Przy doborze drzwi wejściowych powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, ale również na ich parametry techniczne. Szczególnie ważna jest izolacja termiczna drzwi wejściowych, ponieważ to od niej zależy, jak skutecznie będą one przeciwdziałały nadmiernej ucieczce ciepła z budynku.

Od drzwi zwykle oczekujemy atrakcyjnego wyglądu oraz bezpieczeństwa. Warto też pamiętać o tym, że powinny one również chronić mieszkańców przed zimnem czy wiatrem. Wobec tego drzwi wejściowe powinniśmy wybierać z naciskiem na ich parametry termoizolacyjne, co pozwoli na zmniejszenie wydatków na ogrzewanie. To szczególnie istotne budynkach energooszczędnych, ekologicznych i pasywnych.
Aktualnie w sprzedaży znajdują się drzwi wejściowe cechujące się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi, które są znacznie cieplejsze od tych sprzedawanych przed laty. O tym, czy drzwi rzeczywiście są ciepłe, decyduje współczynnik przenikania ciepła określony symbolem Ud. Im jest on niższy, tym drzwi są bardziej ciepłe. Aktualnie w sprzedaży znajdziemy głównie drzwi o Ud = 1,5 W/(m²·K), ale dostępne są też modele znacznie cieplejsze, na przykład z Ud = 0,5 W/(m²·K).
Takie ciepłe drzwi zewnętrzne wykonać można z różnych materiałów, na przykład z aluminium, drewna litego lub klejonego, tworzywa sztucznego czy też ze stali. Są one wykańczane z wykorzystaniem takich materiałów izolacyjnych jak wełna mineralna, styropian czy pianka poliuretanowa.
Wtedy, gdy drzwi mają mieć przeszklenia, powinny być one jak najmniejsze i wykonane ze szkła zespolonego posiadające właściwości termoizolacyjne. Drzwi przeszklone czy z otaczającymi je przeszkleniami w budynkach energooszczędnych można montować tylko w wybranych pozycjach, aby wpuszczały one do wnętrza ciepło słońca i jednocześnie nie dopuszczały do nadmiernego wyziębienia wnętrza.
Także ważne jest właściwe uszczelnienie drzwi przy ościeżnicy i na obwodzie skrzydła oraz profesjonalny montaż, ponieważ bez niego nie będzie można w pełni wykorzystać obiecywanych przez producenta parametrów izolacyjności. Wobec tego montaż powinien być zlecony fachowcom.
Podobne artykuły:
-
Jak dobrać kinkiety?
Kinkiety to lampy ścienne, które są chętnie wykorzystywane w aranżacji wnętrz urządzonych w różnym klimacie, niezależnie od ich przeznaczenia. Charakteryzują się one specyficznym kloszem, który rozprasza światło, dzięki czemu wprowadza do wnętrza niepowtarzalny nastrój. Jest to rodzaj oświetlenia wieszany na ścianie. Dlatego zazwyczaj kinkiety nie są umieszczane w centralnym punkcie wnętrza i nie stanowią jego głównego elementu oświetlającego. Lampy te powinny być dopasowane nie tylko do stylu aranżacji wnętrza, ale również jego przeznaczenia. Jak więc dobrać kinkiety? Podpowiadamy.
-
Akcesoria meblowe w stylu rustykalnym i loftowym
Postarzane przedmioty sprawiają, że każde wnętrze zachwyca nostalgią i magiczną atmosferą. Akcesoria meblowe i ozdoby w stylu retro pozwalają przearanżować wnętrze oraz zmienić oblicze naszego domu i mieszkania. Warto rozejrzeć się za sklepem oferującym stylowe akcesoria do wnętrz wykonane z żeliwa, stali czy drewna.
-
Jakie drzwi wejściowe do bloku a jakie do domu? Poznaj wszystkie wymagania!
Drzwi wejściowe mają nie tylko dobrze wyglądać, ale też chronić przed włamywaczami, minimalizować straty ciepła, zabezpieczać budynek przed wizytami nieproszonych gości. Ważne, żeby spełniały przyjęte normy, były wykonane zgodnie ze standardami. W zależności od dedykowanego miejsca montażu powinny charakteryzować się nieco innymi parametrami.
-
Niech stanie się światłość! Czas na nowoczesne włączniki dotykowe
Detale, a nie jedynie główne elementy wyposażenia, składają się na piękny dom. Gdy wszystko jest już na swoim miejscu, skrupulatnie zaplanowane, warto pod uwagę wziąć nowoczesne włączniki dotykowe. Dzięki nim, może być wygodniej, oszczędniej i piękniej!
Grażyna
Niech stanie się światłość! Czas na nowoczesne włączniki dotykowe 2019-07-12 15:33:52 2019-07-12 15:33:45