Pomimo rosnącej popularności oraz wciąż przybywających sieci wodociągowych właściciele domków jednorodzinnych doceniają wartość studni głębinowej na własnym podwórku. Pozyskana w ten sposób woda może służyć do picia i użytku domowego, ale także gospodarczego: do podlewania ogrodu czy mycia samochodów. Wpływa to jednocześnie na oszczędności w domowym budżecie. Jak utworzyć studnię oraz prawidłowo zamontować w niej i eksploatować pompę?
Przed rozpoczęciem budowy studni konieczne jest sprawdzenie warunków gruntowo-wodnych na działce, które pomogą określić rodzaj, lokalizację, głębokość i możliwą wydajność studni. Rodzaj studni zależy głównie od tego, na jakiej głębokości znajduje się warstwa wodonośna. Jeśli zdecydujemy się na studnię głębinową warto zlecić jej wykonanie fachowcom, którzy posiadają specjalistyczny sprzęt. Wykonają oni wykop, który następnie zabezpieczą betonowymi kręgami lub wwiercą się w głąb ziemi. W tak przygotowanym wgłębieniu należy zainstalować pompę, która będzie sercem całej konstrukcji poprzez tłoczenie wody pod odpowiednim ciśnieniem w wymagane miejsca – w domu lub w ogrodzie. W płytkiej studni można zamontować pompę samozasysającą, jednak jeśli jej głębokość przekracza 8 metrów niezastąpiona będzie pompa głębinowa, którą zatapia się w całości w wodzie. Działanie pompy, m.in. ustabilizowanie ciśnienia wody czy zmniejszanie uruchamiania się pompy przy każdorazowym, nawet niewielkim poborze wody reguluje hydrofor. W jego skład wchodzi pompa, zbiornik powietrzno-wodny oraz przekaźnik. Dzięki temu po odkręceniu kranu w pierwszej kolejności popłynie woda ze zbiornika, oszczędzając tym samymi częste uruchamianie pompy. Jeśli potrzebujemy większej ilości wody wtedy urządzenie uruchomi się i zacznie pompować ją z głębi studni. Włączaniem i wyłączaniem pompy steruje wyłącznik ciśnieniowy zamontowany na przewodzie połączonym z częścią powietrzną zbiornika hydroforowego.
Czym jest pompa głębinowa?
Pompa głębinowa przeznaczona jest do czerpania czystej, zimnej wody z ujęć głębinowych, czyli wierconych w głębi ziemi. Pompę dobiera się tak, aby jej wydajność nie przekraczała dopuszczalnej wydajności studni, a wysokość podnoszenia zapewniała otrzymanie wystarczającego ciśnienia w instalacji domowej. Urządzenie jest stale zanurzone w wodzie i jego głównym zadaniem, przy współpracy z hydroforem, jest pobór odpowiedniej ilości wody ze studni, a także zapewnienie wymaganego ciśnienia instalacji wodnej w domu. Pompa głębinowa kształtem przypomina walec o średnicy ok. 90 mm, który umieszcza się w studni. Cechą wyróżniającą tego typu urządzenie jest wysoka sprawność oraz ciche działanie, dlatego chętnie wybierane jest przez wymagających inwestorów. To, co przemawia za zastosowaniem pompy głębinowej to także jej bezawaryjność. Warto jednak pamiętać, że jej prawidłowe oraz długoletnie działanie to zasługa odpowiednich zabezpieczeń. Niektóre pompy są w nie wyposażone już na etapie produkcyjnym, inne należy zaopatrzyć w dodatkowe elementy, takie jak zabezpieczenie elektryczne przed zmianami ciśnienia, brakiem jednej fazy lub ewentualnymi przeciążeniami.
