Czym byłaby sypialnia bez lampki nocnej? Jest niezbędna do czytania, zdobi, wprowadza miły nastrój. Poniżej prezentujemy najczęściej spotykane typy lampek nocnych i wyjaśniamy, na co zwracać uwagę przy ich zakupie.
Lampka nocna przy łóżku spełnia różne role, w zależności od potrzeb i upodobań użytkowników sypialni. Osoby, które lubią wieczorami czytać, będą potrzebowały dobrego światła, które nie będzie szkodzić oczom. Miłośnicy ułatwiającej zasypianie, relaksującej atmosfery wybiorą raczej delikatną, dającą dyskretne punktowe oświetlenie lampkę nocną.
– Nosząc się z zamiarem zakupu lampki nocnej trzeba sobie więc odpowiedzieć na podstawowe pytanie dotyczące jej funkcjonalności. W zależności od tego, czy potrzebna jest lampka do czytania, nastrojowe boczne światło, lampka oświetlająca cały pokój, czy lampka, która posłuży również jako lampka do czuwania, należy wybrać konkretny model lampy nocnej. – mówi ekspert ze sklepu lampy.pl. Druga istotna kwestia to wymiary sypialni. Jeśli miejsca jest dużo, można zdecydować się na designerską lampkę nocną, która znajdzie swoje miejsce na stoliku nocnym. W mniejszych pomieszczeniach będzie musiał wystarczyć mały kinkiet przywieszony na ścianie lub lampka przy wezgłowiu łóżka.
Lampka nocna do czytania
Lampka nocna do czytania funkcjonalnością nie różni się od lampki na biurko. Bardzo często są to małe lampki nocne z przepuszczającym światło mlecznym lub kloszem, które dają dość mocne, bezpośrednie światło. Kluczem jest tu jednak design. Typowo biurowy nie pasuje do wystroju sypialni. Trudno też przy jej pomocy stworzyć przytulny nastrój, bo lampki do pracy najczęściej nie mają ściemniacza.
Mała lampka nocna z kloszem w kształcie dzwonu wprowadza do sypialni romantyczny nastrój i jednocześnie pozwala na czytanie lub pracę w łóżku.
pl.pinterest.com
W przypadku lampek nocnych do czytania sprawdza się ruchoma rączka, która pozwala skierować źródło światła w dowolnym kierunku. Warto też zwrócić uwagę, by lampka nie stała zbyt daleko od łóżka, a włącznik był w zasięgu ręki.
Nastrojowe światło w sypialni
Jeśli zamiast mocnego światła w sypialni, bardziej liczy się przytulny nastrój, to odpowiednim wyborem będzie typowa nocna lampka z drewnianą lub metalową podstawą i ceramicznym lub materiałowym kloszem, który daje przytłumione światło.
Podobny efekt dają lampki nocne z prawie zamkniętym kloszem, przez który od dołu wydobywa się jedynie drobna wiązka światła. Oświetla ona tylko niewielki fragment stolika nocnego, czy szafki, na której stoi. Daje to przytulny, ciepły efekt, ale zupełnie nie nadaje się do pracy, czy czytania.
Typowa lampka nocna z niewielką postawą i beżowym ceramicznym kloszem. Niewielkie rozmiary sprawiają, że można ją postawić zarówno na stoliku nocnym, jak i na komodzie, czy innej szafce w sypialni.
pl.pinterest.com
Kto nie dysponuje stolikiem nocnym, lub szafką, a potrzebuje dodatkowego światła w sypialni może się zdecydować na lampę stojącą. Przy krótszych nóżkach można uzyskać podobny efekt wizualny i funkcjonalny, jak w przypadku lampki nocnej.
pl.pinterest.com
– Lampa w stylu antycznym do sypialni pasuje do spokojnych wnętrz. Regulowana wysokość poprawia jej funkcjonalność, a plisowany abażur i ozdobna podstawa dodają uroku i sprawdzą się zwłaszcza w sypialniach urządzonych klasycznie. – dodaje ekspert z lampy.pl.
W roli lampki nocnej sprawdzi się również lampka solna, która przyciąga wzrok nie tylko oryginalnym kształtem, ale też kreuje niezwykle przytulną, naturalną atmosferę i jest ceniona za swoje korzystnie wpływające na zdrowie właściwości.
pl.pinterest.com
W dziecięcych pokojach przyda się lampka nocna z regulacją ostrości światła, tak by można było przy niej poczytać na dobranoc, a potem zostawić jedynie niewielkie światło ułatwiające zasypianie. Lampki nocne dla dzieci mają też z reguły bardzo oryginalne kształty lub są zdobione postaciami z bajek. Ze względów bezpieczeństwa dziecięce lampki nocne są często zasilane bateriami.
Lampka nocna to niezbędne wyposażenie sypialni. Pozwala się wyciszyć, tworzy nastrój. Można przy niej popracować i poczytać, tak by nie przeszkadzać osobie śpiącej obok. Dobrze dobrana lampa nocna do sypialni to ozdoba i praktyczne oświetlenie w jednym.
pl.pinterest.com
Podobne artykuły:
-
Izolacja drzwi wejściowych – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Przy doborze drzwi wejściowych powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, ale również na ich parametry techniczne. Szczególnie ważna jest izolacja termiczna drzwi wejściowych, ponieważ to od niej zależy, jak skutecznie będą one przeciwdziałały nadmiernej ucieczce ciepła z budynku.
-
Ekspres do kawy – dopełnienie domu i życia
Jedni ubóstwiają jej aromat i zapach, delektują się nią przy porannej gazecie. Dla innych jest niezbędnym początkiem dnia z innych powodów – potrzebują zastrzyku kofeiny, aby wprowadzić swój organizm w ruch, rozpędzić go, aby mógł funkcjonować przez cały dzień. Posiada funkcje socjalne, bo lubimy spotykać się przy niej z przyjaciółmi i rodziną. No i kocha maszyny. Mowa oczywiście o kawie – oraz o ekspresach do kawy.
-
Dodatki w stylu skandynawskim. Co wybrać do swojego mieszkania?
Styl skandynawski jest jedną z najchętniej używanych metod aranżacyjnych na całym świecie. Zestawienie białych i szarych ścian oraz jasnych mebli z beżowymi czy miętowymi akcentami sprawdza się doskonale i działa uspokajająco po ciężkim dniu. Jednak ważnym elementem wystroju są również akcesoria i drobiazgi. Jakie dodatki w stylu skandynawskim wybrać, aby dodać mieszkaniu uroku?
-
19 bajecznych siedzisk w oryginalnych kolorach
Kto powiedział, że kanapa lub sofa musi być nudna? Zaszalej i wybierz dla siebie taką, która przykuje wzrok Twóich gości i ideanie wpasuje się w Twoje wnętrze i charakter :)
Grażyna
19 bajecznych siedzisk w oryginalnych kolorach 2020-09-17 10:54:48 2019-02-21 06:31:27