Jesteś na etapie wykańczania swojej nowej kuchni i nie jesteś pewien, jak ją wyposażyć? Jedną z decyzji, jaką będziesz musiał podjąć, jest wybór piekarnika i płyty do pieczenia i gotowania. Zobacz, jakie opcje masz do wyboru i zdecyduj, która z nich sprawdzi się najlepiej w przypadku Twojego mieszkania!
Kuchenka czy piekarnik i płyta?
Podstawowym sprzętem do gotowania, z którego z pewnością będziesz korzystać każdego dnia, jest płyta do gotowania. Wyposażona w palniki pozwala na gotowanie wody, duszenie mięsa, przyrządzanie zup oraz wiele, wiele innych czynności. Można ją kupić jako samodzielne urządzenie, jak i w połączeniu z piekarnikiem, na co decydują się często ci, którym zależy na oszczędnym wyposażeniu kuchni. Kuchenka przydaje się jednak także w małych pomieszczeniach oraz w sytuacjach, gdy do kuchni podciągnięty jest jedynie gaz – wówczas można zaopatrzyć się w kuchenkę gazową z płytą i piekarnikiem zasilanymi gazem ziemnym. Jeśli jednak planujesz stworzyć zabudowę kuchni, wówczas lepiej zdecydować się na osobny piekarnik, który umieścisz w dowolnym miejscu i na wybranej wysokości mebli – dzięki temu jego obsługa będzie łatwiejsza. Płytę zaś możesz przenieść na blat wyspo kuchennej lub do innej, dogodnej części kuchni.
Gaz czy prąd?
To pytanie zadaje sobie każdy, kto wykańcza nowy dom lub mieszkanie. Co prawda niektórzy już na wstępie są pozbawieni tego dylematu, ponieważ np. nie są podłączeni do sieci gazociągowej. Wówczas pozostaje im zasilanie zarówno piekarnika, jak i płyty energią elektryczną. Korzystanie z gazu wychodzi jednak sporo taniej niż z prądu, dlatego też sporo osób wciąż decyduje się na takie rozwiązanie, jeśli tylko ma taką możliwość. Inni natomiast wskazują, że elektryczne płyty, a w szczególności piekarnik są o wiele łatwiejsze i wygodniejsze w obsłudze, a także zapewniają domownikom wyższy poziom bezpieczeństwa. Oba źródła zasilania mają swoje plusy i zalety, ostatecznie o tym, co wybrać, powinny zadecydować Twoje prywatne preferencje.
Jakie płyty możesz wybrać?
Na rynku znajdziesz sporo rodzajów płyt kuchennych do wyboru:
-
płyty gazowe – wciąż bardzo popularne, choć coraz częściej zastępowane przez nowocześniejsze modele na prąd,
-
płyty indukcyjne – zasilane energią elektryczną. Wyróżniają się efektownym, nowoczesnym wyglądem, co zawdzięcza się ich płaskiej powierzchni. Ich działanie szacuje się na wysoce wydajne i panuje powszechna opinia, że można na nich gotować szybciej niż na gazie. Ponadto są bardzo bezpieczne w użytku – płyta nie nagrzewa się, ale przez to do jej używania niezbędne są specjalne garnki,
-
płyty elektryczne – cechują się prostym sterowaniem za pomocą pokręteł. Niestety pobierają sporo prądu w czasie pracy, nie są więc oszczędne w eksploatacji,
-
płyty ceramiczne – elementami grzejnymi w tym modelu są lampy halogenowe umieszczone pod szklano-ceramiczną taflą. Całość jest łatwa w obsłudze, atrakcyjna wizualnie, jednak zakup funkcjonalnego modelu to spory wydatek, jak również jego używanie nie należy do najbardziej oszczędnych.
Podobne artykuły:
-
3 pomysły na pyszny, letni obiad
Lato to czas, kiedy najwięcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Nie mamy więc ochoty spędzać długich godzin w kuchni przygotowując posiłki. Chyba, że lubujemy się w celebrowaniu sezonowych darów natury. Jak wykorzystać sezonowe warzywa do przygotowania szybkiego i zdrowego obiadu?
-
Jak wysprzątać kuchnię na błysk? Sprawdzone porady i triki, które Ci w tym pomogą
Kuchnia jest miejscem, które bardzo szybko się brudzi, w wyniku przygotowywania potraw i ich serwowania. Dlatego na pewno ogromną pomocą dla każdej pani domu będą nasze porady, które pozwolą Ci szybko i skutecznie wysprzątać kuchnię na błysk.
-
Jak urządzić małą i funkcjonalną kuchnię? Z nami to Ci się uda
W blokach wielorodzinnych zwykle kuchnia jest niewielkim, wąskim pomieszczeniem, które stanowi prawdziwe wyzwanie dla projektanta. Jak zatem urządzić małą kuchnię, aby była w pełni funkcjonalna?
-
Sprawdzone sposoby na to, jak wyczyścić kuchenkę mikrofalową
Kuchenka mikrofalowa stała się niemal obowiązkowym wyposażeniem każdego współczesnego domu. Pozwala w błyskawicznym czasie i w wyjątkowo prosty sposób podgrzewać obiad, ale też rozmrażać, grillować, czy robić popcorn, dlatego korzystamy z niej właściwie codziennie. Niestety częste użytkowanie tego sprzętu AGD wiąże się z powstawaniem zabrudzeń, które bywają trudne do wyczyszczenia. Jak sobie z nimi poradzić? Oto kilka sprawdzonych sposobów.
Grażyna
Sprawdzone sposoby na to, jak wyczyścić kuchenkę mikrofalową 2017-09-14 13:21:09 2017-09-14 12:41:28