Z małym mieszkaniem wiążą się skrajne emocje: z jednej strony radość, że choć ciasne, jest własne,z drugiej jednak im mniej przestrzeni, tym trudniej urządzić je w taki sposób, by było funkcjonalne i nie zmniejszyć jego powierzchni użytkowej jeszcze bardziej. Szczególnym problemem są małe łazienki i kuchnie, a więc miejsca, w których przechowujemy najwięcej rzeczy. Jak poradzić sobie z problemem małej łazienki? Oto kilka pomysłów na funkcjonalne i praktyczne zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni w łazience.
Photographee.eu @ shutterstock.com
Mała, ale funkcjonalna - czyli niewielka łazienka w praktyce
Łazienka to miejsce, do którego udajemy się nie tylko w wiadomym celu czy też po to, by wziąć prysznic. Tutaj przygotowujemy się do wyjścia, dbamy o urodę, niejednokrotnie także wykonujemy makijaż i uczesania. W łazience bez wątpienia musimy znaleźć miejsce na wannę lub brodzik z kabiną, toaletę, umywalkę i pralkę. Im mniejsza powierzchnia, tym łatwiej ją “zagracić” potrzebnymi sprzętami. Jeśli jednak sprytnie podejdziemy do tematu, urządzanie małej łazienki nie będzie trudne! Oto kilka (nie)oczywistych porad dla posiadaczy niewielkiej łazienki.
1. Wielkość sprzętów
Mając malutką łazienkę, wybieraj urządzenia sanitarne dedykowane niewielkim przestrzeniom. Zamiast dużej i szerokiej umywalki, wybierz tą kompaktową, o wielkości umożliwiającej umycie rąk. Zamiast wanny, wybierz prysznic - głęboki, ale o niewielkiej średnicy. Im głębszy brodzik, tym więcej możliwości - zatykając odpływ, możesz w nim zrobić nawet ręczne pranie. Niweluje to konieczność używania misek, które zajmują przecież dodatkową przestrzeń.
Stocksnapper @ shutterstock.com
2. Pralka w zabudowie
Świetnym pomysłem jest łączenie ze sobą poszczególnych elementów - takich jak pralka z szafką. Zabudowana pralka chroniona jest przed zniszczeniami, a dodatkowo nie zabiera więcej miejsca, niż ciąg szafek na jednej ścianie. Na blacie tej samej szafki, pod którą znajduje się pralka, możesz umieścić umywalkę. Cóż za oszczędność miejsca!
3. Spłuczka w ścianie
Każdy odstający element to zmniejszenie powierzchni użytkowej łazienki - dotyczy to także spłuczki. Zamiast wystającego zbiornika, wybierz taki do zabudowy w ścianie. Wygląda to o wiele bardziej estetycznie i nie zajmuje miejsca!
Cinematographer @ shutterstock.com
Podobne artykuły:
-
3 sprawdzone sposoby na czystą kabinę prysznicową
Codzienne użytkowanie mieszkania wiąże się z powstawaniem zabrudzeń na bieżąco. Szczególnie narażona na osady z wody i mydła, a także rdzę, jest kuchnia i łazienka. Spłukiwanie po sobie umywalki, toalety czy brodzika wraz z kabiną prysznicową rozwiązują problem tylko połowicznie - prędzej czy później i tak czeka Cię gruntowne mycie tych elementów. O ile z umywalką czy toaletą nie ma zwykle większego problemu, bowiem wystarczy ścierka/szczotka i odrobina płynu, a także zaledwie kilka ruchów, o tyle z kabiną prysznicową rzecz ma się nieco trudniej. Codzienny kontakt z wodą, mydłem i szamponami, a także mnogość zakamarków i łączeń sprawiają, że kabina szybko przestaje wyglądać estetycznie. Jak szybko i z zachowaniem bezpieczeństwa dla swojego zdrowia umyć ją tak, by prezentowała się jak nowa?
-
Aranżacja łazienki - 3 zasady, których musisz się trzymać
Odpowiednie urządzenie pomieszczeń w domu jest gwarancją nie tylko komfortu i zadowolenia podczas korzystania z nich, ale także znacząco przedłuża czas korzystania z nich przed rearanżacją i remontem. Odpowiednie przygotowanie do urządzenia wnętrza pozwala nie tylko osiągnąć wymarzony efekt, ale także cieszyć się otoczeniem bez konieczności poprawek przez długie lata. Poznaj kilka zasad urządzania łazienki, dzięki którym na długo zapomnisz o potrzebie zmian!
-
Pleśń w łazience - jak się jej pozbyć?
Większość Polaków mieszka w mieszkaniach, jedynie niewielka ich część zajmuje domy jedno- bądź dwurodzinne. Mieszkanie w wieżowcach czy blokach to z jednej strony ogromna wygoda (nie trzeba przecież martwić się zarośniętym trawnikiem, przeciekającymi rynnami czy zniszczonym dachem), z drugiej jednak strony dość mocno ograniczona przestrzeń i związane z tym problemy takie, jak na przykład kiepska wentylacja, która może powodować pojawienie się pleśni. Ta z kolei pojawia się niemalże zawsze tam, gdzie jest ciepło i mokro, dlatego tak bardzo ukochała łazienki.
-
Kabina prysznicowa bez granic - wszystko co chcielibyście wiedzieć o kabinach walk-in
W nowoczesnych łazienkach coraz częściej tradycyjny brodzik zastępują kabiny typu walk-in - bez brodzika lub z niskim brodzikiem wysokości kilku centymetrów. Jakim właściwościom ten model kabiny zawdzięcza swoją szybko rosnącą popularność? Jak to zwykle bywa w przypadku aranżacji wnętrz, szczególnym uznaniem cieszą się rozwiązania łączące dobry design z funkcjonalnością, a w przypadku łazienek także łatwością utrzymania w czystości. Kabina walk-in jest lekka wizualnie, doskonale komponuje się z niemal każdym stylem wyposażenia, a dodatkowo dzięki niej możemy zaoszczędzić sporo miejsca.
Grażyna
Kabina prysznicowa bez granic - wszystko co chcielibyście wiedzieć o kabinach walk-in 2018-02-06 08:10:21 2018-02-06 08:09:23