Jesienią i zimą nie ma nic przyjemniejszego niż seans w ruskiej bani. To wyjątkowa sauna ogrodowa w kształcie beczki, która znakomicie rozgrzewa nawet w siarczysty mróz.
Zdrowotne seanse w saunie
Prawidłowe saunowanie korzystnie wpływa na lepsze samopoczucie, doskonale odpręża i oczyszcza organizm z toksyn. Regularne korzystanie z sauny poprawia odporność organizmu na infekcje. Z sauny można korzystać w publicznych saunarium lub pozwolić sobie na luksus posiadania własnej sauny. Kusząca propozycja dla osób, które lubią kameralny klimat i cenią swoją prywatność. Doskonałym miejsce na ulokowanie sauny jest ogród. Wśród natury seans jest jeszcze przyjemniejszy. Mając prywatną saunę w ogrodzie możemy korzystać z jej dobrodziejstw praktycznie codziennie. Możemy relaksować się w pojedynkę lub zaprosić najbliższych przyjaciół i zorganizować wspólne saunowanie. Połączenie zdrowotnego relaksu z towarzyskim spotkaniem to idealny sposób na spędzenie na chłodnych i długich wieczorów.
Ruska bania – sauna w kształcie beczki
Ruska bania to jeden z rodzajów saun ogrodowych. W całości wykonana jest z drewna i ma charakterystyczny wygląd drewnianej beczki. Pochodzi z Rosji, jest bardzo popularna w Finlandii i coraz częściej spotykana w Polsce. Doskonale pasuje do sielskich, rustykalnych i skandynawskich ogrodów. Często spotykana jest w górach w obiektach hotelarskich, pensjonatach, willach czy campingach. Sauny mogą przybierać kształt pionowej lub poziomej beczki. Pionowe są mniejsze i przeznaczone są dla maksymalnie 5 osób. Dzięki kompaktowym kształtom świetnie sprawdzą się w mniejszych ogrodach. Za to ruskie banie w kształcie poziomej beczki są większe i bardziej komfortowe. Wewnątrz mogą relaksować się nawet 6 osób w pozycji siedzącej lub dwie osoby w wygodnej pozycji leżącej. Poziomą beczkę można również przedłużyć o przedsionek – przebieralnie. Praktyczne miejsce, gdzie należy się rozebrać przed seansem i zostawić rzeczy. Poziomą beczkę można również wykorzystać jako domek letniskowy, świetnie sprawdzi się na pełną wrażeń noc w ogrodzie.
Drewno do budowy ruskiej bani
Do budowy sauny zewnętrznej powinno być użyte drewno odporne na warunki atmosferyczne, destrukcyjne działanie wody, niskich i wysokich temperatur oraz słońca. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na izolację materiału. Im drewno lepiej izoluje ciepło, tym szybciej i taniej nagrzejemy ruską banie. Finowie do budowy saun używają specjalnego drewna modyfikowanego termicznego – Thermwood. Dzięki obróbce cieplnej drewno uzyskuje nowe właściwości. Staje się bardziej trwałe i odporne na działanie wody, grzybów czy pleśni. O około 25% lepiej izoluje ciepło od zwykłego drewna. Zmniejsza się jego podatność na pęcznienie i skręcanie o nawet 90%. Ponad to w procesie termicznym z drewna zostaje usunięta żywica i bakterie. Ruska bania wykonana z drewna termicznego jest bardzo trwała. Może być użytkowana nawet przez kilkadziesiąt lat. Dodatkowo dzięki dobrej izolacji drewna termicznego, straty ciepła zostaną maksymalnie ograniczone, a nagrzewanie beczki będzie proste i przyjemne.
Nagrzewanie ruskiej bani – palenisko czy elektryka?
Do nagrzewania sauny stosuje się dwa rodzaje ogrzewania: piece opalany drewnem i elektryczny. W obydwu przypadkach czas nagrzewania jest podobny. Różnica jest w cenie zakupu sauny i kosztach użytkowania.
