Z małym mieszkaniem wiążą się skrajne emocje: z jednej strony radość, że choć ciasne, jest własne,z drugiej jednak im mniej przestrzeni, tym trudniej urządzić je w taki sposób, by było funkcjonalne i nie zmniejszyć jego powierzchni użytkowej jeszcze bardziej. Szczególnym problemem są małe łazienki i kuchnie, a więc miejsca, w których przechowujemy najwięcej rzeczy. Jak poradzić sobie z problemem małej łazienki? Oto kilka pomysłów na funkcjonalne i praktyczne zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni w łazience.

Photographee.eu @ shutterstock.com
Mała, ale funkcjonalna - czyli niewielka łazienka w praktyce
Łazienka to miejsce, do którego udajemy się nie tylko w wiadomym celu czy też po to, by wziąć prysznic. Tutaj przygotowujemy się do wyjścia, dbamy o urodę, niejednokrotnie także wykonujemy makijaż i uczesania. W łazience bez wątpienia musimy znaleźć miejsce na wannę lub brodzik z kabiną, toaletę, umywalkę i pralkę. Im mniejsza powierzchnia, tym łatwiej ją “zagracić” potrzebnymi sprzętami. Jeśli jednak sprytnie podejdziemy do tematu, urządzanie małej łazienki nie będzie trudne! Oto kilka (nie)oczywistych porad dla posiadaczy niewielkiej łazienki.
1. Wielkość sprzętów
Mając malutką łazienkę, wybieraj urządzenia sanitarne dedykowane niewielkim przestrzeniom. Zamiast dużej i szerokiej umywalki, wybierz tą kompaktową, o wielkości umożliwiającej umycie rąk. Zamiast wanny, wybierz prysznic - głęboki, ale o niewielkiej średnicy. Im głębszy brodzik, tym więcej możliwości - zatykając odpływ, możesz w nim zrobić nawet ręczne pranie. Niweluje to konieczność używania misek, które zajmują przecież dodatkową przestrzeń.
Stocksnapper @ shutterstock.com
2. Pralka w zabudowie
Świetnym pomysłem jest łączenie ze sobą poszczególnych elementów - takich jak pralka z szafką. Zabudowana pralka chroniona jest przed zniszczeniami, a dodatkowo nie zabiera więcej miejsca, niż ciąg szafek na jednej ścianie. Na blacie tej samej szafki, pod którą znajduje się pralka, możesz umieścić umywalkę. Cóż za oszczędność miejsca!
3. Spłuczka w ścianie
Każdy odstający element to zmniejszenie powierzchni użytkowej łazienki - dotyczy to także spłuczki. Zamiast wystającego zbiornika, wybierz taki do zabudowy w ścianie. Wygląda to o wiele bardziej estetycznie i nie zajmuje miejsca!
Cinematographer @ shutterstock.com
Podobne artykuły:
-
Jak sprawić, by Twoja łazienka zawsze pachniała? 3 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć
Łazienka to miejsce porannego i wieczornego rytuału oczyszczania ciała - raz będzie to szybki prysznic, raz długa kąpiel. Niezależnie od tego, ile czasu spędzamy w łazience, powinna ona zawsze kojarzyć się z czystością i świeżością. Samo sprzątanie nie wystarczy - sprawdź, co jeszcze powinieneś w niej mieć, by zawsze pięknie pachniała!
-
Kabina prysznicowa bez granic - wszystko co chcielibyście wiedzieć o kabinach walk-in
W nowoczesnych łazienkach coraz częściej tradycyjny brodzik zastępują kabiny typu walk-in - bez brodzika lub z niskim brodzikiem wysokości kilku centymetrów. Jakim właściwościom ten model kabiny zawdzięcza swoją szybko rosnącą popularność? Jak to zwykle bywa w przypadku aranżacji wnętrz, szczególnym uznaniem cieszą się rozwiązania łączące dobry design z funkcjonalnością, a w przypadku łazienek także łatwością utrzymania w czystości. Kabina walk-in jest lekka wizualnie, doskonale komponuje się z niemal każdym stylem wyposażenia, a dodatkowo dzięki niej możemy zaoszczędzić sporo miejsca.
-
4 triki, za pomocą których optycznie powiększysz swoją łazienkę
Łazienka to miejsce, w którym nie tylko myjemy się i załatwiamy swoje potrzeby. To także pomieszczenie, w którym dbamy o swoje zdrowie i urodę. Zwykły prysznic bądź kąpiel możemy zamienić w rytuał SPA, poświęcając niewielki nakład sił i akcesoriów. Im mniejsza łazienka, tym trudniej o takie zagospodarowanie w niej przestrzeni, by pozostała funkcjonalna, a jednocześnie nie zagracona. Jeśli nie planujesz generalnego remontu łazienki bądź też wynajmujesz mieszkanie i nie masz możliwości ingerencji w jej wygląd, zastosuj kilka porad, które optycznie zwiększą przestrzeń w niej.
-
Deska wolnoopadajaca – zalety i wady
Wybór miski WC i dopasowanej do niej deski powinien być podyktowany nie tylko względami higienicznymi, ale również estetycznymi oraz praktycznymi. Łazienka to miejsce, w którym chcemy czuć się komfortowo, gdzie wszystko powinno działać bez zarzutu, zapewniając maksymalną wygodę użytkowania i łatwe utrzymanie wybranych urządzeń w czystości. Jednym z udogodnień, które w ostatnich latach zyskało na popularności, jest deska wolnoopadająca.
Grażyna
Deska wolnoopadajaca – zalety i wady 2018-07-03 13:20:18 2018-07-03 13:19:53