Poznaj konkretne wskazówki, jak najlepiej dobrać szerokość okapu, by był on odpowiedni do Twojej płyty grzewczej. Tylko okap odpowiednio dopasowany będzie naprawdę skuteczny.
Dobrej jakości okap kuchenny to wybór nawet na dekadę. Pomożemy Państwu zdecydować, jaka szerokość okapu będzie najlepszym rozwiązaniem, by cieszyć się wydajnym urządzeniem. Podpowiemy, w jaki sposób dobrze przygotować się do zakupu nowego sprzętu tak, żeby spełniał on wszystkie nasze oczekiwania i usuwał zanieczyszczenia, wilgoć oraz cząsteczki tłuszczu z powietrza.
Do czego jest nam potrzebny okap?
Okap powinien pochłaniać wszystkie opary kuchenne, filtrować powietrze, usuwać nieprzyjemne zapachy, oczyszczać pomieszczenie z tłuszczu, kurzu oraz wszelkich innych pyłków. Zabezpieczymy się w ten sposób przed oklejonymi tłuszczem szafkami kuchennymi, unikniemy skroplonej pary wodnej na szybach oraz zlikwidujemy duszący, nieprzyjemny zapach, który doprowadzić może do powstania alergii czy uczuleń. Okap kuchenny powinien być jednym z podstawowych urządzeń w naszej kuchni.
Dobór odpowiedniej szerokości okapu
Modele, które dostępne są na naszym rynku, występują w szerokościach między 9 a 150 cm. Rozmiar 9 cm dotyczy okapów zintegrowanych z płytą grzewczą, które stają się coraz bardziej popularne. Krzysztof Błażowski reprezentujący polskiego producenta cichych i wydajnych okapów GLOBALO, twierdzi, że: okapy blatowe są urządzeniami z nieco wyższej półki cenowej, ale w zamian otrzymujemy skuteczne oraz prawie niewidoczne urządzenie. Ich dodatkowa zaleta - nie zajmują żadnego dodatkowego miejsca w kuchni!
Okap blatowy BORA CLASSIC zintegrowany z płytą grzewczą
1. Rozmiar płyty grzewczej
W trakcie planowania wyboru mebli kuchennych oraz ich układu powinniśmy wziąć pod uwagę szerokość płyty grzewczej. Rozmiar okapu w dużej mierze zależeć będzie od niej. Gdy wybierzemy płytę grzewczą o szerokości 80 cm, musimy pamiętać o tym, żeby zostawić porównywalną przestrzeń między szafkami ponad nią.
WSKAZÓWKA: szerokość okapu kuchennego powinna być minimalnie taka jak szerokość płyty grzewczej. Najlepiej jednak, gdy okap będzie nieco szerszy od płyty.
Przykłady doboru okapu do różnych szerokości płyt grzewczych:
- płyta kuchenna o szerokości 60 cm = okap szeroki na 75-80 cm
- płyta kuchenna o szerokości 75 cm = okap o wymiarze 90 cm
- płyta kuchenna o szerokości 80 cm = okap nieco od niej szerszy
Ponad płytą 60 cm zastosujmy nieco szerszy okap: okap przyścienny GLOBALO NOMINA
2. Okap okrągły i jego średnica
Okapy okrągłe (np. w formie tuby) rządzą się nieco innymi prawami. Gdy mamy płytę o szerokości 60 cm nie będzie ona prezentowała się korzystnie z okrągłym okapem o takiej samej średnicy. W takiej sytuacji należy pomyśleć o zamontowaniu okapu o średnicy do 40 cm. Zachowany atrakcyjny wygląd naszej kuchni (zbyt szeroki okap okrągły mógłby przytłaczać) i zyskamy skuteczne urządzenie usuwające nieczystości i wilgoć.
Jeśli posiadamy płytę grzewczą o szerokości 80 cm, a naszym marzeniem jest okap okrągły, jego średnica o wartości 40 cm może być jednak zbyt mała. Wtedy radzimy poszukać modelu trochę większego. Zyska na tym również wystrój naszego pomieszczenia, gdyż większy okap będzie się w nim prezentował korzystniej.
WSKAZÓWKA: wybierając szerokość okapu kuchennego zawsze bierz pod uwagę jego wydajność. To istotny parametr zwłaszcza przy okapach węższych od płyty grzewczej.
