Drewniane posadzki różnią się między sobą nie tylko gatunkiem drewna, z jakiego zostały wykonane, lecz także rodzajem wykończenia. Technika, jaką zabezpieczono drewno, wpływa na wygląd podłogi oraz na jej dalszą pielęgnację. Sprawdź, czym różnią się podłogi olejowane, lakierowane i woskowane.

ddd.com.pl
Produkty z drewna muszą zostać dodatkowo zabezpieczone – po to, by uchronić materiał przed negatywnym wpływem temperatury, promieni słonecznych, wilgoci czy grzybów i pleśni. W tym celu stosuje się specjalne oleje, lakiery oraz woski.
Lakierowanie drewna
To najpopularniejsza metoda, odpowiednia do wszystkich gatunków drewna. Podłoga drewniana wykończona w ten sposób zyskuje błyszczącą, utwardzoną warstwę ochronną. Deski podłogowe pokrywane są specjalnym lakierem, który tworzy zwartą i twardą warstwę wierzchnią.
Deski drewniane należy najpierw wycyklinować lub wyrównać papierem ściernym i wyczyścić, aby były gładkie. Na tak przygotowanej, suchej powierzchni rozprowadzamy odpowiednim pędzlem lub wałkiem lakier i czekamy, aż wyschnie (od 4 do 12 godzin), po czym czynności powtarzamy – czasami potrzeba nawet pięciu warstw lakieru, jeśli zabezpieczamy nim deski podłogowe w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach.
Lakierowanie jest na tyle skuteczną metodą konserwacji podłóg drewnianych, że powtarzamy je nie częściej niż co 5 lat.
Olejowanie drewna
Deski drewniane mogą być pokryte również olejem. Substancja wnika w głąb drewna, utwardza je i impregnuje. Jednocześnie, w przeciwieństwie do lakierowania, nie tworzy na powierzchni błyszczącej warstwy – dlatego podłoga drewniana wykończona w ten sposób nie jest śliska i doskonale pasuje do wnętrz w stylu retro, kładziona jest też na tarasach. Co ważne, tak przygotowane deski podłogowe konserwuje się bardzo łatwo – nie trzeba ich cyklinować, a kolejne warstwy oleju można nakładać miejscowo. Niestety, w ten sposób konserwuje się tylko twarde gatunki drewna.
Wyróżniamy dwie metody olejowania:
- na zimno,
- na ciepło.
W pierwszym przypadku nanosimy na surowe, oczyszczone deski drewniane wybrany olej – najczęściej za pomocą szerokiego pędzla lub welurowego wałka, którymi wcieramy go w drewno. Substancja wchłania się zwykle ok. pół godziny – po tym czasie wycieramy podłogę ściereczką i zostawiamy do wyschnięcia według czasu podanego na opakowaniu – na ogół około 12 godzin. Gdy deski podłogowe wyschną, matowimy ich powierzchnię papierem ściernym i dokładnie wycieramy. Po oczyszczeniu powtarzamy olejowanie. Na końcu polerujemy podłogę.
Olejowanie drewna na gorąco wymaga użycia specjalnego urządzenia, thermopada, w którym olej podgrzewany jest do 80°C, a następnie wcierany w deski drewniane. Dzięki temu wnika szybciej w drewno, szybciej też schnie – drugą warstwę można nakładać już 3 godziny po aplikacji pierwszej.
Olejowanie podłogi drewnianej należy powtarzać średnio co roku.
Woskowanie drewna
Ta metoda jest popularna wśród stolarzy, zwłaszcza artystycznych. Sprzęty domowe wykonane z drewna – od małych puzderek po pokaźne meble – są w ten sposób odpowiednio zabezpieczane, można też nadać im dodatkowe walory: podbarwić, postarzyć, odświeżyć. Jednak wosk nie jest rozwiązaniem wystarczająco trwałym, by zabezpieczyć deski podłogowe: wyciera się i nie konserwuje tak intensywnie użytkowanej powierzchni. Dlatego w przypadku podłóg polecane są dwie pozostałe metody.
Podobne artykuły:
-
Greenary czyli kolor roku 2017 wg Pantone
Szukasz inspiracji do aranżacji wnętrza? Chcesz wprowadzić do niego powiew świeżości i najlepszy design? Pragniesz nadążyć za światowymi trendami? 9design.pl podpowie Ci, jak osiągnąć to wszystko, wykorzystując oficjalnie najmodniejszy kolor tego roku, tj. Greenary. Za sprawą kilku pomysłów na użycie go przy urządzaniu mieszkania, czy to za pomocą dodatków, czy tak dominujących elementów, jak kolor ścian lub większe meble, ten niesamowicie żywy i optymistyczny odcień zieleni pozwoli Ci zamienić dom w oazę pozytywnej energii, z której chęć do aktywnego życia czerpać będziesz Ty i twoi bliscy. Zanim jednak poznamy konkretne inspiracje, dowiedzmy się więcej na temat tej barwy.
-
10 pomysłów na mały pokój - jak go urządzić?
Genialne pomysły na pokoje - zobacz przegląd ciekawych pokoi!
-
Jaki dobrać kolor ścian, dodatków do szarej sofy?
Szara sofa lub narożnik to jeden z najchętniej wybieranych mebli wypoczynkowych. Jest uniwersalna, łatwo ją zaaranżować w każdym wnętrzu, a także w kilka minut… całkowicie odmienić jej wygląd. Jak? Podpowiadamy.
-
Jak urządzić dom w stylu skandynawskim?
Styl skandynawski szturmem zdobył serca architektów wnętrz z całego świata. Surowy, minimalistyczny, porządny, symetryczny. W pomieszczeniu skandynawskim mamy ochotę odpoczywać i pracować. Wszystko znajduje się na swoim miejscu. Każdy pokój jest pełen światła. Chcesz mieć dom w takim stylu? Przeczytaj kilka porad od nas!
Redakcja
Jak urządzić dom w stylu skandynawskim? 2017-09-29 18:18:43 2017-09-20 09:52:00