Wybór optymalnego źródła ogrzewania jest jedną z najważniejszych decyzji podczas budowy czy modernizacji domu. W istotny sposób może wpłynąć nawet na projekt budowlany. Inaczej będzie wyglądało przystosowanie domu przy ogrzewaniu pelletem czy ekogroszkiem, gdzie konieczna będzie duża kotłownia, inaczej przy ogrzewaniu elektrycznym, a jeszcze inaczej, gdy zdecydujemy się na pompę ciepła.
Właśnie to ostatnie rozwiązanie zyskało w ostatnich latach dużą popularność. Różnorodność rozwiązań powoduje, że wybór najlepszego dla nas rozwiązania wcale nie jest prosty. Koszty związane z ogrzewaniem naszego domu zależą od powierzchni domu, wysokości pomieszczeń, bryły budynku, nasłonecznienia i innych czynników, które składają się na zapotrzebowanie cieplne budynku. Żeby pompa ciepła pracowała efektywnie i jak najszybciej się zwróciła, musi zostać odpowiednio dobrana nie tylko pod kątem zapotrzebowania cieplnego, ale również z uwzględnieniem źródła ciepła.
Charakterystyka poszczególnych rodzajów pomp ciepła. Koszty i eksploatacja
Ze względu na dolne źródło ciepła pompy dzielimy na:
- gruntowe pompy ciepła, inaczej nazywane pompami ciepła typu solanka-woda,
- wodne pompy ciepła, zwane również pompami ciepła typu woda-woda,
- powietrzne pompy ciepła, czyli pompy ciepła typu powietrze-woda.
Gruntowe pompy ciepła
Gruntowa pompa ciepła zasilana jest ciepłem z ziemi. Ze względu na sposób pozyskiwania energii wyróżnimy wariant z kolektorami (sondami) poziomymi oraz pionowymi. Sondy to elementy wypełnione roztworem o niskiej temperaturze zamarzania, który pobiera ciepło z gruntu, a następnie przekazuje do urządzenia pozyskaną energię. Kolektory poziome instalowane są w ziemi płytko, ale z uwzględnieniem strefy zamarzania. Takie rozwiązanie wymaga dość dużej powierzchni działki. Sondy pionowe potrzebują mniej miejsca, wprowadzane są w głąb ziemi nawet na kilkadziesiąt metrów. Tego typu pompy charakteryzują się stabilną pracą w każdej temperaturze, ale ich koszt jest wysoki w porównaniu do innych rozwiązań grzewczych. Jeżeli np. mierzymy się z sytuacją, w której działka jest niewielka lub warunki gruntowe są niesprzyjające — piaski, sucha gleba, to wykonanie niezbędnych odwiertów, z użyciem ciężkiego sprzętu powoduje dodatkowe podniesienie kosztów do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Wodne pompy ciepła
Wodne pompy ciepła wykorzystują w działaniu znajdujące się wokół działki zbiorniki i cieki wodne lub wykopane dwie studnie głębinowe (czerpną i zrzutową). Ciepło przenoszone jest do budynku z dolnego źródła, jakim jest woda. Niestety koszt i stopień trudności wykonania takiego rozwiązania jest dość wysoki i wiąże się z koniecznością uzyskania odpowiednich pozwoleń. Musimy tutaj wziąć bowiem pod uwagę wykonanie głębokich odwiertów za pomocą specjalistycznego sprzętu, co oczywiście przekłada się na koszty, a co za tym idzie, nie jest to rozwiązanie szczególnie w Polsce popularne.
Powietrzna pompa ciepła
Powietrzna pompa ciepła wykorzystuje, jako dolne źródło ciepła, energię powietrza. Zdecydowanie najbardziej popularna spośród pomp. Dużą zaletą jest łatwość montażu, zajmuje mało miejsca przy jednoczesnym estetycznym wyglądzie. Dodatkowo, oprócz ogrzewania budynku możemy używać pompy zamiast klimatyzacji w upalne dni.
Minusem takiego rozwiązania jest spadek wydajności urządzenia wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz, choć nowoczesne pompy powietrzne mogą działać nawet przy temperaturach sięgających -28°C. Koszt takiego rozwiązania zależny jest od rodzaju pompy i samej instalacji grzewczej w domu. Mogą to być więc koszty niższe niż w przypadku pompy gruntowej czy wodnej. Należy również dodać, że koszty eksploatacyjne takiej pompy również są niskie. Jeśli zdecydujesz się na instalację ogrzewania podłogowego wraz z powietrzną pompą ciepła, możesz znacząco obniżyć koszt ogrzewania budynku. Oszczędność będzie jeszcze większa, jeśli postawisz na ekologiczny duet, czyli pompę ciepła i fotowoltaikę.
Podobne artykuły:
-
Duży dom, a zatrudnienie pomocy domowej – jak ułatwić sprzątanie?
Na dużych przestrzeniach utrzymanie porządku może być trudne, dlatego warto rozważyć zatrudnienie pomocy domowej. Regularne wycieranie kurzy, odkurzanie i mycie podłóg zabierze bardzo dużo czasu. Na szczęście istnieje wiele rozwiązań, które wspomogą dbanie o dom bez względu na jego wielkość.
-
Tapety na ścianie – modne wzory, które odmienią każde wnętrze
Pomysłów na ozdobienie ścian jest pewnie tyle samo, co projektantów. Sama farba to dość monotonne rozwiązanie, dlatego warto puścić wodze fantazji i nabrać odwagi do prawdziwych zmian w swoim domu czy mieszkaniu. Oryginalne i dekoracyjne tapety do salonu, kuchni czy sypialni mogą całkowicie odmienić wnętrze. To całe bogactwo wzorów: klasycznych, minimalistycznych, geometrycznych, zwierzęcych, roślinnych i futurystycznych, które gwarantują wręcz nieograniczone możliwości. Poniżej kilka inspiracji, które można wykorzystać, aranżując przestrzeń swoich marzeń.
-
3 powody dla których warto zainstalować fotowoltaikę
Na koniec stycznia 2021 roku łączna moc energii generowanej przez instalacje fotowoltaiczne w Polsce przekroczyła 4 GW. To ponad stuprocentowy skok w porównaniu z rokiem ubiegłym! Z czego jednak wynika tak duża popularność tej technologii? Czy inwestycja w fotowoltaikę się opłaca? Przed podjęciem decyzji poznaj trzy powody, dla których warto skorzystać z tego rozwiązania i dokonaj świadomego wyboru.
-
Jak zabezpieczyć się przed intruzami w domu?
Co sprawia, że Twój dom wydaje się komfortową i przyjazną przestrzenią? Ogromną rolę, a jakże, odgrywa aranżacja przestrzeni, kolorystyka czy wybrane meble oraz dekoracje. Ale jest coś, o co musisz zadbać jeszcze zanim przejdziesz do etapu „upiększania”. Chodzi oczywiście o bezpieczeństwo.
Grażyna
Jak zabezpieczyć się przed intruzami w domu? 2017-05-17 10:29:16 2017-05-17 10:29:02