Przy doborze drzwi wejściowych powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, ale również na ich parametry techniczne. Szczególnie ważna jest izolacja termiczna drzwi wejściowych, ponieważ to od niej zależy, jak skutecznie będą one przeciwdziałały nadmiernej ucieczce ciepła z budynku.
Od drzwi zwykle oczekujemy atrakcyjnego wyglądu oraz bezpieczeństwa. Warto też pamiętać o tym, że powinny one również chronić mieszkańców przed zimnem czy wiatrem. Wobec tego drzwi wejściowe powinniśmy wybierać z naciskiem na ich parametry termoizolacyjne, co pozwoli na zmniejszenie wydatków na ogrzewanie. To szczególnie istotne budynkach energooszczędnych, ekologicznych i pasywnych.
Aktualnie w sprzedaży znajdują się drzwi wejściowe cechujące się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi, które są znacznie cieplejsze od tych sprzedawanych przed laty. O tym, czy drzwi rzeczywiście są ciepłe, decyduje współczynnik przenikania ciepła określony symbolem Ud. Im jest on niższy, tym drzwi są bardziej ciepłe. Aktualnie w sprzedaży znajdziemy głównie drzwi o Ud = 1,5 W/(m²·K), ale dostępne są też modele znacznie cieplejsze, na przykład z Ud = 0,5 W/(m²·K).
Takie ciepłe drzwi zewnętrzne wykonać można z różnych materiałów, na przykład z aluminium, drewna litego lub klejonego, tworzywa sztucznego czy też ze stali. Są one wykańczane z wykorzystaniem takich materiałów izolacyjnych jak wełna mineralna, styropian czy pianka poliuretanowa.
Wtedy, gdy drzwi mają mieć przeszklenia, powinny być one jak najmniejsze i wykonane ze szkła zespolonego posiadające właściwości termoizolacyjne. Drzwi przeszklone czy z otaczającymi je przeszkleniami w budynkach energooszczędnych można montować tylko w wybranych pozycjach, aby wpuszczały one do wnętrza ciepło słońca i jednocześnie nie dopuszczały do nadmiernego wyziębienia wnętrza.
Także ważne jest właściwe uszczelnienie drzwi przy ościeżnicy i na obwodzie skrzydła oraz profesjonalny montaż, ponieważ bez niego nie będzie można w pełni wykorzystać obiecywanych przez producenta parametrów izolacyjności. Wobec tego montaż powinien być zlecony fachowcom.
Podobne artykuły:
-
10 niezbędnych rzeczy do nowego domu
Wprowadzając się do nowego domu, musimy zagospodarować przestrzeń zupełnie od zera. Zwykle okazuje się wtedy, że nie mieliśmy pojęcia, jak wiele rzeczy potrzeba na przyzwoity start. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na zakupy bez żadnych finansowych ograniczeń – zwykle gromadzimy potrzebne rzeczy powoli, zaczynając od zbudowania absolutnie niezbędnej bazy. Zobacz, co powinno się znaleźć na Twojej liście zakupów już na samym początku!
-
Kinkiety klasyczne i nowoczesne
Oferta produktów oświetleniowych jest naprawdę szeroka. Jest systematycznie wzbogacana o nowe rodzaje lamp w rozmaitych stylach. Dlatego możemy mieć czasem problem, aby zdecydować się na odpowiedni typ oświetlenia. Powinien idealnie współgrać z charakterem naszego wnętrza.
-
19 bajecznych siedzisk w oryginalnych kolorach
Kto powiedział, że kanapa lub sofa musi być nudna? Zaszalej i wybierz dla siebie taką, która przykuje wzrok Twóich gości i ideanie wpasuje się w Twoje wnętrze i charakter :)
-
Obrus na stolik - jak dobrać odpowiedni wzór i styl?
Dobór odpowiedniego obrusu na stolik jest kluczowym elementem dekoracji wnętrza. Obrus nie tylko chroni powierzchnię mebla, ale również stanowi ważny akcent dekoracyjny, który może podkreślić styl i charakter pomieszczenia. Wybierając obrus, warto zwrócić uwagę na dwa istotne aspekty – materiał oraz kolorystykę. Obrus, który jest integralną częścią wystroju, może całkowicie odmienić atmosferę w pomieszczeniu, dodając mu elegancji, ciepła i nowoczesnego charakteru.
Grażyna
Obrus na stolik - jak dobrać odpowiedni wzór i styl? 2024-07-12 14:51:49 2024-07-12 14:51:44