Remont to nieodłączny element związany z eksploatacją domu czy mieszkania. Naturalną koleją rzeczy jest, iż wszystkie elementy użytkowe zużywają się - wolniej lub szybciej. W końcu jednak nadchodzi ten moment, w którym usterek jest zbyt wiele na to, by można naprawiać je pojedynczo. Jednak nie tylko awarie sprawiają, że remont staje się konieczny - czasem pomieszczenia trzeba przystosować do nowych potrzeb, bądź też zupełnie zmienić ich aranżację ze względów estetycznych. Remont zawsze wiąże się ze sporymi utrudnieniami w codziennym życiu, a zwłaszcza wówczas, gdy dotyczy łazienki bądź kuchni, a więc pomieszczeń, w których korzystamy z wody i dbamy o higienę ciała. Jak przygotować się do remontu łazienki, by sprawić sobie jak najmniej utrudnień i nie przeciągać prac w czasie?
karamysh @ shutterstock.com
O czym należy pamiętać przed remontem łazienki?
Aby uniknąć przykrych niespodzianek, których efektem może być wstrzymanie czy przedłużenie się prac, warto pamiętać o kilku najważniejszych rzeczach, zanim przystąpimy do remontu.
1. Przekalkulowanie potrzebnych funduszy
Kosztorys prac to podstawowy element, którego musimy dopilnować przed przystąpieniem do remontu. Powinien zawierać on nie tylko koszty materiałów, ale także robocizny. Warto jest przygotować budżet o 30-40 % wyższy, niż wychodzi ze wstępnych wyliczeń - musimy brać pod uwagę awarię, zniszczenie materiałów czy bardziej skomplikowaną robociznę, niż pierwotnie zakładaliśmy. Zapas pieniędzy pozwala na szybką reakcję, dzięki czemu remont nie przedłuży się niepotrzebnie.
Breadmaker @ shutterstock.com
2. Wybór odpowiednich fachowców
Nie ma nic gorszego, niż pośpiech - ten zawsze komplikuje wszystkie sprawy, zwłaszcza jeśli chodzi o wybór fachowców, w ręce których zamierzamy oddać naszą łazienkę. Im wcześniej rozpoczną się poszukiwania, tym większa szansa na znalezienie tych, którzy swoją pracę wykonają solidnie i bez nadmiernego obciążenia budżetu. Najlepiej wybierać fachowców z polecenia.
3. Chciwy dwa razy traci, czyli wybieraj wszystko z głową
Jeśli cena towaru bądź usługi jest podejrzanie niska, zachowaj czujność. Być może w cenie towaru nie jest zawarta usługa transportu, albo obowiązuje jakiś warunek, który nie jest w sposób oczywisty wyeksponowany. Koniec końców może okazać się, że za tanią na pierwszy rzut oka rzecz zapłacisz o wiele więcej, niż za średnią cenę w innym miejscu.
Artazum @ shutterstock.com
Podobne artykuły:
-
Jak urządzić łazienkę marzeń? 3 porady, które Ci w tym pomogą
Łazienka to pomieszczenie, które powinno służyć nie tylko wykonywaniu podstawowych czynności, a więc myciu się i załatwianiu potrzeb. To miejsce, niezależnie od metrażu, można urządzić w taki sposób, aby spędzanie w nim czasu było prawdziwą przyjemnością i pozwalało na więcej. Odpowiednie oświetlenie, dodatkowe ułatwienia i urządzenia sprawią, że nawet z niewielkiej łazienki możesz uczynić prawdziwe, domowe SPA! Sprawdź kilka naszych porad, dzięki którym każda łazienka może być tą z marzeń.
-
4 triki, za pomocą których optycznie powiększysz swoją łazienkę
Łazienka to miejsce, w którym nie tylko myjemy się i załatwiamy swoje potrzeby. To także pomieszczenie, w którym dbamy o swoje zdrowie i urodę. Zwykły prysznic bądź kąpiel możemy zamienić w rytuał SPA, poświęcając niewielki nakład sił i akcesoriów. Im mniejsza łazienka, tym trudniej o takie zagospodarowanie w niej przestrzeni, by pozostała funkcjonalna, a jednocześnie nie zagracona. Jeśli nie planujesz generalnego remontu łazienki bądź też wynajmujesz mieszkanie i nie masz możliwości ingerencji w jej wygląd, zastosuj kilka porad, które optycznie zwiększą przestrzeń w niej.
-
Mała i funkcjonalna łazienka - jak ją urządzić?
Z małym mieszkaniem wiążą się skrajne emocje: z jednej strony radość, że choć ciasne, jest własne,z drugiej jednak im mniej przestrzeni, tym trudniej urządzić je w taki sposób, by było funkcjonalne i nie zmniejszyć jego powierzchni użytkowej jeszcze bardziej. Szczególnym problemem są małe łazienki i kuchnie, a więc miejsca, w których przechowujemy najwięcej rzeczy. Jak poradzić sobie z problemem małej łazienki? Oto kilka pomysłów na funkcjonalne i praktyczne zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni w łazience.
-
Podstawowe zasady urządzania małej łazienki
Mała łazienka to bardzo często duży problem. Jak urządzić mikroskopijną łazienkę w bloku, aby uniknąć wrażenia zagracenia i zyskać cenną przestrzeń, która zapewni relaks i wygodę?
Grażyna
Podstawowe zasady urządzania małej łazienki 2018-06-06 09:22:15 2018-06-06 09:18:17