Na koniec stycznia 2021 roku łączna moc energii generowanej przez instalacje fotowoltaiczne w Polsce przekroczyła 4 GW. To ponad stuprocentowy skok w porównaniu z rokiem ubiegłym! Z czego jednak wynika tak duża popularność tej technologii? Czy inwestycja w fotowoltaikę się opłaca? Przed podjęciem decyzji poznaj trzy powody, dla których warto skorzystać z tego rozwiązania i dokonaj świadomego wyboru.
1. Montaż instalacji fotowoltaicznej = niższe rachunki za prąd
Ceny energii elektrycznej rosną z roku na rok i można się spodziewać, że ten trend się utrzyma. Inwestycja w instalację fotowoltaiczną to najprostszy sposób na uchronienie się przed tymi podwyżkami. Dzięki tej technologii możesz obniżyć rachunki za prąd nawet o 90%!
Z czego wynikają aż tak duże oszczędności? To proste: dobrze zwymiarowana instalacja fotowoltaiczna w pełni zaspokoi zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną, i to przez cały rok. To możliwe, ponieważ latem nadwyżki prądu z modułów fotowoltaicznych trafią do magazynu w sieci, a Ty, zgodnie z zasadami net-meteringu, odbierzesz albo 70 albo nawet 80% tego, co przesłałeś do zakładu. Dokładniej, za każdą 1 kWh energii wyprodukowanej przez moduły fotowoltaiczne, która została przesłana do sieci, otrzymasz przy instalacji do 10 kWp 0,8, a przy instalacji między 10 a 50 kWp - 0,7 kWh. Na rozliczenie prądu magazynowanego w sieci energetycznej masz czas do końca roku rozliczeniowego.
Za to same rachunki za prąd będą obejmować wyłącznie dodatkowe opłaty związane z utrzymaniem podłączenia do sieci, co oznacza drastyczny spadek wydatków za elektryczność.
2. Możesz oczekiwać szybkiego zwrotu z inwestycji
Fotowoltaika się opłaca – także, gdy weźmiesz pod uwagę czas zwrotu inwestycji w jej zakup i montaż. Owszem, początkowy koszt instalacji. z jakim wiąże się montaż modułów fotowoltaicznych i pozostałych komponentów, jest dość wysoki. Można go oszacować na kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy złotych, w zależności od tego, jaka moc paneli PV jest potrzebna oraz jakie są wymagania techniczne.
Jednak z drugiej strony instalacja PV pozwala Ci się uwolnić od podwyżek cen prądu i płacić znacznie mniej za energię. Dlatego szacunkowy czas zwrotu z inwestycji w możliwości, jakie daje fotowoltaika, to najczęściej ok. 5-6 lat. Najpóźniej zwrotu z instalacji PV możesz się spodziewać po 10 latach. Pamiętaj przy okazji, że wydajność modułów jest szacowana na ok. 25-30 lat, co oznacza, że w długofalowej perspektywie fotowoltaika się opłaca jeszcze bardziej!
3. Fotowoltaika daje możliwość korzystania z dotacji
Decyzja o montażu instalacji fotowoltaicznej oznacza inwestycję w odnawialne źródła energii – naturalne i ekologiczne. To bardzo ważne, ponieważ technologie z grupy OZE, z uwagi na określoną politykę środowiskową Polski i całej Unii Europejskiej, są dofinansowywane. Prosument (czyli właściciel mikroinstalacji do 50 kWp) może liczyć nie tylko na możliwość rozliczenia nadwyżek energii na zasadzie net-meteringu. Dostępne są również m.in.:
- dofinansowania z rządowych programów, m.in. takich jak Mój Prąd czy Czyste Powietrze – to kwota, którą można otrzymać po wykonaniu instalacji,
- różnego rodzaju dofinansowania samorządowe, często finansowane przez programy unijne – ich wysokość i dostępność zależy od sytuacji w konkretnej gminie,
- ulga termomodernizacyjna – czyli możliwość odliczenia inwestycji w fotowoltaikę od podatku PIT. Podobne korzyści może dać np. pompa ciepła.
