Nie wszyscy jesteśmy posiadaczami obszernego salonu, w którym można pomieścić dowolną ilość mebli i akcesoriów bez efektu zmniejszenia i zagracenia przestrzeni. Jak optycznie powiększyć mały salon i nadać mu harmonijną, przestronną formę? Oto 4 przydatne porady.

arsdigital @ fotolia.com
Zastosuj elementy optycznie powiększające przestrzeń
Nic nie działa lepiej na efekt optycznego powiększenia przestrzeni niż duże lustra. Dodatkowo warto zastosować przeszklenia, na przykład w drzwiach lub szafkach. Innym elementem, który doda salonowi przestronności, są odkryte wiszące półki pozostające w podobnej do ścian tonacji. Rodzaj wykończenia podłogi również nie pozostaje bez wpływu na optyczne poszerzenie lub zmniejszenie przestrzeni. Świetnie sprawdzą się długie, wąskie panele w odcieniach bieli, szarości, beżu, jasnego brązu lub polerowane płytki gresowe.
Pomaluj ściany na odpowiedni kolor
Przestronności niewielkim pomieszczeniom dodadzą jasne, dobrze odbijające światło kolory ścian, na przykład czysta lub przełamana biel, chłodne beże, błękity, szarości. Jeśli zamiast tradycyjnej farby zdecydujesz się na dekoracyjne tynki lub tapety, postaw na stonowane wzornictwo. Jeśli marzysz o czymś odważniejszym (np. ścianach stylizowanych na ceglane), pomaluj ściany na neutralny kolor i tylko na jednej z nich zastosuj wyrazisty element.
arsdigital @ fotolia.com
Postaw na minimalistyczne meble
Miłośnicy mocno dekoracyjnych lub stylizowanych na dawne pomieszczeń mogą mieć spory problem w aranżacji małego salonu. Duża ilość ozdób, bibelotów oraz siermiężne, staroświeckie meble zgromadzone w niewielkim wnętrzu to niestety najlepsza droga do efektu braku przestrzeni i przytłoczenia. Jeśli chcesz, by Twój mały salon wydawał się obszerniejszy, postaw na modernistyczne, lekkie meble o dość surowej formie, pozbawione krzykliwych barw i frymuśnych detali. Zrezygnuj także z mocno dekoracyjnych dodatków – na tym polu również powinien panować minimalizm.
Pamiętaj, że co za dużo, to nie zdrowo
Postaraj się wprowadzić do salonu jak najmniej mebli, sprzętów i dodatków, by nie zagracić przestrzeni. Mocno zabudowaną meblościankę zastąp lekkimi, prostymi półkami i szafkami. Mała rogówka lub smukła sofa okaże się lepszym rozwiązaniem niż toporna wersalka, a niska, nowoczesna ława lepiej wpasuje się w niedużą przestrzeń niż obszerny, tradycyjny stół.
arsdigital @ fotolia.com
Podobne artykuły:
-
Jak rozjaśnić mały i ciemny salon? 5 pomysłów, które CI z tym pomogą
Statystyki są nieubłagane: większość Polaków mieszka w blokach. Co charakteryzuje takie mieszkania? Z pewnością niewielki metraż i bardzo małe okna, przez co w mieszkaniach brakuje światła i przestrzeni. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym nawet mały pokój dzienny w bloku może wyglądać wspaniale i stać się prawdziwym sercem domu, w którym wszyscy domownicy chętnie będą spędzać czas. Wystarczy odrobina zaangażowania i kilka dobrych pomysłów!
-
Salon w stylu glamour
Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. Zazwyczaj to w nim spędzamy czas wspólnie z najbliższymi, celebrując wolne chwile. To także w nim podejmujmy gości. Nic więc dziwnego, że przez wielu traktowany jest jako wizytówka całego domu
-
Jaki powinien być salon - mały czy duży? Idealny metraż, dzięki któremu będziesz zachwycona tym miejscem
Kiedy projektujesz dom, musisz uwzględnić odpowiednią wielkość salonu. To niezwykle ważne, ponieważ salon stanowi jeden z najważniejszych pomieszczeń w budynku. To tam będą spotykać się twoi goście, tam odbędą się największe święta i rodzinne uroczystości. Jakie są idealne wymiary salonu?
-
Jak wykończyć panele i połączyć podłogę ze ścianą. Jak trafnie wybrać najlepiej dopasowaną listwę przypodłogową?
Podłoga to pod względem zajmowanej powierzchni największy element trwały wyposażenia naszego mieszkania. To jak będzie się prezentować zależy nie tylko od samego materiału podłogowego, ale także od dodatków wykończeniowych. Listwy przypodłogowe to element, któremu zwykle nie poświęcamy dużo czasu. Tymczasem mają one nie tylko znaczenie estetyczne, ale także funkcjonalne. Od ich jakości, trwałości oraz wyglądu zależy, czy cała podłoga będzie się pięknie prezentować. Odpowiednio dobrana listwa przypodłogowa pozwoli podkreślić walory nawet najpiękniejszej podłogi. Z drugiej strony, źle dobrana listwa przypodłogowa może optycznie zmniejszyć nasze pomieszczenie lub zakłócać jego proporcje. Czym zatem kierować się przy wyborze listew przypodłogowych?
Grażyna
Jak wykończyć panele i połączyć podłogę ze ścianą. Jak trafnie wybrać najlepiej dopasowaną listwę przypodłogową? 2021-04-28 10:16:29 2021-04-28 10:16:07