Odpowiednio urządzony pokój dla dziecka powinien nie tylko ładnie się prezentować, ale także zapewniać maluchowi komfort oraz odpowiednią stymulację dla zmysłów.
Pokój dziecięcy to przestrzeń, w której dziecko będzie się bawić, a także uczyć, pracować i do której prędzej czy później zechce zaprosić rówieśników. Zadbanie o to, by pomieszczenie odpowiednio wyglądało, stanowi zatem istotny aspekt nie tylko ze względów estetycznych. Dobrze zaaranżowana przestrzeń stymuluje dziecko i zachęca do aktywności. Źle urządzony pokój może sprzyjać zmęczeniu, nadpobudliwości czy złemu samopoczuciu.
Pomaluj świat
Wybór barw do dziecięcego pokoju wpływa nie tylko na sam wygląd pomieszczenia. Odpowiednio dobrane kolory mogą zarówno pobudzać do działania, jak i wyciszać czy uspokajać. Z drugiej strony nadmiar niektórych z barw nich negatywnie wpływa na samopoczucie. Nim podejmiemy ostateczną decyzję, warto nieco zapoznać się z „psychologią koloru”, a jeśli dziecko jest starsze – zapytać o jego preferencje.
Wielokrotnie rodzice urządzając pokój dla swej pociechy, wpadają w pułapkę schematu nakazującego szykować pokoik dla dziewczynek w różach, a dla chłopców w błękitach. To błąd, zwłaszcza w przypadku dzieci najmłodszych – do lat trzech – bo jak wynika z badań przeprowadzonych przez przedstawicieli Uniwersytetu Adama Mickiewicza, niemowlęta w ogóle nie dostrzegają pastelowych kolorów. Dla maluchów najlepsza będzie mocna, zdecydowana kolorystyka oraz kontrasty. Jeśli na przykład wybieramy niebieski, można zestawić go z bielą, z kolei malując pokój na żółto, warto dodać czarne akcenty. Pastelowy róż nie stanowi w takim przypadku najlepszego wyboru.
W pokoju przeznaczonym dla dziecka nieco starszego można umieścić zielone lub niebieskie akcenty (uspokajające) oraz żółte (nastrajające pozytywnie). Żadnego z tych kolorów nie poleca się jednak stosować w nadmiarze – przebywanie w pomieszczeniu utrzymanym w jednolitej tonacji może męczyć. Zazwyczaj najlepsze rozwiązanie to połączenie dwóch, trzech barw, w tym bieli.
Zadbaj o wygodę
Dziecko, zwłaszcza jeśli chodzi już do szkoły, powinno mieć odpowiednie warunki do nauki. Należy zatem zadbać o miejsce, w którym będzie mogło trzymać w porządku przybory szkolne oraz podręczniki, właściwy fotel, dobre oświetlenie i odpowiednie biurko. Niedbałość w tym względzie grozi bałaganem, rozwojem wad postawy oraz problemami z oczami. Biurko musi być dostosowane do wzrostu użytkownika. W przypadku szybko rosnących dzieci i nastolatków jest to szczególnie trudne – stąd najczęściej załatwia się tę sprawę fotelem z regulowaną wysokością. Można także postawić na ergonomiczne biurko z elektroniczną regulacją wysokości (na polskim rynku oferuje je firma AJ Produkty) umożliwiające dostosowanie stanowiska pracy do swoich potrzeb. Do pracy poleca się fotele z oparciem, najlepiej na kółkach i z podłokietnikami. Przy biurku koniecznie musi znajdować się także lampka – oświetlenie górne nie wystarczy w momencie, w którym dziecko ma czytać lub odrabiać zadania późną porą.
Niewielki pokój? Zadbaj o… przestrzeń
Pokoje dziecięce często bywają niewielkie. Istnieje jednak szereg trików pozwalających zaoszczędzić przestrzeń bądź sprawić, by pokoik wydawał się w istocie większy, niż jest w rzeczywistości. Taki efekt można osiągnąć między innymi dzięki odpowiednim meblom. Dobrą decyzją może okazać się szafa wnękowa bądź zabudowana, z przesuwanymi drzwiami. Niektórzy stosują też proste rozwiązanie z łóżkiem na antresoli, do którego wchodzi się po drabinie – a na dole umieścić można biurko bądź szafki na ubrania. Krzesełka mogą zostać zastąpione przez otwierane pufy, które służą zarówno jako siedziska, jak i miejsca do przechowywania różnych drobiazgów, na przykład zabawek.
Wrażenie większej przestrzeni można uzyskać również dzięki dobrze dobranej fototapecie, umieszczonej na ścianie. W niewielkich pokojach najlepiej postawić na góra dwa kolory (najlepiej jakiś jasny bądź czystą biel z drobnymi dodatkami w intensywnych barwach) – ich nadmiar sprawia, że pokój optycznie wydaje się zwykle mniejszy. Pomagają również jednolite meble z kompletu (i wyglądają atrakcyjniej wizualnie niż mieszanie stylów).
Drobne triki, odrobina starań i poznanie zasad aranżacji wnętrz mogą uczynić pokój dziecka przyjemniejszym oraz bardziej komfortowym miejscem.
Podobne artykuły:
-
Zakup łóżeczka dla niemowląt – na co zwrócić uwagę?
Łóżeczko niemowlęce to mebel, który musi być wygodny w użytkowaniu oraz bezpieczny dla dziecka. Najważniejszym punktem każdego pokoju dziecięcego jest łóżeczko. Służy ono nie tylko do snu i odpoczynku, ale również bardzo często jest również centrum zabawy dla najmłodszych. Wybór najodpowiedniejszego modelu nie jest łatwy, ponieważ jest zależny m. in. od okresu w jakim ma służyć malcowi.
-
10+ propozycji aranżacji pokoju dziecka - zaplanuj dla niego kreatywną przestrzeń!
Pokój dla dziecka musi być miejscem, z którego będzie zadowolone - sprawdź najciekawsze propozycje i aranżacje.
-
Łóżko domek drewniany – dobry wybór pod każdym względem
Łóżko to miejsce, w którym wszyscy lubimy przebywać – bez względu na to ile mamy lat i jakie mamy upodobania. Szczególną rolę pełni w życiu dziecka, dlatego jeśli jesteś rodzicem tak ważne jest, abyś wybrał coś, co przede wszystkim jest wygodne i bezpieczne dla Twojego maluszka. Wiele kochających mam i troskliwych ojców zgadza się co do tego, że jeśli chodzi o materiał na łóżko dziecięce to drewno jest tym, które sprawdza się najlepiej. W tym kontekście ostatnimi czasy wiedzie prym drewniane łóżko domek. To nic innego, jak wykonany w solidnym drewnie projekt ramy łóżka w kształcie domku, który w równym stopniu zachwyca rodziców, jak i dziecko.
-
Genialne wnętrza dziecięcego pokoju - galeria inspiracji
Inspirujące wnętrza aranżacji - zobacz przegląd zdjęć
Grażyna
Genialne wnętrza dziecięcego pokoju - galeria inspiracji 2018-09-10 07:43:36 2018-09-06 09:02:44