Oficjalną prekursorką projektantów wnętrz wśród kreatorów mody była Coco Chanel, która zaprojektowała wnętrza swojego flagowego butiku przy Rue Cambon w Paryżu i której prywatne mieszkanie wciąż stanowi źródło inspiracji do urządzania wnętrz. Nieliczni szczęśliwcy, głównie dziennikarze, mogą je kilka razy w roku zwiedzać.
Wnętrza w stylu Chanel, czyli… more is more
Słynna Gabrielle Chanel, o ile w modzie dążyła do uproszczenia wszelkich fasonów i krojów, o tyle w swoim butiku, pracowni i apartamencie łamała te zasady. Jej wnętrza są dalekie od ascetycznej prostoty oraz czerni i bieli, na których opierała swoje kolekcje.
Jest przytulnie (co może wynikać z dzieciństwa projektantki, spędzonego w sierocińcu), choć ilość złota, bibelotów oraz ekskluzywne materiały – w tym marmur, egzotyczne drewno, ciężkie materiały, meble obite aksamitem i słynna lustrzana klatka schodowa, jednocześnie mogą onieśmielać.
W apartamencie widać też pełno motywów orientalnych, w tym parawanów, drewna i akcesoriów oraz figurek przedstawiających lwy – talizman projektantki i jednocześnie jej znak zodiaku. W tej chwili z pracowni Coco przy Rue Cambon 31 korzysta jej następca, Karl Lagerfeld, który zresztą również działa na polu projektowania mebli, tekstyliów oraz samych wnętrz.
Nieśmiertelna klasyka z lekkim twistem – Pierre Cardin
Innym francuskim projektantem, który postanowił zrobić z wnętrz dzieła sztuki, jest Pierre Cardin. Projektant ma obecnie ma 95 lat i imponujące zawodowe CV. Cardin pracował z wielkimi nazwiskami świata mody – w tym z Diorem i Elsą Schiaparelli.
O ile Diora można nazwać rewolucjonistą mody kobiecej, a design Schiaparelli zaliczany jest do awangardy inspirowanej surrealizmem Dalego, o tyle Cardin w tej chwili jest ostoją spokojnej (ale nie nudnej!) klasyki mody męskiej. Nie można jednak zapomnieć, że i on w latach 60. tworzył futurystyczne, przestrzenne kreacje dla kobiet – co zresztą znajduje odbicie w jego projektach dla domu.
Klasyka jest u niego „podkręcona” detalami, które zatrzymują oko na dłużej. - Pierre Cardin swoje zamiłowanie do prostych krojów, starannego wykończenia oraz szlachetnych, często ciemnych tkanin oddaje wiernie w kolekcji domowych tekstyliów, w tym zasłon. W zaskakujący sposób łączy odmienne desenie, faktury i struktury materiałów. Zwiewne etaminy połączone z ciężkim welwetem to jego pomysł na sezon 2018/2019, inspirowany największymi targami wnętrzarskimi w Paryżu – opowiada Joanna Dziedzic-Czulak, dekoratorka Eurofiran. Co ciekawe, projektant w swojej karierze tworzył również wnętrza samochodów.
Wnętrze made in Poland – od polskiego projektanta?
Polska również ma się czym pochwalić, jeśli chodzi o wnętrzarski design oraz projektantów, którzy zaczęli aranżować wnętrza. Projektant Maciej Zień tworzy tekstylia, ceramikę i dodatki, ale na tym nie poprzestaje – urządza też penthouse’y i budynki korporacyjne. Inną słynną projektantką, która zajęła się kategorią Home, jest Eva Minge, która robi wielką karierę zagranicą. Jej kolekcje prezentowane są m.in. w Paryżu, Mediolanie, Moskwie i Cannes.
- Tekstylia Minge cechuje bogactwo ozdób, falban, drapowań, starannych plis i barokowe objętości, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości tkanin. Kolorystyka jej projektów pozostaje jednocześnie stonowana. Prym wiodą oliwkowe zielenie, brązy i różne odcienie bieli. Są one spójne z estetyką haute couture projektantki i pasują do minimalistycznych wnętrz. Na zasadzie kontrastu będą przyciągać spojrzenia nie tylko lokatorów, ale i ich gości – mówi Dziedzic-Czulak.
Projektanci mody z łatwością mogą „przekwalifikować się” i rozwinąć w dziedzinie Home. Mogą też nauczyć typowych projektantów wnętrz i mebli innowacyjnego spojrzenia, podążania za trendami, a nawet wręcz ich wyprzedzania. Nierzadko w końcu trendy w modzie przenoszą się do wnętrz, i odwrotnie – przykładem może być trend na ekologię i rośliny we wnętrzu, które „kwitną” również na ubraniach i dodatkach. Te dwa światy wzajemnie się przenikają i każda ze stron może czerpać z doświadczenia i sposobu pracy drugiej.
Podobne artykuły:
-
Aranżacja wnętrz: 5 argumentów za betonem w kuchni
Beton ma w naszym kraju pod górkę, wielu osobom kojarzy się bowiem z czasami PRL-u i blokami z wielkiej płyty. Warto jednak zapomnieć o szkodliwych stereotypach i dać mu ponownie szansę, gdyż aranżacja wnętrz wiele zyskuje na obecności surowego betonu – szczególnie ciekawe efekty można uzyskać za jego pomocą w kuchni. Poniżej przedstawiamy pięć zalet takiego rozwiązania.
-
10 pomysłów na mały pokój - jak go urządzić?
Genialne pomysły na pokoje - zobacz przegląd ciekawych pokoi!
-
Mieszkasz w bloku i od zawsze marzyłeś o kominku? Zobacz, jak możesz spełnić to marzenie bez przeprowadzki
Wiele osób marzy o kominku we własnym mieszkaniu. Choć wydaje się to niemożliwe, pragnienia te można teraz urzeczywistnić. Kominek na biopaliwo pozwoli ci ogrzać się w chłodne wieczory bez konieczności przeprowadzki do dużego domu i montażu instalacji kominowej.
-
Jaki dobrać kolor ścian, dodatków do szarej sofy?
Szara sofa lub narożnik to jeden z najchętniej wybieranych mebli wypoczynkowych. Jest uniwersalna, łatwo ją zaaranżować w każdym wnętrzu, a także w kilka minut… całkowicie odmienić jej wygląd. Jak? Podpowiadamy.
Grażyna
Jaki dobrać kolor ścian, dodatków do szarej sofy? 2020-09-30 19:37:20 2020-09-30 19:37:10