Wszystkie te dodatkowe korzyści finansowe skracają okres oczekiwania na zwrot z inwestycji w moduły fotowoltaiczne i czynią instalację jeszcze bardziej opłacalną.
Przekonaj się, że fotowoltaika się opłaca – skorzystaj z usług fachowców
Opłacalność fotowoltaiki jest faktem. Dlatego warto już teraz zacząć korzystać z tej innowacyjnej technologii i przestać być uzależnionym od wzrostu cen energii. Chcesz wiedzieć, ile możesz zaoszczędzić na czerpaniu energii ze słońca oraz jaki będzie koszt wykonania systemu PV na dachu Twojego domu jednorodzinnego? Skontaktuj się z doradcami FlexiPower Group i uzyskaj wszystkie niezbędne informacje. Fotowoltaika jest również w Twoim zasięgu!
Podobne artykuły:
-
Narzędzia i akcesoria do mikrocementu – jakie wybrać?
Odpowiednio dobrane narzędzia pomagają uzyskać odpowiedni efekt podczas aplikacji mikrocementu – niezależnie od tego, czy pracujesz w profesjonalnej firmie, czy też jesteś amatorem. Na jakie narzędzia warto zwrócić zatem szczególną uwagę? Poniżej znajdziesz odpowiedź.
-
Powietrzne, gruntowe i wodne. Pomagamy wybrać pompę ciepła.
Wybór optymalnego źródła ogrzewania jest jedną z najważniejszych decyzji podczas budowy czy modernizacji domu. W istotny sposób może wpłynąć nawet na projekt budowlany. Inaczej będzie wyglądało przystosowanie domu przy ogrzewaniu pelletem czy ekogroszkiem, gdzie konieczna będzie duża kotłownia, inaczej przy ogrzewaniu elektrycznym, a jeszcze inaczej, gdy zdecydujemy się na pompę ciepła. Właśnie to ostatnie rozwiązanie zyskało w ostatnich latach dużą popularność. Różnorodność rozwiązań powoduje, że wybór najlepszego dla nas rozwiązania wcale nie jest prosty. Koszty związane z ogrzewaniem naszego domu zależą od powierzchni domu, wysokości pomieszczeń, bryły budynku, nasłonecznienia i innych czynników, które składają się na zapotrzebowanie cieplne budynku. Żeby pompa ciepła pracowała efektywnie i jak najszybciej się zwróciła, musi zostać odpowiednio dobrana nie tylko pod kątem zapotrzebowania cieplnego, ale również z uwzględnieniem źródła ciepła.
-
Projekt domu – jak wybrać, by nie żałować
Parterowy, piętrowy, a może z użytkowym poddaszem? Z dachem płaskim czy spadzistym? Klasyczny, nowoczesny czy nawiązujący architektonicznie do śródziemnomorskich willi? Z garażem czy bez? Pytań, na jakie muszą sobie odpowiedzieć inwestorzy już na etapie wyboru projektu domu jest mnóstwo! Pewne jest jedno – każdą z tych kwestii należy bardzo dokładnie przemyśleć. Dla zdecydowanej większości osób drugiego podejścia do budowy domu nie ma.
-
Dlaczego warto wymienić stare okna dachowe na nowe?
Wiele osób długo zastanawia się nad zmianą starych okien dachowych na nowe. Jest to kosztowna inwestycja, która wymaga pewnego zaangażowania w cały proces. Ilość korzyści przemawiająca za podjęciem tego kroku sprawia jednak, że coraz więcej właścicieli domów decyduje się na słuszną zmianę. Oto najważniejsze argumenty, dlaczego warto wymienić stare okna dachowe na nowe.
Grażyna
Dlaczego warto wymienić stare okna dachowe na nowe? 2021-05-20 14:29:04 2021-05-20 14:28:47