwykle bywa w przypadku aranżacji wnętrz, szczególnym uznaniem cieszą się rozwiązania łączące dobry design z funkcjonalnością, a w przypadku łazienek także łatwością utrzymania w czystości. Kabina walk-in jest lekka wizualnie, doskonale komponuje się z niemal każdym stylem wyposażenia, a dodatkowo dzięki niej możemy zaoszczędzić sporo miejsca.

Czym są kabiny walk-in?
Przede wszystkim kabiny walk-in charakteryzują się najczęściej brakiem brodzika. Podłoga kabiny znajduje się na tym samym poziomie, co podłoga całej łazienki. Kabina jest zwykle częściowo otwarta i oddzielona od reszty pomieszczenia pojedynczą, nieruchomą tafą szklaną lub dwiema, trzema taflami. Tafle wykonane z odpornego na uszkodzenia, grubego szkła zwykle nie posiadają żadnych ruchomych elementów czy otwieranych drzwiczek, co odróżnia kabiny walk-in od klasycznych kabin prysznicowych. Jeśli nie stosujemy brodzika, odpływ zamontowany jest w podłodze i może mieć nowoczesną formę, np. odpływu liniowego. Czasem stosuje się także odpływy ścienne instalowane tuż przy samej podłodze (w miejscu, gdzie ściana łączy się z posadzką). To wszystko sprawia, że kabina jest niemal niewidoczna na pierwszy rzut oka. Zyskujemy więc wrażenie przestronności, nawet jeśli łazienka jest niewielka. W przypadku kabin marki Huppe możemy zdecydować się na zwykłe szkło przezroczyste albo wybrać jeden z wielu motywów i dekorów pozwalających na zindywidualizowanie aranżacji wnętrza. Lustro, szkła barwione bądź strukturalne to kolejna możliwość.
Fot. Aranżacja z wykorzystaniem przesuwanej ścianki prysznicowej z lustrem marki Huppe
Instalacja i technologie
Montaż kabiny typu walk-in nie jest skomplikowany, ale w przypadku odpływu podłogowego wymagana jest odpowiednia wysokość wylewki, w której musi się zmieścić syfon. Minimalna wysokość to ok. 8 cm. Dlatego w przypadku niektórych łazienek (np. mieszkanie w bloku) w takiej sytuacji należy zamontować niski brodzik. Zaletą niskich brodzików jest ich solidna konstrukcja, odporność na zabrudzenia i osady, łatwość czyszczenia, a także możliwość wybrania modeli z antypoślizgową powierzchnią, co podwyższa bezpieczeństwo użytkowania natrysku. Kabina typu walk-in może mieć dowolny kształt, wszystko zależy od rozmiarów pomieszczenia i naszej fantazji. W aranżacjach nowoczesnych łazienek spotykamy kabiny walk-in prostokątne, kwadratowe, w kształcie trapezu czy „ściętego” prostokąta.
Zalety kabin walk-in
Do największych zalet tego rozwiązania, podkreślanych przez inwestorów prywatnych, jak i specjalistów (architektów, projektantów wnętrz, budowlańców) należą:
- minimalistyczny design,
- łatwość utrzymania w czystości,
- oszczędność miejsca,
- szybkość i niski koszt montażu,
- uniwersalność oraz bezpieczeństwo użytkowania,
- ograniczona ilość elementów konstrukcyjnych (większa trwałość).
Dzięki mnogości rozwiązań wizualnych z łatwością dobierzemy dostosowany do oczekiwań produkt. Wśród kolekcji kabin walk-in marka Huppe proponuje wiele rozwiązań, m. in. linię Enjoy, Design i Xtensa, czy kolekcje premium: Duplo, Studio, Solva. Bezprogowe wejście do prysznica bez konieczności otwierania czy zamykania drzwiczek kabiny oraz szerokie możliwości w zakresie aranżacji wnętrza, jakie stwarzają modele walk-in, podniosą komfort i bezpieczeństwo łazienki oraz sprawią, że będzie prezentowała się lekko i przestronnie. Kabina typu walk-in idealnie wpisze się w aranżację każdego wnętrza, nawet jeśli zdecydujemy się w niedługim czasie na zmianę stylu wyposażenia czy kolejny remont łazienki.
Podobne artykuły:
-
Łazienka w stylu skandynawskim - jak urządzić?
Skandynawski styl od lat zyskuje coraz więcej fanów. Wyróżnia się prostą, niewymuszoną estetyką, która pozwala na funkcjonalne zaaranżowanie przestrzeni - także łazienki. Jak przełożyć skandynawskie reguły na wystrój łazienki?
-
18 oryginalnych łazienek z fioletowymi elementami
Przedstawiamy majestatyczne aranżacje łazienek w delikatnym kolorze fioletu. Idealne pomysły jeżeli myślisz o wprowadzeniu takiego eleganckiego koloru do łazienki.
-
3 najbrudniejsze rzeczy w łazience, których stale zapominasz wyczyścić
Dom to nasza ostoja - tu odpoczywamy, czujemy się bezpiecznie i możemy być w pełni sobą. Dlatego urządzamy go wedle osobistych preferencji, w taki sposób, by spersonalizować go w każdym jego fragmencie. By jednak przebywanie w nim było przyjemne, należy dbać o porządek i to regularnie. Odkurzenie i zmycie podłóg, umycie naczyń czy starcie kurzu nie wystarczy. Kurz i inne zanieczyszczenia gromadzą się w trudniej dostępnych miejscach, o których umyciu nie można zapominać. Gwarantuje to nie tylko estetyczny wygląd, ale jest również ważne pod względem higienicznym. To istotne zwłaszcza w miejscach narażonych na powstawanie grzybów i pleśni - na przykład w łazience. Sprawdź, czy dostatecznie często i dokładnie myjesz w łazience te rzeczy!
-
Najlepsze pomysły na dekoracje do łazienki
Niezależnie od tego, w jakim stylu urządzone jest mieszkanie, końcowy efekt osiąga się dzięki dodatkom. Podkreślają one charakter wnętrza, uwydatniają to, co w nim najlepsze, a także nadają przytulności i domowego charakteru. Dekoracje pokoju czy kuchni wydają się być oczywiste - co jednak z łazienką? Tam ozdoby są również jak najbardziej mile widziane! Jakie elementy będą najlepiej pasowały do łazienki?
Grażyna
Najlepsze pomysły na dekoracje do łazienki 2017-10-07 07:14:38 2017-09-19 12:14:27