Z małym mieszkaniem wiążą się skrajne emocje: z jednej strony radość, że choć ciasne, jest własne,z drugiej jednak im mniej przestrzeni, tym trudniej urządzić je w taki sposób, by było funkcjonalne i nie zmniejszyć jego powierzchni użytkowej jeszcze bardziej. Szczególnym problemem są małe łazienki i kuchnie, a więc miejsca, w których przechowujemy najwięcej rzeczy. Jak poradzić sobie z problemem małej łazienki? Oto kilka pomysłów na funkcjonalne i praktyczne zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni w łazience.
Photographee.eu @ shutterstock.com
Mała, ale funkcjonalna - czyli niewielka łazienka w praktyce
Łazienka to miejsce, do którego udajemy się nie tylko w wiadomym celu czy też po to, by wziąć prysznic. Tutaj przygotowujemy się do wyjścia, dbamy o urodę, niejednokrotnie także wykonujemy makijaż i uczesania. W łazience bez wątpienia musimy znaleźć miejsce na wannę lub brodzik z kabiną, toaletę, umywalkę i pralkę. Im mniejsza powierzchnia, tym łatwiej ją “zagracić” potrzebnymi sprzętami. Jeśli jednak sprytnie podejdziemy do tematu, urządzanie małej łazienki nie będzie trudne! Oto kilka (nie)oczywistych porad dla posiadaczy niewielkiej łazienki.
1. Wielkość sprzętów
Mając malutką łazienkę, wybieraj urządzenia sanitarne dedykowane niewielkim przestrzeniom. Zamiast dużej i szerokiej umywalki, wybierz tą kompaktową, o wielkości umożliwiającej umycie rąk. Zamiast wanny, wybierz prysznic - głęboki, ale o niewielkiej średnicy. Im głębszy brodzik, tym więcej możliwości - zatykając odpływ, możesz w nim zrobić nawet ręczne pranie. Niweluje to konieczność używania misek, które zajmują przecież dodatkową przestrzeń.
Stocksnapper @ shutterstock.com
2. Pralka w zabudowie
Świetnym pomysłem jest łączenie ze sobą poszczególnych elementów - takich jak pralka z szafką. Zabudowana pralka chroniona jest przed zniszczeniami, a dodatkowo nie zabiera więcej miejsca, niż ciąg szafek na jednej ścianie. Na blacie tej samej szafki, pod którą znajduje się pralka, możesz umieścić umywalkę. Cóż za oszczędność miejsca!
3. Spłuczka w ścianie
Każdy odstający element to zmniejszenie powierzchni użytkowej łazienki - dotyczy to także spłuczki. Zamiast wystającego zbiornika, wybierz taki do zabudowy w ścianie. Wygląda to o wiele bardziej estetycznie i nie zajmuje miejsca!
Cinematographer @ shutterstock.com
Podobne artykuły:
-
Jak pozbyć się rybików cukrowych z łazienki? Sprawdzone sposoby
Rybiki cukrowe można znaleźć w niemal każdym domu. Nazywane są inaczej srebrzykami i napotkamy je zarówno w kuchni, jak i przede wszystkim w łazience. Uwielbiają też spiżarnie, ponieważ ich przysmakiem są resztki owadów i odpadki, a także między innymi mąka czy papier. Najbardziej lubią miejsca ciemne, wilgotne i ciepłe, a złapać je bardzo trudno. Te szczeciogonki są jednak możliwe do usunięcia. Jak się za to właściwie zabrać?
-
Aranżacja łazienki w stylu soft loft
Kontrolowana nonszalancja, dbałość o detale oraz jakość, a wszystko to powiązane z naturalnymi materiałami, nowoczesnością i surowym klimatem – oto kwintesencja definicji stylu soft loft, popularnego w projektowaniu wnętrz. Zobacz, gdzie sprawdzi się najlepiej.
-
3 najbrudniejsze rzeczy w łazience, których stale zapominasz wyczyścić
Dom to nasza ostoja - tu odpoczywamy, czujemy się bezpiecznie i możemy być w pełni sobą. Dlatego urządzamy go wedle osobistych preferencji, w taki sposób, by spersonalizować go w każdym jego fragmencie. By jednak przebywanie w nim było przyjemne, należy dbać o porządek i to regularnie. Odkurzenie i zmycie podłóg, umycie naczyń czy starcie kurzu nie wystarczy. Kurz i inne zanieczyszczenia gromadzą się w trudniej dostępnych miejscach, o których umyciu nie można zapominać. Gwarantuje to nie tylko estetyczny wygląd, ale jest również ważne pod względem higienicznym. To istotne zwłaszcza w miejscach narażonych na powstawanie grzybów i pleśni - na przykład w łazience. Sprawdź, czy dostatecznie często i dokładnie myjesz w łazience te rzeczy!
-
Co zrobić, gdy czeka cię remont łazienki?
Remont łazienki bywa o wiele bardziej uciążliwy niż wprowadzanie zmian w innych pomieszczeniach. Wszystko dlatego, że z łazienki korzystają wszyscy domownicy i nie można jej tymczasowo przenieść do innego pomieszczenia. Dlatego warto dokładnie zaplanować remont, by maksymalnie skrócić czas jego trwania. Ile trwa remont łazienki i co warto wiedzieć na temat remontów łazienek?
Grażyna
Co zrobić, gdy czeka cię remont łazienki? 2023-05-18 16:17:13 2023-05-18 16:17:06