Drewniane posadzki różnią się między sobą nie tylko gatunkiem drewna, z jakiego zostały wykonane, lecz także rodzajem wykończenia. Technika, jaką zabezpieczono drewno, wpływa na wygląd podłogi oraz na jej dalszą pielęgnację. Sprawdź, czym różnią się podłogi olejowane, lakierowane i woskowane.

ddd.com.pl
Produkty z drewna muszą zostać dodatkowo zabezpieczone – po to, by uchronić materiał przed negatywnym wpływem temperatury, promieni słonecznych, wilgoci czy grzybów i pleśni. W tym celu stosuje się specjalne oleje, lakiery oraz woski.
Lakierowanie drewna
To najpopularniejsza metoda, odpowiednia do wszystkich gatunków drewna. Podłoga drewniana wykończona w ten sposób zyskuje błyszczącą, utwardzoną warstwę ochronną. Deski podłogowe pokrywane są specjalnym lakierem, który tworzy zwartą i twardą warstwę wierzchnią.
Deski drewniane należy najpierw wycyklinować lub wyrównać papierem ściernym i wyczyścić, aby były gładkie. Na tak przygotowanej, suchej powierzchni rozprowadzamy odpowiednim pędzlem lub wałkiem lakier i czekamy, aż wyschnie (od 4 do 12 godzin), po czym czynności powtarzamy – czasami potrzeba nawet pięciu warstw lakieru, jeśli zabezpieczamy nim deski podłogowe w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach.
Lakierowanie jest na tyle skuteczną metodą konserwacji podłóg drewnianych, że powtarzamy je nie częściej niż co 5 lat.
Olejowanie drewna
Deski drewniane mogą być pokryte również olejem. Substancja wnika w głąb drewna, utwardza je i impregnuje. Jednocześnie, w przeciwieństwie do lakierowania, nie tworzy na powierzchni błyszczącej warstwy – dlatego podłoga drewniana wykończona w ten sposób nie jest śliska i doskonale pasuje do wnętrz w stylu retro, kładziona jest też na tarasach. Co ważne, tak przygotowane deski podłogowe konserwuje się bardzo łatwo – nie trzeba ich cyklinować, a kolejne warstwy oleju można nakładać miejscowo. Niestety, w ten sposób konserwuje się tylko twarde gatunki drewna.
Wyróżniamy dwie metody olejowania:
- na zimno,
- na ciepło.
W pierwszym przypadku nanosimy na surowe, oczyszczone deski drewniane wybrany olej – najczęściej za pomocą szerokiego pędzla lub welurowego wałka, którymi wcieramy go w drewno. Substancja wchłania się zwykle ok. pół godziny – po tym czasie wycieramy podłogę ściereczką i zostawiamy do wyschnięcia według czasu podanego na opakowaniu – na ogół około 12 godzin. Gdy deski podłogowe wyschną, matowimy ich powierzchnię papierem ściernym i dokładnie wycieramy. Po oczyszczeniu powtarzamy olejowanie. Na końcu polerujemy podłogę.
Olejowanie drewna na gorąco wymaga użycia specjalnego urządzenia, thermopada, w którym olej podgrzewany jest do 80°C, a następnie wcierany w deski drewniane. Dzięki temu wnika szybciej w drewno, szybciej też schnie – drugą warstwę można nakładać już 3 godziny po aplikacji pierwszej.
Olejowanie podłogi drewnianej należy powtarzać średnio co roku.
Woskowanie drewna
Ta metoda jest popularna wśród stolarzy, zwłaszcza artystycznych. Sprzęty domowe wykonane z drewna – od małych puzderek po pokaźne meble – są w ten sposób odpowiednio zabezpieczane, można też nadać im dodatkowe walory: podbarwić, postarzyć, odświeżyć. Jednak wosk nie jest rozwiązaniem wystarczająco trwałym, by zabezpieczyć deski podłogowe: wyciera się i nie konserwuje tak intensywnie użytkowanej powierzchni. Dlatego w przypadku podłóg polecane są dwie pozostałe metody.
Podobne artykuły:
-
Schody w małych wnętrzach
Dla właścicieli małych domów lub mieszkań dwupiętrowych schody wewnętrzne to niezbędny element. W niewielkich pomieszczeniach zwłaszcza istotna jest zajmowana powierzchnia. Przy wyborze projektu oprócz walorów estetycznych powinno się wziąć pod uwagę jak bardzo można zmniejszyć zajmowane miejsce przez schody.
-
Wakacyjne tendencje w aranżacji wnętrz
Wakacje to czas niczym nieskrępowanego relaksu. Niezmiennie kojarzą się z radością, wyjazdami, spokojem i odpoczynkiem w plenerze, które niekiedy odciskają widoczne piętno nawet na otaczających nas przestrzeniach.
-
Regały sosnowe – najlepszy wybór do domu i biura
Jednym z uniwersalnych w zastosowaniu mebli jest regał. Styl skandynawski zwłaszcza lubuje się w tego typu meblach, które łączą w sobie aspekt praktyczny oraz prostotę wyglądu, spełniając tym samym potrzeby użytkowników w zakresie wizualnej atrakcyjności oraz funkcjonalności.
-
Białe wnętrza w domu - znajdź harmonijny układ
Genialne wnętrza w bieli - naprawdę piękne
Redakcja
Białe wnętrza w domu - znajdź harmonijny układ 2017-04-27 06:40:30 2017-03-22 09:26:47