Brud i wilgoć to doskonałe warunki dla rozwoju różnego rodzaju robaczków. Takie żyjątka są nie tylko obrzydliwe – przede wszystkim mogą gryźć i przenosić rozmaite choroby.

alexandre zveiger @ shutterstock.com
Karaczany czyli karaluchy
Karaluchy to wstrętne, czarne insekty, które bardzo trudno wytępić. Co gorsza, poszczególne gatunki mają tendencję do szybkiego rozmnażania się. Karaluchy wywołują alergie i przenoszą choroby. Insekty tego rodzaju przyzwyczajają się do różnych warunków. Jeśli już pojawią się w mieszkaniu, trudno będzie ci się ich pozbyć.
Pluskwy
W szczelinach ścian lubią mieszkać pluskwy – czyli malutkie (mają 6 mm) jasnobrązowe owady. Jeden insekt może złożyć nawet 500 jaj. Pluskwy żywią się krwią, dlatego ich pojawienie się jest bardzo uciążliwe dla domowników.
alexandre zveiger @ shutterstock.com
Rybiki cukrowe
Bardzo często w łazienkach mieszkają rybiki cukrowe, czyli srebrzyste, podłużne robaczki. Insekty te żywią się głównie cukrem (stąd jego nazwa), lubią miejsca wilgotne i ciepłe. Nie są to najprzyjemniejsze stworzenia, ale na szczęście rybik nie przenosi chorób.
Roztocza
W wilgotnych i długo nieprawnych ręcznikach urządzają sobie domki roztocza. Tego typu malutkie żyjątka są bardzo szkodliwe dla alergików. Wywołują kaszel i różnego rodzaju podrażnienia skóry.
Kleszcze
Może się to wydawać zaskakujące, ale w łazience i w domu mogą przebywać kleszcze. Zdarza się, że przenosimy je z podwórka do domu na ubraniach. Dopiero wtedy, gdy się rozbieramy, robak zleci na ziemię i usadowi się w dogodnym dla siebie miejscu.
alexandre zveiger @ shutterstock.com
Podobne artykuły:
-
Domowe sposoby, aby cieszyć się nieskazitelnie czystą łazienką
Porządek i ład w mieszkaniu to podstawa do tego, by mieszkało się przyjemnie. Każde pomieszczenie, które jest na co dzień użytkowane, szybko się brudzi. Szczególnie dotyczy to łazienki i kuchni, czyli miejsc, w których używa się wody i środków myjących. Osady z wody, zbierający się kamień, rdza czy plamy z mydła nie tylko szpecą te pomieszczenia, ale także w dłuższej perspektywie niszczą sprzęty i urządzenia sanitarne. Codzienny kontakt z detergentami nie pozostaje obojętny dla naszej skóry - dlatego warto wykorzystać domowe sposoby na skuteczne i bezpieczne czyszczenie łazienki.
-
Pomysły na przechowywanie kosmetyków w małej łazience
W małej łazience każdy fragment przestrzeni jest na wagę złota. Trzeba wykazać się dobrym planowaniem i sporą kreatywnością, aby na małym metrażu zmieścić wszystkie niezbędne sprzęty i przedmioty wykorzystywane w łazience przez domowników. Jak zorganizować miejsce do przechowywania w małej łazience? Podpowiadamy.
-
3 sprawdzone sposoby na czystą kabinę prysznicową
Codzienne użytkowanie mieszkania wiąże się z powstawaniem zabrudzeń na bieżąco. Szczególnie narażona na osady z wody i mydła, a także rdzę, jest kuchnia i łazienka. Spłukiwanie po sobie umywalki, toalety czy brodzika wraz z kabiną prysznicową rozwiązują problem tylko połowicznie - prędzej czy później i tak czeka Cię gruntowne mycie tych elementów. O ile z umywalką czy toaletą nie ma zwykle większego problemu, bowiem wystarczy ścierka/szczotka i odrobina płynu, a także zaledwie kilka ruchów, o tyle z kabiną prysznicową rzecz ma się nieco trudniej. Codzienny kontakt z wodą, mydłem i szamponami, a także mnogość zakamarków i łączeń sprawiają, że kabina szybko przestaje wyglądać estetycznie. Jak szybko i z zachowaniem bezpieczeństwa dla swojego zdrowia umyć ją tak, by prezentowała się jak nowa?
-
Najlepsze pomysły na dekoracje do łazienki
Niezależnie od tego, w jakim stylu urządzone jest mieszkanie, końcowy efekt osiąga się dzięki dodatkom. Podkreślają one charakter wnętrza, uwydatniają to, co w nim najlepsze, a także nadają przytulności i domowego charakteru. Dekoracje pokoju czy kuchni wydają się być oczywiste - co jednak z łazienką? Tam ozdoby są również jak najbardziej mile widziane! Jakie elementy będą najlepiej pasowały do łazienki?
Grażyna
Najlepsze pomysły na dekoracje do łazienki 2017-10-07 07:14:38 2017-09-19 12:14:27