Codzienne użytkowanie mieszkania wiąże się z powstawaniem zabrudzeń na bieżąco. Szczególnie narażona na osady z wody i mydła, a także rdzę, jest kuchnia i łazienka. Spłukiwanie po sobie umywalki, toalety czy brodzika wraz z kabiną prysznicową rozwiązują problem tylko połowicznie - prędzej czy później i tak czeka Cię gruntowne mycie tych elementów. O ile z umywalką czy toaletą nie ma zwykle większego problemu, bowiem wystarczy ścierka/szczotka i odrobina płynu, a także zaledwie kilka ruchów, o tyle z kabiną prysznicową rzecz ma się nieco trudniej. Codzienny kontakt z wodą, mydłem i szamponami, a także mnogość zakamarków i łączeń sprawiają, że kabina szybko przestaje wyglądać estetycznie. Jak szybko i z zachowaniem bezpieczeństwa dla swojego zdrowia umyć ją tak, by prezentowała się jak nowa?

Aleksey Sergeychik @ fotolia.com
Kilka sposobów na mycie kabiny
Pozbywamy się kamienia i rdzy
W skutecznym rozprawieniu się z wszechobecnym kamieniem i rdzą pomoże ocet w towarzystwie kwasku cytrynowego. Octem spryskaj wszystkie brudne elementy i pozostaw go na kilka minut, a następnie wyczyść je gąbką lub szorstką ścierką. Po spłukaniu po zabrudzeniach nie będzie najmniejszego śladu! Jeśli nie lubisz zapachu octu, wymieszaj kwasek cytrynowy z wodą i taką mieszanką spryskaj czyszczone powierzchnie. Efekt murowany, zdrowie nie nadszarpnięte.
2. Ocet w roli głównej - brud precz!
Ocet jest niezastąpiony nie tylko w kuchni - w łazience radzi sobie doskonale z brudem i osadami. Wymieszaj go z wodą i przelej do pojemnika ze spryskiwaczem (na przykład po zużytym detergencie). Jeśli zabrudzenia są wyjątkowo silne, lekko podgrzej mieszankę - “podkręci” to jej myjące właściwości.
Aleksey Sergeychik @ fotolia.com
3. Sposób na pleśń
Pleśń i grzyb to dwie największe zmory każdego pomieszczenia, w którym jest wilgoć. Najczęściej osadzają się one na łączeniach kabiny z brodzikiem. By pozbyć się plam, posyp je sodą oczyszczoną i wyszoruj szczoteczką. Następnie spłucz dokładnie i sięgnij po wodę utlenioną. Polanie nią czyszczonych miejsc pozwoli na zabicie ewentualnych zarodników grzybów. Szybko, skutecznie i nieszkodliwie dla zdrowia!
Aleksey Sergeychik @ fotolia.com
Podobne artykuły:
-
Sprawdzone sposoby na zaparowane szyby w łazience
Zwykle wszędzie tam, gdzie znajduje się wilgoć, efekt parowania szyb jest murowany. Jest to bardzo uciążliwe, zwłaszcza, jeśli parują lustra. Korzystanie z nich staje się wówczas niemożliwe, co znacznie utrudnia wykonywanie czynności - zwłaszcza rano, gdy zwykle się spieszymy. Jednak problem ten można skutecznie rozwiązać i to na kilka sposobów. Zobacz, jak zapobiec parowaniu szyb w łazience!
-
Jak urządzić łazienkę marzeń? 3 porady, które Ci w tym pomogą
Łazienka to pomieszczenie, które powinno służyć nie tylko wykonywaniu podstawowych czynności, a więc myciu się i załatwianiu potrzeb. To miejsce, niezależnie od metrażu, można urządzić w taki sposób, aby spędzanie w nim czasu było prawdziwą przyjemnością i pozwalało na więcej. Odpowiednie oświetlenie, dodatkowe ułatwienia i urządzenia sprawią, że nawet z niewielkiej łazienki możesz uczynić prawdziwe, domowe SPA! Sprawdź kilka naszych porad, dzięki którym każda łazienka może być tą z marzeń.
-
Jak wyposażyć łazienkę – o tym nie możesz zapomnieć!
Łazienka to nie tylko umywalka, sedes, pralka i prysznic lub wanna. Zabierając się za wyposażanie tego pomieszczenia warto skupić się na detalach. To właśnie niepozorne akcesoria tworzą niepowtarzalny klimat wnętrza. Małe elementy będą stanowiły doskonałe uzupełnienie charakteru twojej łazienki – zarówno wizualne, jak i użytkowe. Pamiętaj, żeby dobrać design i kolorystykę akcesoriów do stylu panującego w twojej przestrzeni. Nie przedłużając – oto lista elementów, o których nie możesz zapomnieć:
-
Uważasz, że Twoja łazienka jest czysta? Sprawdź te 4 miejsca, by mieć pewność, że tak jest
Utrzymywanie czystości w mieszkaniu, a zwłaszcza w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć (a więc w kuchni i łazience) jest niezwykle ważne - nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Wilgoć w parze z bakteriami to mieszanka bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia - grzyby i pleśnie mogą powodować silne alergie, a te, nieleczone, mogą prowadzić nawet do astmy. Dbasz o porządek w łazience? Pomyśl, czy aby na pewno podczas sprzątania myjesz również te miejsca!
Grażyna
Uważasz, że Twoja łazienka jest czysta? Sprawdź te 4 miejsca, by mieć pewność, że tak jest 2017-10-05 07:12:26 2017-09-15 09:20:37