Dla właścicieli małych domów lub mieszkań dwupiętrowych schody wewnętrzne to niezbędny element. W niewielkich pomieszczeniach zwłaszcza istotna jest zajmowana powierzchnia. Przy wyborze projektu oprócz walorów estetycznych powinno się wziąć pod uwagę jak bardzo można zmniejszyć zajmowane miejsce przez schody.

Wiele projektów schodów obecnie można dostosować ze względu na potrzeby wnętrza. W zależności czy jest to mały dom czy mieszkanie, nacisk jest kładziony na oszczędzanie przestrzeni. Schody zaprojektowane z myślą o takich wnętrzach można dowolnie ustawić. Nie trzeba wydzielać tu osobnej klatki schodowej. Można nawet pokusić się o coś nadzwyczajnego i umieścić schody chociażby w salonie. Jakie rodzaje schodów warto wziąć pod uwagę?
Schody zabiegowe
Cechą charakterystyczną schodów zabiegowych jest to, że łączą kondygnacje bez udziału spocznika. W rezultacie kilka stopni jest w kształcie tzw. klina, czyli są one szersze od strony ściany i zwężają się ku środkowi. Sprawia to, że są one niezwykle funkcjonalne i bezpieczne. Efektownie wyglądają zwłaszcza schody drewniane zabiegowe, które nadają wnętrzu odrobinę klasyki.
Schody kręcone
Niezwykłe i oszczędzające przestrzeń. Są wręcz stworzone na potrzeby małych przestrzeni. Najczęściej można się spotkać ze schodami kręconymi na planie koła lub kwadratu. Funkcję nośną spełnia centralny słup, do którego przymocowane są stopnie. Popularne są schody kręcone drewniane lub połączone z metalowymi balustradami. Takie rozwiązanie jest także dostępne u producentów takich jak Fontanot w formie gotowych schodów, które składa się w domu samodzielnie
Schody kacze
Schody kacze to kolejne rozwiązanie dla niewielkich pomieszczeń. Ich cechą charakterystyczną jest ułożenie schodów. Poszczególne stopnie są powycinane na przemian, co pozwala na zminimalizowanie zajmowanego miejsca całej konstrukcji. Stosuje się je głównie przy prostokątnych otworach w stropie
Małe wnętrze nie oznacza rezygnacji z efektownie wyglądających schodów. Wręcz przeciwnie! Nietypowa forma schodów może stać się ważną częścią wystroju wnętrza domu lub mieszkania, oszczędzając przy tym przestrzeń.
Podobne artykuły:
-
Abstrakcyjna fototapeta – 3 wzory, które pokochasz!
Abstrakcja kojarzy nam się przede wszystkim z dziełami sztuki współczesnej – obrazami pełnymi kolorów, kształtów i obiektów, które wymykają się wszelkim próbom racjonalnej interpretacji. Pod pojęciem abstrakcji rozumiemy jednak wszystko to, co nie ma widocznego związku z rzeczywistością. Nie muszą to być więc trudne do zrozumienia artystyczne kompozycje, lecz także piękne desenie lub geometryczne wzory. I to właśnie na nich chcemy się dzisiaj skupić.
-
Młode, niezależne marki stawiają na online
Urządzając swoje cztery kąty, większość ciągle idzie utartymi szlakami. Standardowy zestaw mebli z sieciówki błyskawicznie wypełnia wnętrze, tworząc kolejną, bezosobową przestrzeń, która może należeć zarówno do „Nowaka”, jak i do „Smitha”.
-
Surowy minimalizm: jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?
Styl skandynawski – ze względu na niezwykłą prostotę i uniwersalność – zyskał wielbicieli na całym świecie. Neutralna kolorystyka pozwalająca na szereg barwnych modyfikacji, a także ponadczasowa elegancja sprawiają, że estetyka ta cieszy się dużą popularnością także w Polsce. Jeśli i Ciebie inspiruje klasyczny styl skandynawski, łatwo wprowadzisz go do swojego wnętrza dzięki meblom z nowych kolekcji Black Red White.
-
3 porady, dzięki którym Twoje ściany będą wyglądały niesamowicie
Czasem po prostu pomalowanie ścian nie wystarcza, aby uzyskać odpowiednie tło dla wyposażenia wnętrza. Warto udekorować ściany, aby wnętrze było odpowiednio skomponowane, ale też bardziej oryginalne. Można to zrobić poprzez różne połączenia kolorów czy niebanalne faktury. Niektóre dekoracje ścian są łatwe, a inne trudne do wykonania. Jak więc dekorować ściany, aby wyglądały one pięknie? Oto kilka porad, o których warto pamiętać.
Grażyna
3 porady, dzięki którym Twoje ściany będą wyglądały niesamowicie 2017-10-08 13:29:23 2017-09-19 09:24:34