- Tradycyjny piec z paleniskiem tworzy wyjątkowy klimat podczas seansu. Sauny z piecem na drewno są nieco droższe, wymagają bowiem solidnej izolacji pieca, ze względów bezpieczeństwa. Za to koszty nagrzewania sauny są niższe niż w przypadku elektryki. Palenisko świetnie sprawdzi się jeśli mamy dostęp do suchego drewna opałowego i lubimy pilnować ognia.
- Nowoczesne piece elektryczne są bardzo komfortowe. Wystarczy ustawić piec na odpowiednią temperaturę i sauna nagrzewa się bez naszej opieki. Jeśli chodzi zaś o cenę zakup ruska bania z piecem elektrycznym będzie tańsza niż w przypadku pieca na drewno.
Prawidłowe korzystanie z ruskiej bani
Seans w ruskiej bani powinien przebiegać w temperaturze 80 - 100 st. Celsjusza. Po kilkunastominutowym naparzaniu należy chłodzić organizm. Korzystając z sauny w ogrodzie jesienią czy zimą zazwyczaj by schłodzić ciało wystarczy odpoczynek na świeżym powietrzu. Warto zaaranżować wokół sauny strefę relaksu z leżakami lub hamakami. Jeśli jednak na dworze jest ciepło, konieczne będzie zanurzenie ciała w zimnej wodzie. Świetnie posłuży do tego drewniana beczka lub wanna, dobrze komponująca się z ruską banią. Po schłodzeniu należy odpocząć i ponownie wejść do sauny. Rytuał należy ponowić kilkukrotnie.
A może ogrodowe SPA?
Jeśli spodobał Ci w się pomysł na saunę ogrodzie to może zachwyci Cię również gorąca beczka. To drewniana balia służąca do ciepłych kąpieli na dworze. Kąpiel w niej w zimie to fantastyczne doznanie, doskonały relaks i odprężenie dla ciała. Fińskie balie z termicznego drewna wyglądają bardzo oryginalnie i są świetnie wyposażone jak nowoczesne jacuzzi. Posiadają filtry wody, aeromasaże, a nawet oświetlenie LED. Doskonale pracują w skrajnych temperaturach. Fińską saunę, balię i beczkę możesz zamówić poprzez polskiego dealera ScandiSpa i stworzyć we własnym ogrodzie prywatną strefę SPA i relaksu.
Podobne artykuły:
-
Koszty eksploatacji jacuzzi ogrodowego – prąd, utrzymanie i wykorzystanie całoroczne
Posiadanie jacuzzi ogrodowego to luksus i możliwość relaksu w zaciszu własnego ogrodu, ale również zobowiązanie do ponoszenia pewnych kosztów związanych z jego eksploatacją.
-
Piwonie – giganty wśród kwiatów
Piwonia – kwiat o wielu twarzach. Uchodzi za symbol radości, bogactwa i zdrowia. Nic dziwnego! Na ich widok uśmiech sam rysuje się na twarzy. Dawniej ich sadzonki były bardzo cenne, trzeba było za nie zapłacić równowartość nawet trzech domów! Dlatego już od czasów starożytnych, w Chinach, uznawana była za królewską roślinę, gdzie pełniła honory w Ogrodzie Cesarskim. Choć piwonie są trujące, to jednak mają lecznicze właściwości. Poza tym roślina ta ma jeszcze szereg innych zastosowań. Przekonaj się.
-
Pergola tarasowa - czy to dobre rozwiązanie?
Montaż pergoli tarasowej może być doskonałym rozwiązaniem. Taki element doskonale chroni przed słońcem i opadami. Dzięki temu możemy swobodnie wypoczywać na tarasie bez względu na panujące warunki. Jak jednak wybrać odpowiednią pergolę?
-
W jaki sposób zbierać i wykorzystać wodę deszczową?
Deszczówka nie tylko jest darmowa, ale też pod niektórymi względami lepsza od wody wodociągowej. Jak można ją wykorzystać?
Grażyna
W jaki sposób zbierać i wykorzystać wodę deszczową? 2021-02-26 12:54:17 2021-02-26 12:54:12