Lśniąca czystością łazienka i kuchnia kojarzą się z luksusem i świeżością. Z drugiej strony są to pomieszczenia, w których utrzymanie porządku jest najtrudniejsze - nie ułatwia tego wilgoć. To ona jest przyczyną powstawania kamienia, rdzy i trudnych do zmycia zabrudzeń. Sprawdź, jak szybko i skutecznie usuwać osady z mydła i kamień w łazience!
Photographee.eu @ shutterstock.com
Babcine sposoby na czystą łazienkę
Tam, gdzie panuje wilgoć, zawsze pojawiają się nieestetyczne zabrudzenia: kamień, rdza, twarde osady z mydła, ale także pleśń i grzyby. Łazienka sprzyja ich powstawaniu szczególnie, z tego względu, iż jest to pomieszczenie zazwyczaj małe, słabo wentylowane i jednocześnie często używane. Nie zawsze mamy czas by po każdym skorzystaniu z tego pomieszczenia umyć je, dlatego po czasie trzeba zrobić gruntowny porządek. Największą zmorą jest zwykle kamień i osady z mydła. W sklepach nie brak specjalnych środków, którymi wystarczy spryskać problematyczne powierzchnie, a następnie po kilkunastu minutach wyszorować gąbką. Są to jednak środki nafaszerowane chemią, co wpływa negatywnie na zdrowie nasze oraz domowników. Domowe sposoby, stosowane już przez nasze babcie i mamy, przynoszą efekty współmierne, a niejednokrotnie nawet lepsze niż “gotowce” - w dodatku są bezpieczne dla zdrowia. Poznaj sprytne patenty na pozbycie się osadów z mydła i kamienia w łazience.
Woda i ocet - pogromcy łazienkowych osadów
Ocet znajduje o wiele więcej zastosowań, niż tylko w kuchni. Jest doskonałym środkiem czyszczącym i choć jego zapach jest dość intensywny i specyficzny, to szybko się ulatnia. Poradzi sobie nawet z kamieniem w toalecie. Wystarczy nalać ocet do muszli i pozostawić na całą noc. Do rana kamień będzie rozpuszczony i to nawet ten poniżej poziomu wody. Toaletę przetrzyj szczotką i spuść wodę. Gotowe! W naczyniu zmieszaj ciepłą wodę z octem i zamocz w niej ścierkę. Następnie owiń nią kran lub połóż ją na szczególnie zabrudzone miejsce i pozostaw na kilkanaście minut lub dłużej, w zależności od stopnia osadów. Kamień i osady na dnie wanny i umywalki zalej octem. Dla spotęgowania efektu możesz posypać je dodatkowo kwaskiem cytrynowym lub polać sokiem z cytryny. Pozostaw mieszankę na całą noc. Zabrudzenia zejdą jak za dotknięciem magicznej różdżki! To sposoby proste i w pełni naturalne oraz bezpieczne.
Photographee.eu @ shutterstock.com
Podobne artykuły:
-
Deska wolnoopadajaca – zalety i wady
Wybór miski WC i dopasowanej do niej deski powinien być podyktowany nie tylko względami higienicznymi, ale również estetycznymi oraz praktycznymi. Łazienka to miejsce, w którym chcemy czuć się komfortowo, gdzie wszystko powinno działać bez zarzutu, zapewniając maksymalną wygodę użytkowania i łatwe utrzymanie wybranych urządzeń w czystości. Jednym z udogodnień, które w ostatnich latach zyskało na popularności, jest deska wolnoopadająca.
-
3 najbrudniejsze rzeczy w łazience, których stale zapominasz wyczyścić
Dom to nasza ostoja - tu odpoczywamy, czujemy się bezpiecznie i możemy być w pełni sobą. Dlatego urządzamy go wedle osobistych preferencji, w taki sposób, by spersonalizować go w każdym jego fragmencie. By jednak przebywanie w nim było przyjemne, należy dbać o porządek i to regularnie. Odkurzenie i zmycie podłóg, umycie naczyń czy starcie kurzu nie wystarczy. Kurz i inne zanieczyszczenia gromadzą się w trudniej dostępnych miejscach, o których umyciu nie można zapominać. Gwarantuje to nie tylko estetyczny wygląd, ale jest również ważne pod względem higienicznym. To istotne zwłaszcza w miejscach narażonych na powstawanie grzybów i pleśni - na przykład w łazience. Sprawdź, czy dostatecznie często i dokładnie myjesz w łazience te rzeczy!
-
Uważasz, że Twoja łazienka jest czysta? Sprawdź te 4 miejsca, by mieć pewność, że tak jest
Utrzymywanie czystości w mieszkaniu, a zwłaszcza w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć (a więc w kuchni i łazience) jest niezwykle ważne - nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Wilgoć w parze z bakteriami to mieszanka bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia - grzyby i pleśnie mogą powodować silne alergie, a te, nieleczone, mogą prowadzić nawet do astmy. Dbasz o porządek w łazience? Pomyśl, czy aby na pewno podczas sprzątania myjesz również te miejsca!
-
Organizacja małej łazienki – te pomysły uporządkują wnętrze
Aranżacja małej łazienki wymaga dokładnego przemyślenia. Podczas projektowania uwzględnij poniższe rozwiązania, a stanie się bardziej funkcjonalna
Grażyna
Organizacja małej łazienki – te pomysły uporządkują wnętrze 2017-12-13 07:35:24 2017-12-07 10:48:11