Codzienne użytkowanie mieszkania wiąże się z powstawaniem zabrudzeń na bieżąco. Szczególnie narażona na osady z wody i mydła, a także rdzę, jest kuchnia i łazienka. Spłukiwanie po sobie umywalki, toalety czy brodzika wraz z kabiną prysznicową rozwiązują problem tylko połowicznie - prędzej czy później i tak czeka Cię gruntowne mycie tych elementów. O ile z umywalką czy toaletą nie ma zwykle większego problemu, bowiem wystarczy ścierka/szczotka i odrobina płynu, a także zaledwie kilka ruchów, o tyle z kabiną prysznicową rzecz ma się nieco trudniej. Codzienny kontakt z wodą, mydłem i szamponami, a także mnogość zakamarków i łączeń sprawiają, że kabina szybko przestaje wyglądać estetycznie. Jak szybko i z zachowaniem bezpieczeństwa dla swojego zdrowia umyć ją tak, by prezentowała się jak nowa?

Aleksey Sergeychik @ fotolia.com
Kilka sposobów na mycie kabiny
Pozbywamy się kamienia i rdzy
W skutecznym rozprawieniu się z wszechobecnym kamieniem i rdzą pomoże ocet w towarzystwie kwasku cytrynowego. Octem spryskaj wszystkie brudne elementy i pozostaw go na kilka minut, a następnie wyczyść je gąbką lub szorstką ścierką. Po spłukaniu po zabrudzeniach nie będzie najmniejszego śladu! Jeśli nie lubisz zapachu octu, wymieszaj kwasek cytrynowy z wodą i taką mieszanką spryskaj czyszczone powierzchnie. Efekt murowany, zdrowie nie nadszarpnięte.
2. Ocet w roli głównej - brud precz!
Ocet jest niezastąpiony nie tylko w kuchni - w łazience radzi sobie doskonale z brudem i osadami. Wymieszaj go z wodą i przelej do pojemnika ze spryskiwaczem (na przykład po zużytym detergencie). Jeśli zabrudzenia są wyjątkowo silne, lekko podgrzej mieszankę - “podkręci” to jej myjące właściwości.
Aleksey Sergeychik @ fotolia.com
3. Sposób na pleśń
Pleśń i grzyb to dwie największe zmory każdego pomieszczenia, w którym jest wilgoć. Najczęściej osadzają się one na łączeniach kabiny z brodzikiem. By pozbyć się plam, posyp je sodą oczyszczoną i wyszoruj szczoteczką. Następnie spłucz dokładnie i sięgnij po wodę utlenioną. Polanie nią czyszczonych miejsc pozwoli na zabicie ewentualnych zarodników grzybów. Szybko, skutecznie i nieszkodliwie dla zdrowia!
Aleksey Sergeychik @ fotolia.com
Podobne artykuły:
-
Łazienka w stylu skandynawskim - jak urządzić?
Skandynawski styl od lat zyskuje coraz więcej fanów. Wyróżnia się prostą, niewymuszoną estetyką, która pozwala na funkcjonalne zaaranżowanie przestrzeni - także łazienki. Jak przełożyć skandynawskie reguły na wystrój łazienki?
-
10 pomysłów na łazienkę marzeń - idealna!
Idealnie wyglądające łazienki - przegląd aranżacji marzeń.
-
Domowe sposoby, aby cieszyć się nieskazitelnie czystą łazienką
Porządek i ład w mieszkaniu to podstawa do tego, by mieszkało się przyjemnie. Każde pomieszczenie, które jest na co dzień użytkowane, szybko się brudzi. Szczególnie dotyczy to łazienki i kuchni, czyli miejsc, w których używa się wody i środków myjących. Osady z wody, zbierający się kamień, rdza czy plamy z mydła nie tylko szpecą te pomieszczenia, ale także w dłuższej perspektywie niszczą sprzęty i urządzenia sanitarne. Codzienny kontakt z detergentami nie pozostaje obojętny dla naszej skóry - dlatego warto wykorzystać domowe sposoby na skuteczne i bezpieczne czyszczenie łazienki.
-
Pomysły na przechowywanie kosmetyków w małej łazience
W małej łazience każdy fragment przestrzeni jest na wagę złota. Trzeba wykazać się dobrym planowaniem i sporą kreatywnością, aby na małym metrażu zmieścić wszystkie niezbędne sprzęty i przedmioty wykorzystywane w łazience przez domowników. Jak zorganizować miejsce do przechowywania w małej łazience? Podpowiadamy.
Grażyna
Pomysły na przechowywanie kosmetyków w małej łazience 2022-02-10 10:03:00 2022-02-10 10:01:19