Na hasło „wiosna” pojawia się wiele skojarzeń, ale pachnąca, zielona trawa jest jednym z najpopularniejszych. Efektowny trawnik to podstawa zadbanego ogrodu. Co ważne – absolutnie dostępna dla każdego.
Odpowiednio zaplanowane zabiegi pielęgnacyjne oraz dobrze skomponowane produkty, pozwolą cieszyć się idealną, „dywanową” wręcz zielenią trawnika.
OD CZEGO ZACZĄĆ?
Trawnik trawnikowi nie równy - podstawową kwestią jest zatem jej odpowiedni dobór nasion traw. Warto wziąć tutaj pod uwagę przede wszystkim przeznaczenie trawnika i funkcje, jakie ma spełniać. Element ozdobny ogrodu, użytkowana codziennie przez domowników murawa czy boisko do piłki nożnej – każda z tych powierzchni potrzebuje indywidualnego rodzaju trawy.
Dlaczego jest to tak istotne? Różne mieszanki nasion regenerują się w inny sposób i w odmiennym czasie. Przykładowo - Florovit mieszanka traw sportowa świetnie sprawdzi się na przydomowych trawnikach, placach zabaw czy terenach sportowych. Specjalnie dobrane nasiona są dopasowane do polskich warunków klimatycznych, a co najważniejsze – bardzo szybko wzrastają po skoszeniu.
Ważna jest też odpowiednia ocena terenu, na którym zieleń ma się znaleźć. Choć polskie warunki klimatyczne i glebowe nie są wybitnie trudne, to cechuje je duże zróżnicowanie. W związku z tym, osiedlając się w miejscu, gdzie podłoże jest suche; warto sięgnąć po mieszanki z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym. Z kolei jeśli trawnik nie może liczyć na dostęp promieni słońca w dużej ilości – dobrze wybrać na przykład mieszankę Florovit Tereny zacienione, dedykowaną właśnie takim typom murawy. Specjalna selekcja traw gazonowych, odpornych na trudne warunki atmosferyczne, zagwarantuje nam gęstą darń i soczystą zieleń.
ODŻYWIAJ, DOPIESZCZAJ!
Skóra człowieka potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, by cieszyć się zdrowymi i gęstymi włosami. Dokładnie tak samo ma się rzecz, jeśli chodzi o glebę i wyrastającą z niej trawę. To odpowiednio pielęgnowane podłoże odpowiada za efektowną zieleń na powierzchni. Dlatego właśnie ziemi należy poświęcić szczególną uwagę. Stopień dbałości o nią przekłada się wprost na zielone piękno ogrodu. Co ważne – ta pielęgnacja powinna się odbywać na każdym etapie. Po pierwsze - do siewu trzeba odpowiednio teren przygotować. Oczyścić, usunąć kamienie, korzenie i inne elementy, które wzrostowi trawy mogą przeszkodzić. Odpowiednie pH gleby do założenia trawnika waha się między 5,5 a 7,0. Jeśli jest ona zbyt kwaśna, konieczne będzie wapnowanie oraz zasilenie wieloskładnikowym nawozem. Dobrze jest wybierać takie formuły, które łączą wiele składników i tym samym działają na wielu polach w efektywny i skuteczny sposób. A przy tym – są wygodne w użyciu i oszczędzają czas. Wśród produktów dostępnych na rynku, innowacyjnym jest Florovit Mikroflora (3w1). Wapń odkwasza glebę i zwiększa ilość próchnicy; mikroorganizmy ograniczają infekcje i choroby naszego podłoża, a kwasy humusowe zwiększają przyswajanie składników pokarmowych. Kilogram tego produktu zawiera ilość substancji humusowych odpowiadających aż 60 kg obornika. Co ważne - może być stosowany na wszystkich rodzajach gleb.
WODA – TO ŻYCIE!
Żaden organizm nie znosi długoterminowej suszy – tak samo dzieje się z trawą. W potocznym języku utarło się, że po deszczu wszystko się błyskawicznie zieleni – z biologicznego punktu widzenia ma to logiczne uzasadnienie. W przypadku korzeni trawy bardzo łatwo o przesuszenie – co za tym idzie, barwa trawnika z soczysto-zielonej zamienia się w żołtą i wypłowiałą. Dobra wiadomość jest taka, że odpowiednio dobrane mieszanki pozwalają bardzo szybko się zregenerować.
