Kto nie marzy o chwilach relaksu przy kominku. Nie każdy jednak może posiadać kominek na drewno bądź nie chce mieć ciągłych problemów z jego użytkowaniem. Czy wobec tego nie możemy w swoim domu czy mieszkaniu korzystać z uroków prawdziwego ognia w kominku?
Kominek gazowy to nowoczesna alternatywa dla kominków opalanych drewnem. Gaz spala się czysto i bezpiecznie nie brudząc szyby i nie produkując popiołu a ilość wytwarzanego przez niego ciepła możemy szybko i łatwo kontrolować za pomocą pilota, smartfona (przez moduł wi-fi) lub za pośrednictwem systemu „inteligentny budynek”.
A co z efektem wizualnym samych płomieni w kominku gazowym? To chyba najważniejsza sprawa, aby kominek prezentował piękną wizję żywych płomieni. W dobrej jakości kominku gazowym płomienie mogą wyglądać równie atrakcyjnie jak w kominku opalanym drewnem, a w dodatku widać je dużo lepiej, bo nie są przysłonięte zakopconą szybą.
Dzięki odpowiedniej konstrukcji palnika i komory paleniska w połączeniu z odpowiedniej jakości ceramicznymi polanami kominek gazowy może do złudzenia oddać efekt prawdziwie płonących szczap drewna. Konstrukcja palnika jest tym, co przede wszystkim różni od siebie kominki gazowe wpływając bezpośrednio na wygląd płomieni.
Palenisko z dwoma lub większą ilością palników da wrażenie głębi ognia. Dostępne są modele, które posiadają trzy, cztery a nawet pięć palników. Tańsze i gorszej jakości modele będą miały tylko jeden palnik. W kominku z kilkoma palnikami mamy możliwość sekwencyjnego włączanie i wyłączanie wybranych palników, a to daje bardziej urozmaicony widok paleniska. W najtańszych modelach z jednym palnikiem widok płomieni będzie cały czas taki sam i po pewnym czasie zacznie nam się kojarzyć bardziej z piecykiem gazowym niż kominkiem. Dobry kominek gazowy mimo, że naśladuje efekt kominka opalanego drewnem to sam widok paleniska zapewnia znacznie lepszy dzięki ciągle czystej szybie.
Ilości palników łatwo sprawdzić, ale co z ich jakością? Warto tu zaufać sprawdzonym producentom z długoletnią tradycją w produkcji tego typu urządzeń, wśród których prym wiodą firmy z Holandii.
Kolejny ważny aspekt wyboru kominka to długość gwarancji. Standardem są 2 lata. Niektórzy producenci oferują dłuższą gwarancję - nawet 10 lat - lecz z ograniczeniem do samego korpusu kominka. Zdarzają się jednak producenci, którzy oferują nawet do 5 lat gwarancji na wszystkie elementy - łącznie ze sterownikiem kominka.
Planując zakup kominka gazowego musimy się przygotować na nieco większy wydatek, niż w przypadku kominka tradycyjnego, aczkolwiek zdarzają się też kominki na drewno, których cen może przekroczyć cenę dobrej jakości kominka gazowego.
Wyższy koszt zakupu kominka na gaz rekompensuje z nawiązką wygoda obsługi i pełna kontrola nad ilością oddawanego ciepła. Kolejny ważny aspekt to czystość pracy. Czyste jest powietrze w salonie, powietrze na zewnątrz budynku, czysta podłoga przed kominkiem oraz szyba paleniska. Kominek gazowy może być wyposażony w szybę antyrefleksyjną, która nie dosyć, że jest wolna od sadzy to również praktycznie niewidoczna dzięki efektowi antyrefleksu.
Niektóre modele kominków gazowych posiadają funkcję "falowania płomieni’’ polegającą na automatycznej zmianie wielkości płomieni. Dzięki temu płomienie będą samoczynnie zmieniały swoją wielkość bez użycia pilota. Zwiększy się dzięki temu atrakcyjność wyglądu, co zmniejsza monotonność wizji płomienia bez konieczności sterowania.
Bardzo istotnym atutem kominka gazowego jest możliwość zamontowania go również w mieszkaniu wielopiętrowego budynku. Instalacja kominków gazowych w miastach staje się dzięki temu coraz bardziej powszechna.
Podejmując decyzję co do wyboru typu kominka warto rozważyć wszystkie kwestie za i przeciw. Wydaje się jednak, że wiele argumentów przemawiających za kominkami gazowymi sprawia, że kominki na drewno będą coraz bardziej wypierane z rynku.
Podobne artykuły:
-
Jaki powinien być salon - mały czy duży? Idealny metraż, dzięki któremu będziesz zachwycona tym miejscem
Kiedy projektujesz dom, musisz uwzględnić odpowiednią wielkość salonu. To niezwykle ważne, ponieważ salon stanowi jeden z najważniejszych pomieszczeń w budynku. To tam będą spotykać się twoi goście, tam odbędą się największe święta i rodzinne uroczystości. Jakie są idealne wymiary salonu?
-
Klasyczna angielska jodełka i nowoczesne panele winylowe Arbiton
„Jodełka” to klasyczny wzór, który kilka lat temu powrócił i obecnie gości we wszystkich wnętrzarskich magazynach. Na podłogach, zasłonach, w łazienkach, czy dywanach. Dotychczas „jodełka” zarezerwowana była wyłącznie dla podłóg z litego drewna. W tym roku pojawiła się innowacyjna podłoga winylowa z rdzeniem mineralnym, która jest dedykowana pod ten charakterystyczny styl układania podłóg. Dziś w domach możemy mieć tańszą alternatywę dla drewnianego parkietu, która jednocześnie jest o wiele bardziej praktyczna.
-
Jak pracować w domu zdrowo i efektywnie?
W ostatnich latach praca zdalna, wykonywana w domu, staje się coraz popularniejsza. W niektórych branżach (np. IT) taka możliwość bywa wręcz kluczowym czynnikiem, który decyduje o przyjęciu posady. Aby jednak praca we własnym domu nie stała się pułapką na zdrowie i efektywność, warto przestrzegać kilku reguł.
-
5 dodatków, których nie może zabraknąć w Twoim salonie
Każdy człowiek chciałby mieszkać w ładnym domu, o ciekawie zaaranżowanych wnętrzach, do którego chętnie by wracał i chętnie w nim przebywał, a także którym mógłby chwalić się przed innymi. Salon jest zaś jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu – przestrzenią szczególnie reprezentacyjną, ponieważ to tam zwykle przebywamy całą rodziną i to tam wprowadzamy gości. Co powinno się znaleźć w każdym salonie, by prezentował się jeszcze lepiej?
Grażyna
5 dodatków, których nie może zabraknąć w Twoim salonie 2017-09-19 07:31:35 2017-09-15 12:41:10