Dla właścicieli małych domów lub mieszkań dwupiętrowych schody wewnętrzne to niezbędny element. W niewielkich pomieszczeniach zwłaszcza istotna jest zajmowana powierzchnia. Przy wyborze projektu oprócz walorów estetycznych powinno się wziąć pod uwagę jak bardzo można zmniejszyć zajmowane miejsce przez schody.

Wiele projektów schodów obecnie można dostosować ze względu na potrzeby wnętrza. W zależności czy jest to mały dom czy mieszkanie, nacisk jest kładziony na oszczędzanie przestrzeni. Schody zaprojektowane z myślą o takich wnętrzach można dowolnie ustawić. Nie trzeba wydzielać tu osobnej klatki schodowej. Można nawet pokusić się o coś nadzwyczajnego i umieścić schody chociażby w salonie. Jakie rodzaje schodów warto wziąć pod uwagę?
Schody zabiegowe
Cechą charakterystyczną schodów zabiegowych jest to, że łączą kondygnacje bez udziału spocznika. W rezultacie kilka stopni jest w kształcie tzw. klina, czyli są one szersze od strony ściany i zwężają się ku środkowi. Sprawia to, że są one niezwykle funkcjonalne i bezpieczne. Efektownie wyglądają zwłaszcza schody drewniane zabiegowe, które nadają wnętrzu odrobinę klasyki.
Schody kręcone
Niezwykłe i oszczędzające przestrzeń. Są wręcz stworzone na potrzeby małych przestrzeni. Najczęściej można się spotkać ze schodami kręconymi na planie koła lub kwadratu. Funkcję nośną spełnia centralny słup, do którego przymocowane są stopnie. Popularne są schody kręcone drewniane lub połączone z metalowymi balustradami. Takie rozwiązanie jest także dostępne u producentów takich jak Fontanot w formie gotowych schodów, które składa się w domu samodzielnie
Schody kacze
Schody kacze to kolejne rozwiązanie dla niewielkich pomieszczeń. Ich cechą charakterystyczną jest ułożenie schodów. Poszczególne stopnie są powycinane na przemian, co pozwala na zminimalizowanie zajmowanego miejsca całej konstrukcji. Stosuje się je głównie przy prostokątnych otworach w stropie
Małe wnętrze nie oznacza rezygnacji z efektownie wyglądających schodów. Wręcz przeciwnie! Nietypowa forma schodów może stać się ważną częścią wystroju wnętrza domu lub mieszkania, oszczędzając przy tym przestrzeń.
Podobne artykuły:
-
Marzysz o pięknym domu? Zobacz najnowsze trendy i inspiracje na dom jak ze snu
Jak powinien wyglądać dom marzeń? Przygotowaliśmy dla Ciebie niezwykłą galerię prezentującą inspiracje na dom jak ze snu!
-
Oświetlenie w stylu nowojorskim - zobacz przykładowe aranżacje
Nowojorska stylistyka łączy najlepsze cechy klasyki, wzbogacając je szczyptą nowoczesnych, wyrafinowanych trendów. Wyczucie stylu oraz harmonia barw, form i faktur przejawiają się w każdym, nawet najmniejszym detalu. Takie tendencje daje się dostrzec nie tylko w meblach i dodatkach, ale również w oświetleniu.
-
Domowa galeria ścienna – inspiracje
Kiedy już całe wyposażenie mieszkania zostanie skompletowane, czas przejść do najprzyjemniejszej rzeczy, jeśli chodzi o urządzanie, czyli dobrać odpowiednie dodatki. Ciekawy pomysł na urozmaicenie wnętrza to galeria ścienna. Jak ją stworzyć, by przyciągała uwagę? Poniżej kilka inspiracji.
-
Jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim?
Żeby urządzić sypialnię na skandynawską modłę, należy trzymać się pewnych określonych reguł. Aranżacja powinna łączyć w sobie prostotę i funkcjonalność, co pomogą Ci osiągnąć stosowne barwy, materiały i oświetlenie. Dowiedz się, jak nadać swojej sypialni skandynawskiego charakteru!
Grażyna
Jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim? 2017-09-29 18:18:40 2017-09-20 10:37:23