Montaż i eksploatacja
Pompa głębinowa tworzy wraz z elementami dodatkowymi pełny zespół głębinowy. Takie kompletne urządzenie stosuje się m.in. do obniżenia poziomu wód gruntowych, tłoczenia i podwyższania ciśnienia wody, wspomagania systemów wodociągowych, instalacji nawadniających oraz zaspakajania potrzeb na poziomie lokalnym oraz przemysłowym. Sam termin „zespół” odnosi się do połączenia pompy z silnikiem głębinowym. Pompa umiejscowiona jest na górze, a silnik na dole w układzie pionowym. Na nim montuje się korpus ssawny i kolejne stopnie pompy. Na jej końcu umiejscowiony jest korpus zaworu zwrotnego oraz korpus końcowy, będący jednocześnie miejscem łączenia pompy z rurociągiem. Poszczególne stopnie pompy zespolone są w zależności od wielkości urządzenia i jego typu. Zespoły pompowe charakteryzują się spójną konstrukcją oraz niezawodnością w działaniu. Montaż jest szybki, a eksploatacja stosunkowo tania. Co ważne: tak zamontowana pompa głębinowa nie wymaga znacznych rozmiarów otworu studziennego, jak również dodatkowych zabudowań nadziemnych ponad studnią. Można je stosować w kopalnictwie oraz budownictwie, wodociągach miejskich, jak i w indywidualnych projektach domów jednorodzinnych.
Nowoczesna i energooszczędna
Aby pompa głębinowa pracowała energooszczędnie i ekonomicznie, a jej obsługa przebiegała sprawnie oraz komfortowo nowoczesne modele wyposażone są w innowacyjną funkcję automatycznej obsługi. Oznacza to, że włącza i wyłącza się odpowiednio podczas poboru wody oraz tuż po jego zakończeniu. Do sterowania pompą najczęściej stosuje się specjalny wyłącznik pływakowy. Ponadto zapobiegawczo, przeciw szybkiemu zużyciu pompy, montuje się zbiorniki, które gromadzą zapas wody i akumulują ciśnienie. Sprawia to, że mały pobór wody odbywa się z tego dodatkowego naczynia, zamiast za każdym razem uruchamiać całe urządzenie. W celu usprawnienia działania pompy posiadają one także wyłączniki ochronne, które tworzą zabezpieczenie przed nagłymi zmianami napięcia elektrycznego, itp. Dzięki temu pompy głębinowe są wytrzymałe na zużycie i cechuje je wysoka sprawność użytkowa. Coraz częściej wyposażone są również w elementy chroniące przed suchobiegiem. Zintegrowane zabezpieczenie przed pracą "na sucho" zapobiega uszkodzeniu, zatrzymując działanie pompy w przypadku zbyt niskiego poziomu wody. Jeśli pompa nie ma tego rodzaju zabezpieczenia warto w studni zainstalować czujnik poziomu wody. Obudowa nowoczesnej pompy głębinowej, jak np. wykonana jest ze stali nierdzewnej, co dodatkowo przekłąda się na długotrwałe użytkowanie oraz bezpieczną pracę pod wodą. Wewnątrz pompy znajduje się filtr, także ze stali nierdzewnej, co zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń do pompy. Aby wspomóc jej działanie można zamontować stopkę, która podnosi pompę, znacząco ograniczając zasysanie zanieczyszczeń i piasku. Bardzo istotna jest także wydajna, efektywna, a przede wszystkim cicha praca urządzenia, nawet jeśli musi pompować wodę z dużych głębokości, np. 20 metrów.
Podobne artykuły:
-
11 pięknych ogrodów przydomowych, które wyglądają bosko
Boskie przydomowe ogrody, którymi zachwycicie się!
-
Genialne ogrody, które zachwyciły nas swoim wyglądem
Śliczne ogrody, które nas zachwyciły - duży przegląd inspiracji na ogrody przydomowe
-
Wybieramy kwiaty do ogrodu - będziesz nimi zachwycona!
Przedstawiamy najlepsze pomysły na kolorowe rabaty, które zakowitną wiosną i ozdobią Twój ogród ciesząc każde oko.
-
Wiosenne sadzenie bylin – odmiany, pielęgnacja i nawożenie
Początek wiosny to najlepszy czas na sadzenie pierwszych gatunków bylin. Rozmarzający grunt, dodatnie temperatury, duża wilgoć, a także coraz cieplejszy wiatr sprawiają, że nowe sadzonki bardzo szybko adaptują się w nowych warunkach. Zobacz, jak sadzić byliny, które zakwitną latem lub wczesną jesienią.
Grażyna
Wiosenne sadzenie bylin – odmiany, pielęgnacja i nawożenie 2017-04-21 12:01:41 2017-04-21 12:00:09