Podstawowa zasada – pamiętać należy o systematycznym nawadnianiu, zwłaszcza późną wiosną i latem. Jak często to robić? Młode trawniki warto podlewać nawet dwa, trzy razy dziennie, najlepiej wczesnym rankiem. Dlaczego? O tej porze dnia parowanie jest po prostu najmniejsze. Pamiętajmy o tym, że równie szkodliwe dla murawy jest nadmierne nawodnienie – m.in.sprzyja rozwojowi chorób grzybowych i przyspiesza pojawianie się mchu.
PAMIĘTAJ O KOSZENIU!
Kwiecień, maj i czerwiec to dla trawników czas najbardziej intensywny. Źdźbła rosną wtedy bardzo szybko, gęsto, w pięknym odcieniu. W przypadku nowo założonych trawników, pierwsze „strzyżenie” powinno się odbyć, gdy osiągnie ona wysokość około 8-10 cm. Najlepiej skrócić ją do mniej więcej 4-5 cm wysokości. Kolejne koszenia – już zgodnie z indywidualnymi upodobaniami. Sposób użytkowania murawy, tak ważny w doborze odpowiedniej mieszanki; wpływa też na częstotliwość koszenia i wysokość trawy. Inaczej będzie w przypadku nawierzchni reprezentacyjnej, która przede wszystkim ma cieszyć nasze oko (ok. 7 cm), a inaczej przy terenie do zajęć sportowych czy rekreacyjnych (3-4 cm).
TROSZCZ SIĘ O SWOJĄ ZIELEŃ!
Uzyskanie pięknego trawnika, który będzie wizytówką ogrodu, wymaga nieco pracy i cierpliwości. Wbrew pozorom, nie jest to proces skomplikowany. Najważniejsze, by odpowiednio przygotować się do założenia zielonego dywanu, następnie systematycznie go pielęgnować i używać sprawdzonych, profesjonalnych produktów. To wszystko sprawi, że wysiłek zwróci się z nawiązką.
Podobne artykuły:
-
Pompa głębinowa – montaż i użytkowanie
Pomimo rosnącej popularności oraz wciąż przybywających sieci wodociągowych właściciele domków jednorodzinnych doceniają wartość studni głębinowej na własnym podwórku. Pozyskana w ten sposób woda może służyć do picia i użytku domowego, ale także gospodarczego: do podlewania ogrodu czy mycia samochodów. Wpływa to jednocześnie na oszczędności w domowym budżecie. Jak utworzyć studnię oraz prawidłowo zamontować w niej i eksploatować pompę?
-
Mech w ogrodzie - najpiękniejsze aranżacje
Myślisz o metamorfozie ogrodu? Zamień trawę na piękny zielony mech i ciesz się niezwykłą zmianą w estetyce Twojego ogródka! Jak się Wam podobają takie aranżacje?
-
Kiedy sadzić krzewy owocowe?
Uprawa krzewów owocowych nie musi być zarezerwowana wyłącznie dla posiadaczy dużych sadów, ponieważ nawet niewielki ogród sprawdzi się w tym celu równie dobrze. Niemałą zaletą jest stały dostęp do ulubionych owoców, a co więcej – niektóre krzewy owocowe mogą także pełnić funkcje dekoracyjne, zwłaszcza w fazie kwitnienia. Kiedy sadzić krzewy owocowe i jakie sadzonki wybierać
-
Koszty eksploatacji jacuzzi ogrodowego – prąd, utrzymanie i wykorzystanie całoroczne
Posiadanie jacuzzi ogrodowego to luksus i możliwość relaksu w zaciszu własnego ogrodu, ale również zobowiązanie do ponoszenia pewnych kosztów związanych z jego eksploatacją.
Grażyna
Koszty eksploatacji jacuzzi ogrodowego – prąd, utrzymanie i wykorzystanie całoroczne 2024-03-25 17:21:32 2024-03-25 17:21:01