Dom to nasza ostoja - tu odpoczywamy, czujemy się bezpiecznie i możemy być w pełni sobą. Dlatego urządzamy go wedle osobistych preferencji, w taki sposób, by spersonalizować go w każdym jego fragmencie. By jednak przebywanie w nim było przyjemne, należy dbać o porządek i to regularnie. Odkurzenie i zmycie podłóg, umycie naczyń czy starcie kurzu nie wystarczy. Kurz i inne zanieczyszczenia gromadzą się w trudniej dostępnych miejscach, o których umyciu nie można zapominać. Gwarantuje to nie tylko estetyczny wygląd, ale jest również ważne pod względem higienicznym. To istotne zwłaszcza w miejscach narażonych na powstawanie grzybów i pleśni - na przykład w łazience. Sprawdź, czy dostatecznie często i dokładnie myjesz w łazience te rzeczy!

interiorphoto @ fotolia.com
Co w łazience trzeba myć, a o czym zapominamy?
Aby korzystanie z łazienki nie przyczyniło się w dłuższej perspektywie w czynność nie tylko nieprzyjemną, ale także potencjalnie szkodliwą dla zdrowia, koniecznie przyjrzyj się tym rzeczom: czy podczas mycia łazienki nie zapominasz o nich?
1. Zasłona prysznicowa/wanny
Wilgoć i osad ze środków myjących osadza się nie tylko na łączeniach wanny czy brodzika ze ścianą, ani tylko na nich samych. Myjąc łazienkę nie zapominaj o zasłonie (a jeśli masz kabinę - to o niej), ponieważ nagromadzona przez długi czas wilgoć powoduje powstawanie grzybów i pleśni. Mycie tych powierzchni gąbką lub ścierką nie zawsze rozwiąże sprawę skutecznie. O wiele lepiej sprawdzi się zdjęcie zasłony i wypranie jej w pralce, przy użyciu normalnych środków piorących. Jeśli zasłona wykonana jest ze sztywnego materiału i boisz się jej połamania, pierz ją w towarzystwie tkanin (ręczników bądź dywaników łazienkowych)
interiorphoto @ fotolia.com
2. Kubki na szczoteczki do zębów
Jeśli szczoteczki do zębów przechowujesz w kubku, myj go dokładnie co kilka dni. Odruchowe i szybkie przepłukanie go nie zda egzaminu - woda ściekająca ze szczoteczek gromadzi się na dole, tworząc nieprzyjemny szlam, a niekiedy nawet pleśń. Raz na kilka dni wymyj kubki dokładnie, z użyciem ciepłej wody, szmatki i płynu, a następnie osusz. Podobnie postępuj z uchwytami szczoteczek - to również skupisko wilgoci i pleśni.
3. Akcesoria kąpielowe
Opłukanie akcesoriów kąpielowych, takich jak szczotki do mycia ciała, gąbki czy zabawki do wanny dla dzieci również nie jest wystarczające. Ciągły kontakt z wilgocią sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni. Dla bezpieczeństwa własnego i swojej rodziny wykonaj im kąpiel dezynfekującą, mocząc zabawki i akcesoria w ciepłej wodzie z dodatkiem octu. Po godzinie wypłucz je dokładnie i osusz.
interiorphoto @ fotolia.com
Podobne artykuły:
-
3 rzeczy, które sprawią, że Twoja łazienka będzie bardziej przytulna
W łazience często króluje biały, zimowy kolor, ale po powrocie do domu chcielibyśmy poczuć ciepły klimat tego wnętrza. Jest kilka prostych sposobów na to, aby łazienka była przytulna. Zobaczcie!
-
Kabina prysznicowa bez granic - wszystko co chcielibyście wiedzieć o kabinach walk-in
W nowoczesnych łazienkach coraz częściej tradycyjny brodzik zastępują kabiny typu walk-in - bez brodzika lub z niskim brodzikiem wysokości kilku centymetrów. Jakim właściwościom ten model kabiny zawdzięcza swoją szybko rosnącą popularność? Jak to zwykle bywa w przypadku aranżacji wnętrz, szczególnym uznaniem cieszą się rozwiązania łączące dobry design z funkcjonalnością, a w przypadku łazienek także łatwością utrzymania w czystości. Kabina walk-in jest lekka wizualnie, doskonale komponuje się z niemal każdym stylem wyposażenia, a dodatkowo dzięki niej możemy zaoszczędzić sporo miejsca.
-
Pleśń w łazience - jak się jej pozbyć?
Większość Polaków mieszka w mieszkaniach, jedynie niewielka ich część zajmuje domy jedno- bądź dwurodzinne. Mieszkanie w wieżowcach czy blokach to z jednej strony ogromna wygoda (nie trzeba przecież martwić się zarośniętym trawnikiem, przeciekającymi rynnami czy zniszczonym dachem), z drugiej jednak strony dość mocno ograniczona przestrzeń i związane z tym problemy takie, jak na przykład kiepska wentylacja, która może powodować pojawienie się pleśni. Ta z kolei pojawia się niemalże zawsze tam, gdzie jest ciepło i mokro, dlatego tak bardzo ukochała łazienki.
-
Deska wolnoopadajaca – zalety i wady
Wybór miski WC i dopasowanej do niej deski powinien być podyktowany nie tylko względami higienicznymi, ale również estetycznymi oraz praktycznymi. Łazienka to miejsce, w którym chcemy czuć się komfortowo, gdzie wszystko powinno działać bez zarzutu, zapewniając maksymalną wygodę użytkowania i łatwe utrzymanie wybranych urządzeń w czystości. Jednym z udogodnień, które w ostatnich latach zyskało na popularności, jest deska wolnoopadająca.
Grażyna
Deska wolnoopadajaca – zalety i wady 2018-07-03 13:20:18 2018-07-03 13:19:53