Na koniec stycznia 2021 roku łączna moc energii generowanej przez instalacje fotowoltaiczne w Polsce przekroczyła 4 GW. To ponad stuprocentowy skok w porównaniu z rokiem ubiegłym! Z czego jednak wynika tak duża popularność tej technologii? Czy inwestycja w fotowoltaikę się opłaca? Przed podjęciem decyzji poznaj trzy powody, dla których warto skorzystać z tego rozwiązania i dokonaj świadomego wyboru.
1. Montaż instalacji fotowoltaicznej = niższe rachunki za prąd
Ceny energii elektrycznej rosną z roku na rok i można się spodziewać, że ten trend się utrzyma. Inwestycja w instalację fotowoltaiczną to najprostszy sposób na uchronienie się przed tymi podwyżkami. Dzięki tej technologii możesz obniżyć rachunki za prąd nawet o 90%!
Z czego wynikają aż tak duże oszczędności? To proste: dobrze zwymiarowana instalacja fotowoltaiczna w pełni zaspokoi zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną, i to przez cały rok. To możliwe, ponieważ latem nadwyżki prądu z modułów fotowoltaicznych trafią do magazynu w sieci, a Ty, zgodnie z zasadami net-meteringu, odbierzesz albo 70 albo nawet 80% tego, co przesłałeś do zakładu. Dokładniej, za każdą 1 kWh energii wyprodukowanej przez moduły fotowoltaiczne, która została przesłana do sieci, otrzymasz przy instalacji do 10 kWp 0,8, a przy instalacji między 10 a 50 kWp - 0,7 kWh. Na rozliczenie prądu magazynowanego w sieci energetycznej masz czas do końca roku rozliczeniowego.
Za to same rachunki za prąd będą obejmować wyłącznie dodatkowe opłaty związane z utrzymaniem podłączenia do sieci, co oznacza drastyczny spadek wydatków za elektryczność.
2. Możesz oczekiwać szybkiego zwrotu z inwestycji
Fotowoltaika się opłaca – także, gdy weźmiesz pod uwagę czas zwrotu inwestycji w jej zakup i montaż. Owszem, początkowy koszt instalacji. z jakim wiąże się montaż modułów fotowoltaicznych i pozostałych komponentów, jest dość wysoki. Można go oszacować na kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy złotych, w zależności od tego, jaka moc paneli PV jest potrzebna oraz jakie są wymagania techniczne.
Jednak z drugiej strony instalacja PV pozwala Ci się uwolnić od podwyżek cen prądu i płacić znacznie mniej za energię. Dlatego szacunkowy czas zwrotu z inwestycji w możliwości, jakie daje fotowoltaika, to najczęściej ok. 5-6 lat. Najpóźniej zwrotu z instalacji PV możesz się spodziewać po 10 latach. Pamiętaj przy okazji, że wydajność modułów jest szacowana na ok. 25-30 lat, co oznacza, że w długofalowej perspektywie fotowoltaika się opłaca jeszcze bardziej!
3. Fotowoltaika daje możliwość korzystania z dotacji
Decyzja o montażu instalacji fotowoltaicznej oznacza inwestycję w odnawialne źródła energii – naturalne i ekologiczne. To bardzo ważne, ponieważ technologie z grupy OZE, z uwagi na określoną politykę środowiskową Polski i całej Unii Europejskiej, są dofinansowywane. Prosument (czyli właściciel mikroinstalacji do 50 kWp) może liczyć nie tylko na możliwość rozliczenia nadwyżek energii na zasadzie net-meteringu. Dostępne są również m.in.:
- dofinansowania z rządowych programów, m.in. takich jak Mój Prąd czy Czyste Powietrze – to kwota, którą można otrzymać po wykonaniu instalacji,
- różnego rodzaju dofinansowania samorządowe, często finansowane przez programy unijne – ich wysokość i dostępność zależy od sytuacji w konkretnej gminie,
- ulga termomodernizacyjna – czyli możliwość odliczenia inwestycji w fotowoltaikę od podatku PIT. Podobne korzyści może dać np. pompa ciepła.
Wszystkie te dodatkowe korzyści finansowe skracają okres oczekiwania na zwrot z inwestycji w moduły fotowoltaiczne i czynią instalację jeszcze bardziej opłacalną.
Przekonaj się, że fotowoltaika się opłaca – skorzystaj z usług fachowców
Opłacalność fotowoltaiki jest faktem. Dlatego warto już teraz zacząć korzystać z tej innowacyjnej technologii i przestać być uzależnionym od wzrostu cen energii. Chcesz wiedzieć, ile możesz zaoszczędzić na czerpaniu energii ze słońca oraz jaki będzie koszt wykonania systemu PV na dachu Twojego domu jednorodzinnego? Skontaktuj się z doradcami FlexiPower Group i uzyskaj wszystkie niezbędne informacje. Fotowoltaika jest również w Twoim zasięgu!
Podobne artykuły:
-
Ogrzewanie domu gazem płynnym – jakie przynosi korzyści?
Decyzja o wyborze metody ogrzewania domu nie należy do łatwych i wymaga uwzględnienia różnych czynników. Wielu Polaków jest zainteresowanych ogrzewaniem gazowym, przy czym wcale nie musi być to gaz ziemny. Na popularności zyskuje gaz płynny – oto główne korzyści płynące z zastosowania tego paliwa grzewczego.
-
Tapety na ścianie – modne wzory, które odmienią każde wnętrze
Pomysłów na ozdobienie ścian jest pewnie tyle samo, co projektantów. Sama farba to dość monotonne rozwiązanie, dlatego warto puścić wodze fantazji i nabrać odwagi do prawdziwych zmian w swoim domu czy mieszkaniu. Oryginalne i dekoracyjne tapety do salonu, kuchni czy sypialni mogą całkowicie odmienić wnętrze. To całe bogactwo wzorów: klasycznych, minimalistycznych, geometrycznych, zwierzęcych, roślinnych i futurystycznych, które gwarantują wręcz nieograniczone możliwości. Poniżej kilka inspiracji, które można wykorzystać, aranżując przestrzeń swoich marzeń.
-
Planujesz zakup nowego mieszkania w Katowicach? Sprawdź, jak wybrać dobrze i nie przepłacić
Własne mieszkanie przestało już być traktowane w kategoriach luksusu, choć jego zakup nadal wiąże się z olbrzymim wysiłkiem finansowym. Nabywcy, zwłaszcza posiłkujący się kredytem hipotecznym, chcą więc mieć pewność, że decydując się na konkretną nieruchomość dokonali dobrego wyboru, którego nie będą za chwilę żałować. W samych Katowicach powstaje obecnie wiele nowych mieszkań, dlatego potencjalni nabywcy mają ciężki orzech do zgryzienia. Podpowiadamy, jak dobrze wybrać mieszkanie z rynku pierwotnego, by z jednej strony nie przepłacić, a z drugiej nie mieć z nim później żadnych problemów.
-
Montaż siatki cieniującej – 5 praktycznych wskazówek
Chroniąca przed promieniami UV siatka cieniująca to świetny wybór na balkon i taras, do sadu oraz ogrodu. Aby dobrze pełniła swoją funkcję, konieczny jest jej prawidłowy montaż. Trzeba podkreślić, że nie jest to skomplikowane. O czym należy przy tym pamiętać?
Grażyna
Montaż siatki cieniującej – 5 praktycznych wskazówek 2023-06-26 11:40:42 2023-06-26 11:40:04