Z małym mieszkaniem wiążą się skrajne emocje: z jednej strony radość, że choć ciasne, jest własne,z drugiej jednak im mniej przestrzeni, tym trudniej urządzić je w taki sposób, by było funkcjonalne i nie zmniejszyć jego powierzchni użytkowej jeszcze bardziej. Szczególnym problemem są małe łazienki i kuchnie, a więc miejsca, w których przechowujemy najwięcej rzeczy. Jak poradzić sobie z problemem małej łazienki? Oto kilka pomysłów na funkcjonalne i praktyczne zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni w łazience.

Photographee.eu @ shutterstock.com
Mała, ale funkcjonalna - czyli niewielka łazienka w praktyce
Łazienka to miejsce, do którego udajemy się nie tylko w wiadomym celu czy też po to, by wziąć prysznic. Tutaj przygotowujemy się do wyjścia, dbamy o urodę, niejednokrotnie także wykonujemy makijaż i uczesania. W łazience bez wątpienia musimy znaleźć miejsce na wannę lub brodzik z kabiną, toaletę, umywalkę i pralkę. Im mniejsza powierzchnia, tym łatwiej ją “zagracić” potrzebnymi sprzętami. Jeśli jednak sprytnie podejdziemy do tematu, urządzanie małej łazienki nie będzie trudne! Oto kilka (nie)oczywistych porad dla posiadaczy niewielkiej łazienki.
1. Wielkość sprzętów
Mając malutką łazienkę, wybieraj urządzenia sanitarne dedykowane niewielkim przestrzeniom. Zamiast dużej i szerokiej umywalki, wybierz tą kompaktową, o wielkości umożliwiającej umycie rąk. Zamiast wanny, wybierz prysznic - głęboki, ale o niewielkiej średnicy. Im głębszy brodzik, tym więcej możliwości - zatykając odpływ, możesz w nim zrobić nawet ręczne pranie. Niweluje to konieczność używania misek, które zajmują przecież dodatkową przestrzeń.
Stocksnapper @ shutterstock.com
2. Pralka w zabudowie
Świetnym pomysłem jest łączenie ze sobą poszczególnych elementów - takich jak pralka z szafką. Zabudowana pralka chroniona jest przed zniszczeniami, a dodatkowo nie zabiera więcej miejsca, niż ciąg szafek na jednej ścianie. Na blacie tej samej szafki, pod którą znajduje się pralka, możesz umieścić umywalkę. Cóż za oszczędność miejsca!
3. Spłuczka w ścianie
Każdy odstający element to zmniejszenie powierzchni użytkowej łazienki - dotyczy to także spłuczki. Zamiast wystającego zbiornika, wybierz taki do zabudowy w ścianie. Wygląda to o wiele bardziej estetycznie i nie zajmuje miejsca!
Cinematographer @ shutterstock.com
Podobne artykuły:
-
Domowe sposoby, aby cieszyć się nieskazitelnie czystą łazienką
Porządek i ład w mieszkaniu to podstawa do tego, by mieszkało się przyjemnie. Każde pomieszczenie, które jest na co dzień użytkowane, szybko się brudzi. Szczególnie dotyczy to łazienki i kuchni, czyli miejsc, w których używa się wody i środków myjących. Osady z wody, zbierający się kamień, rdza czy plamy z mydła nie tylko szpecą te pomieszczenia, ale także w dłuższej perspektywie niszczą sprzęty i urządzenia sanitarne. Codzienny kontakt z detergentami nie pozostaje obojętny dla naszej skóry - dlatego warto wykorzystać domowe sposoby na skuteczne i bezpieczne czyszczenie łazienki.
-
Pomysły na przechowywanie kosmetyków w małej łazience
W małej łazience każdy fragment przestrzeni jest na wagę złota. Trzeba wykazać się dobrym planowaniem i sporą kreatywnością, aby na małym metrażu zmieścić wszystkie niezbędne sprzęty i przedmioty wykorzystywane w łazience przez domowników. Jak zorganizować miejsce do przechowywania w małej łazience? Podpowiadamy.
-
3 sprawdzone sposoby na czystą kabinę prysznicową
Codzienne użytkowanie mieszkania wiąże się z powstawaniem zabrudzeń na bieżąco. Szczególnie narażona na osady z wody i mydła, a także rdzę, jest kuchnia i łazienka. Spłukiwanie po sobie umywalki, toalety czy brodzika wraz z kabiną prysznicową rozwiązują problem tylko połowicznie - prędzej czy później i tak czeka Cię gruntowne mycie tych elementów. O ile z umywalką czy toaletą nie ma zwykle większego problemu, bowiem wystarczy ścierka/szczotka i odrobina płynu, a także zaledwie kilka ruchów, o tyle z kabiną prysznicową rzecz ma się nieco trudniej. Codzienny kontakt z wodą, mydłem i szamponami, a także mnogość zakamarków i łączeń sprawiają, że kabina szybko przestaje wyglądać estetycznie. Jak szybko i z zachowaniem bezpieczeństwa dla swojego zdrowia umyć ją tak, by prezentowała się jak nowa?
-
Najlepsze pomysły na dekoracje do łazienki
Niezależnie od tego, w jakim stylu urządzone jest mieszkanie, końcowy efekt osiąga się dzięki dodatkom. Podkreślają one charakter wnętrza, uwydatniają to, co w nim najlepsze, a także nadają przytulności i domowego charakteru. Dekoracje pokoju czy kuchni wydają się być oczywiste - co jednak z łazienką? Tam ozdoby są również jak najbardziej mile widziane! Jakie elementy będą najlepiej pasowały do łazienki?
Grażyna
Najlepsze pomysły na dekoracje do łazienki 2017-10-07 07:14:38 2017-09-19 12:14:27