Jak co roku w okresie zimowym w telewizji, prasie i w internecie można spotkać się z materiałami mówiącymi o zanieczyszczeniu naszego powietrza. Niestety, wielu Polaków wciąż pali w piecach czym popadnie, na przykład śmieciami czy najgorszej jakości węglem i mułem, co powoduje, że do powietrza dostają się ogromne ilości szkodliwych substancji – szacuje się, że powodują one śmierć nawet 44 tysięcy osób rocznie w Polsce!
Rakotwórcze mikropyły PM10, PM2,5 oraz benzo(a)piren mogą powodować astmę, obturacyjną chorobę płuc, rozedmę płuc i oskrzeli, alergie, a także prowadzą do nowotworów płuc i chorób krążenia. W Polsce normy bezpieczeństwa są notorycznie przekraczane – nawet w miejscowościach uzdrowiskowych pobierających do turystów opłaty klimatyczne.
Rozwiązaniem tak trudnej sytuacji jest przejście na inne źródła ogrzewania oraz zastosowanie lepszych pieców, które nie będą przyczyniały się do przedostawania się do powietrza dużej ilości szkodliwych środków. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na gaz, gdy poszukuje się metody na ogrzewanie w swoim domu – gaz jest czysty, przyjazny środowisku i zaliczany jest do najmniej zanieczyszczających źródeł energii. Jest nietoksyczny i ma bardzo niską emisję spalin w porównaniu do pozostałych paliw kopalnych. To spowodowało, że Komisja Europejska rekomenduje gaz LPG jako alternatywne źródło energii.
Aby korzystać z gazu do ogrzewania domu oraz do innych prac, na przykład do gotowania, nie trzeba jednak wcale podłączać się do sieci gazowej, co czasami nie jest możliwe. Alternatywnym rozwiązaniem są zbiorniki LPG, które można obecnie zakupić lub wydzierżawić wraz z usługą systematycznego dostarczania gazu. To przyszłościowy wybór – wyjątkowa wygoda, ponieważ piece gazowe są bezobsługowe, a także korzyść dla środowiska naturalnego.
Podobne artykuły:
-
Projekty domów parterowych - jak dokonać właściwego wyboru?
Marzysz o domu parterowym i zastanawiasz się jaki projekt wybrać? To z pewnością jedna z najważniejszych decyzji w całym procesie budowy, od której wszystko się zaczyna i wiele zależy, dlatego podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.
-
Ogrzewanie domu gazem płynnym – jakie przynosi korzyści?
Decyzja o wyborze metody ogrzewania domu nie należy do łatwych i wymaga uwzględnienia różnych czynników. Wielu Polaków jest zainteresowanych ogrzewaniem gazowym, przy czym wcale nie musi być to gaz ziemny. Na popularności zyskuje gaz płynny – oto główne korzyści płynące z zastosowania tego paliwa grzewczego.
-
Jak zabezpieczyć się przed intruzami w domu?
Co sprawia, że Twój dom wydaje się komfortową i przyjazną przestrzenią? Ogromną rolę, a jakże, odgrywa aranżacja przestrzeni, kolorystyka czy wybrane meble oraz dekoracje. Ale jest coś, o co musisz zadbać jeszcze zanim przejdziesz do etapu „upiększania”. Chodzi oczywiście o bezpieczeństwo.
-
3 powody dla których warto zainstalować fotowoltaikę
Na koniec stycznia 2021 roku łączna moc energii generowanej przez instalacje fotowoltaiczne w Polsce przekroczyła 4 GW. To ponad stuprocentowy skok w porównaniu z rokiem ubiegłym! Z czego jednak wynika tak duża popularność tej technologii? Czy inwestycja w fotowoltaikę się opłaca? Przed podjęciem decyzji poznaj trzy powody, dla których warto skorzystać z tego rozwiązania i dokonaj świadomego wyboru.
Grażyna
3 powody dla których warto zainstalować fotowoltaikę 2021-07-16 09:26:34 2021-07-16 09:26:12