Okap wyspowy w kształcie tuby GLOBALO CYLINDRO ISOLA o wysokiej wydajności
3. Odstęp od płyty grzewczej i szafek
Montując okap kuchenny zwróćmy uwagę na kilka czynników:
- pamiętajmy o pozostawieniu przynajmniej kilku milimetrów odstępu między okapem a szafkami na ścianie po obu jego stronach - zabezpieczy to przed przechodzeniem ewentualnych drgań z silnika na meble
- zwróćmy uwagę na wysokość na jakiej zamontowany jest okap nad płytą - jeśli będzie wisiał za wysoko, to zasięg pochłaniania oparów będzie zmniejszony, co spowoduje konieczność używania okapu na wyższych biegach, czego rezultatem będzie głośniejsza praca
- okap skośny powinien być oddalony od płyty grzewczej o 35-40 cm
- w przypadku tradycyjnej kuchenki gazowej optymalna odległość powinna wynosić minimalnie 50 cm
- jeśli posiadamy okap przyścienny standardowy w kształcie odwróconej litery “T” to odległość również powinna wynosić 50 cm
Zawsze stosujmy odpowiednią odległość okapu od płyty grzewczej: okap skośny GLOBALO DIVERGO
WSKAZÓWKA: zalecana odległość okapu od płyty:
- kuchenki z gazowymi palnikami: 50 cm
- kuchenka elektryczna indukcyjna: 30-40 cm
- kuchenka elektryczna (z czerwonymi polami grzewczymi): 40 cm
4. Przyzwyczajenia użytkowników
Ludzie w bardzo różny sposób użytkują okapy kuchenne. Niektórzy przygotowują skomplikowane potrawy na czterech palnikach jednocześnie, a inni gotują wyłącznie wodę na herbatę. Wielkość kuchni, salonu bądź aneksu bywa duża i rozległa, ale potrafi też skupić się na niewielkiej przestrzeni 8m2. Właśnie z tych powodów zawsze trzeba wziąć pod uwagę warunki, w jakich będzie on pracować.
Dopuszczalne są pewne wahania w dopasowaniu szerokości okapu kuchennego do płyty grzewczej (czasem może on być węższy), ale w takich sytuacjach zawsze należy wybrać wydajny model renomowanego producenta - najlepiej takiego, który specjalizuje się wyłącznie w okapach kuchennych. Wszystko zależy od wydajności konkretnego modelu. Jeśli nasz okap kuchenny o szerokości 50-55 cm będzie miał dobrą wydajność i prawidłowo go podłączymy - sprawdzi się w naszej kuchni idealnie (nawet przy płycie grzewczej 60 cm).
Okap kuchenny 50-55 cm będzie efektywny, jeśli będzie miał mocny silnik: okap do zabudowy GLOBALO LOFETTI
Wygląd jest jednym z ważniejszych czynników, które decydują o wybieranym przez użytkowników modelu okapu kuchennego. Chcemy, żeby nasza kuchnia prezentowała się okazale. Obecne zaawansowanie technologiczne w branży AGD pozwala na konstruowanie takich modeli, które spełniają jednocześnie obydwa te warunki - będą piękne i wydajne. Bez problemu wybierzemy takie urządzenie, które w pełni zaspokoi nasze wymagania. Staniemy się wtedy posiadaczami okapu spełniającego zarówno swoje funkcje estetyczne jak i czysto praktyczne.
GLOBALO to polski producent cichych i wydajnych okapów kuchennych
Podobne artykuły:
-
Jak dobrze zainwestować? Wybór lodówki do nowego domu
Inwestycja w dobrą lodówkę, taką jak te oferowane przez Electrolux, to decyzja, która ma znaczący wpływ na komfort i funkcjonalność kuchni w każdym nowym domu. Wybierając lodówkę, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Pierwszym z nich jest wybór między lodówką do zabudowy a wolnostojącą. Lodówki do zabudowy są idealne dla tych, którzy cenią sobie spójność i harmonię designu, podczas gdy lodówki wolnostojące oferują większą elastyczność pod względem umieszczenia sprzętu
-
Dlaczego potrzebujemy soli i w jakich ilościach należy ją spożywać?
Przeciętny obywatel krajów wysoko rozwiniętych nie wyobraża sobie, aby można było spożywać posiłki bez dodatku soli. Paczka z jej białymi kryształkami na stałe gości w naszych kuchennych szafkach, czekając aż sięgniemy po nią podczas przygotowania kolejnych obiadów, sałatek czy wypieków. Również smak wielu kupowanych produktów zmieniłby się nie do poznania, gdyby nagle sól została wycofana z ich składu.
-
5 porad, jak w pełni wykorzystać miejsce w kuchni
Kuchnia to miejsce, w którym toczy się życie całej rodziny. Nie tylko przygotowujemy i spożywamy tam posiłki, ale także spędzamy razem czas na rozmowie czy wspólnej zabawie. W kuchni również odbywają się najlepsze imprezy, tam także przyjmujemy niektórych gości. Jako że statystycznie większość z nas mieszka w blokach, w naszych kuchniach z reguły brakuje miejsca. Dlatego tak ważne jest, żeby jak najmocniej, w pełni wykorzystać potencjał, jaki drzemie w tym pomieszczeniu: nie przegapić żadnego z miejsc, które można twórczo i praktycznie zagospodarować. Poniżej kilka porad, które mogą nas zainspirować w tym zakresie.
-
Naczynia z aluminium – co warto o nich wiedzieć?
Przygotowywanie posiłków jest bardzo istotne, a rosnąca świadomość sprawia, że coraz większą wagę przykłada się do tego, co ląduje na talerzu. Jednak same składniki to nie wszystko, ponieważ ważne jest też to, w jakich naczyniach będą przygotowywane. Najpopularniejsze są oczywiście garnki stalowe, ale nie mniej znane są też te wykonane z aluminium. Czy warto kupić aluminiowe garnki i przyrządzać w nich posiłki?
Grażyna
Naczynia z aluminium – co warto o nich wiedzieć? 2018-08-29 13:19:30 2018-08-29 13:13:01