Urządzenie małej łazienki może być nie lada wyzwaniem. Ograniczona powierzchnia tego wnętrza często uniemożliwia umieszczenie w nim wszystkich elementów, które zaplanował inwestor. Mimo że nie istnieje magiczny sposób, dzieki któremu można byłoby powiększyć tę przestrzeń, to jednak wykorzystując odpowiednie kolory, a także model płytek, można wpłynąć na efekt wizualny takiego wnętrza, dzięki czemu będzie wydawało się ono nieco większe. Jak więc wybrać płytki do małej łazienki? Podpowiadamy.

Jaki kształt i rozmiar płytek wybrać do małej łazienki?
Obecnie oferta płytek łazienkowych jest niezwykle zróżnicowana. Dlatego z łatwością znajdziemy model dopasowany do stylu aranżacyjnego takiego wnętrza. Urządzając małą łazienkę, warto jednak zwrócić szczególną uwagę na kształt i rozmiar, którymi wyróżniają się poszczególne płytki łazienkowe. W niewielkich wnętrzach odpowiednio dopasowany kształt i rozmiar płytek może optycznie powiększyć takie pomieszczenie. Dlatego w małej łazience najlepiej sprawdzają się duże płytki.
Szukając idealnego dla siebie modelu, możemy wykorzystać zarówno większe płytki o wymiarach 30 × 60 cm lub 60 × 60 cm, jak i wielkoformatowe wersje o wymiarach 60 × 120 cm. W takich wnętrzach sprawdzą się zarówno formaty kwadratowe, jak i prostokątne. Istotne znaczenie ma również sposób montażu płytek. W wąskiej łazience układając je poziomo, możemy optycznie nieco poszerzyć przestrzeń. Z kolei układając je pionowo, będziemy mogli liczyć na to, że przestrzeń taka będzie wydawała się wyższa. Znaczenie ma również fuga – jej kolor powinien być jak najbardziej zbliżony do odcienia płytek.
Jaki kolor i styl płytek sprawdzi się w małej łazience?
Wybierając kolor płytek do łazienki, powinniśmy pamiętać o ogólnej zasadzie, która mówi o tym, że ciemne odcienie optycznie pomniejszają wnętrze. Z kolei jasne je powiększają. Dlatego też w małej łazience lepiej sprawdzą się płytki w białym, beżowym, kremowym czy jasnoszarym kolorze niż czarne lub grafitowe modele. Jeżeli jednak zależy nam na wprowadzeniu ciemnych barw do tego wnętrza, możemy wykorzystać jasne płytki i na przykład czarne elementy wykończenia prysznica, armatury łazienkowej, lamp czy dodatków. Pamiętajmy jednak, że wprowadzenie zbyt wielu dodatków może przytłoczyć wnętrze.
Płytki w małej łazience powinny być dopasowane również do stylu, w jakim chcemy zaaranżować to pomieszczenie. Dlatego na przykład jeżeli naszą inspiracją są łazienki glamour, postawmy na błyszczące, białe lub beżowe płytki. Z kolei w nowoczesnych łazienkach lepiej prezentują się półmatowe wersje. Pamiętajmy również o tym, że płytki odbijające światło także optycznie powiększają małą łazienkę, nadając jej lekkości i przestronności.
Podobne artykuły:
-
Nieprzyjemne robaczki, które żyją w łazience, a Ty nawet o tym nie wiesz
Brud i wilgoć to doskonałe warunki dla rozwoju różnego rodzaju robaczków. Takie żyjątka są nie tylko obrzydliwe – przede wszystkim mogą gryźć i przenosić rozmaite choroby.
-
Łazienka w stylu skandynawskim - jak urządzić?
Skandynawski styl od lat zyskuje coraz więcej fanów. Wyróżnia się prostą, niewymuszoną estetyką, która pozwala na funkcjonalne zaaranżowanie przestrzeni - także łazienki. Jak przełożyć skandynawskie reguły na wystrój łazienki?
-
3 najbrudniejsze rzeczy w łazience, których stale zapominasz wyczyścić
Dom to nasza ostoja - tu odpoczywamy, czujemy się bezpiecznie i możemy być w pełni sobą. Dlatego urządzamy go wedle osobistych preferencji, w taki sposób, by spersonalizować go w każdym jego fragmencie. By jednak przebywanie w nim było przyjemne, należy dbać o porządek i to regularnie. Odkurzenie i zmycie podłóg, umycie naczyń czy starcie kurzu nie wystarczy. Kurz i inne zanieczyszczenia gromadzą się w trudniej dostępnych miejscach, o których umyciu nie można zapominać. Gwarantuje to nie tylko estetyczny wygląd, ale jest również ważne pod względem higienicznym. To istotne zwłaszcza w miejscach narażonych na powstawanie grzybów i pleśni - na przykład w łazience. Sprawdź, czy dostatecznie często i dokładnie myjesz w łazience te rzeczy!
-
Aranżacja łazienki - 3 zasady, których musisz się trzymać
Odpowiednie urządzenie pomieszczeń w domu jest gwarancją nie tylko komfortu i zadowolenia podczas korzystania z nich, ale także znacząco przedłuża czas korzystania z nich przed rearanżacją i remontem. Odpowiednie przygotowanie do urządzenia wnętrza pozwala nie tylko osiągnąć wymarzony efekt, ale także cieszyć się otoczeniem bez konieczności poprawek przez długie lata. Poznaj kilka zasad urządzania łazienki, dzięki którym na długo zapomnisz o potrzebie zmian!
Grażyna
Aranżacja łazienki - 3 zasady, których musisz się trzymać 2017-11-01 07:26:42 2017-09-15 09:08:20