Porządek i ład w mieszkaniu to podstawa do tego, by mieszkało się przyjemnie. Każde pomieszczenie, które jest na co dzień użytkowane, szybko się brudzi. Szczególnie dotyczy to łazienki i kuchni, czyli miejsc, w których używa się wody i środków myjących. Osady z wody, zbierający się kamień, rdza czy plamy z mydła nie tylko szpecą te pomieszczenia, ale także w dłuższej perspektywie niszczą sprzęty i urządzenia sanitarne. Codzienny kontakt z detergentami nie pozostaje obojętny dla naszej skóry - dlatego warto wykorzystać domowe sposoby na skuteczne i bezpieczne czyszczenie łazienki.
alexandre zveiger @ shutterstock.com
Niezawodne sposoby babć na czyszczenie łazienki
Przed zabraniem się do mycia łazienki, odwiedź kuchnię. To właśnie w niej znajdziesz wszystkie potrzebne środki czyszczące: cytrynę, sodę oczyszczoną oraz ocet. Za pomocą tych trzech składników szybko, skutecznie i - co najważniejsze - bezpiecznie wyczyścisz łazienkę.
1. Kamień i osady z mydła
Osady z wody i mydła to zabrudzenia najtrudniejsze do wyczyszczenia i jednocześnie najmniej estetycznie wyglądające. Jeśli chcesz się ich szybko pozbyć, wystarczy, że przekroisz na pół cytrynę i dokładnie przetrzesz nią wszystkie elementy, na których znajduje się nie tylko kamień, ale także rdza. Po takim “myciu” wystarczy czyszczone elementy spłukać dokładnie wodą - gotowe!
Artazum @ shutterstock.com
2. Białe elementy: wanna i umywalka
Do wyczyszczenia umywalki i wanny z osadów potrzebować będziesz wyłącznie białego octu i sody oczyszczonej. Posyp sodą dokładnie wszystkie czyszczone miejsca, a następnie spryskaj ją octem. W wyniku reakcji tych dwóch składników wytworzy się piana. Teraz wystarczy szorstka ścierka, szczoteczka lub gąbka, by pozbyć się niechcianego brudu. Pozostałości mieszanki spłucz dokładnie wodą i ciesz się elementami czystymi jak za nowości.
3. Sposób na czystą toaletę
Aby wyczyścić dokładnie muszlę klozetową, postępuj dokładnie tak, jak w przypadku wanny i umywalki. Posyp dokładnie wewnętrzną powierzchnię muszli sodą i spryskaj białym octem. Wyszoruj toaletę szczotą i spuść wodę. Gotowe! Przekonaj się sam, jakie to wszystko proste, tanie i bezpieczne.
alexandre zveiger @ shutterstock.com
Podobne artykuły:
-
Organizacja małej łazienki – te pomysły uporządkują wnętrze
Aranżacja małej łazienki wymaga dokładnego przemyślenia. Podczas projektowania uwzględnij poniższe rozwiązania, a stanie się bardziej funkcjonalna
-
3 najbrudniejsze rzeczy w łazience, których stale zapominasz wyczyścić
Dom to nasza ostoja - tu odpoczywamy, czujemy się bezpiecznie i możemy być w pełni sobą. Dlatego urządzamy go wedle osobistych preferencji, w taki sposób, by spersonalizować go w każdym jego fragmencie. By jednak przebywanie w nim było przyjemne, należy dbać o porządek i to regularnie. Odkurzenie i zmycie podłóg, umycie naczyń czy starcie kurzu nie wystarczy. Kurz i inne zanieczyszczenia gromadzą się w trudniej dostępnych miejscach, o których umyciu nie można zapominać. Gwarantuje to nie tylko estetyczny wygląd, ale jest również ważne pod względem higienicznym. To istotne zwłaszcza w miejscach narażonych na powstawanie grzybów i pleśni - na przykład w łazience. Sprawdź, czy dostatecznie często i dokładnie myjesz w łazience te rzeczy!
-
Jak wybrać płytki do małej łazienki?
Urządzenie małej łazienki może być nie lada wyzwaniem. Ograniczona powierzchnia tego wnętrza często uniemożliwia umieszczenie w nim wszystkich elementów, które zaplanował inwestor. Mimo że nie istnieje magiczny sposób, dzieki któremu można byłoby powiększyć tę przestrzeń, to jednak wykorzystując odpowiednie kolory, a także model płytek, można wpłynąć na efekt wizualny takiego wnętrza, dzięki czemu będzie wydawało się ono nieco większe. Jak więc wybrać płytki do małej łazienki? Podpowiadamy.
-
Pleśń w łazience - jak się jej pozbyć?
Większość Polaków mieszka w mieszkaniach, jedynie niewielka ich część zajmuje domy jedno- bądź dwurodzinne. Mieszkanie w wieżowcach czy blokach to z jednej strony ogromna wygoda (nie trzeba przecież martwić się zarośniętym trawnikiem, przeciekającymi rynnami czy zniszczonym dachem), z drugiej jednak strony dość mocno ograniczona przestrzeń i związane z tym problemy takie, jak na przykład kiepska wentylacja, która może powodować pojawienie się pleśni. Ta z kolei pojawia się niemalże zawsze tam, gdzie jest ciepło i mokro, dlatego tak bardzo ukochała łazienki.
Grażyna
Pleśń w łazience - jak się jej pozbyć? 2017-09-19 07:31:40 2017-09-15 10:20:58