Lśniąca czystością łazienka i kuchnia kojarzą się z luksusem i świeżością. Z drugiej strony są to pomieszczenia, w których utrzymanie porządku jest najtrudniejsze - nie ułatwia tego wilgoć. To ona jest przyczyną powstawania kamienia, rdzy i trudnych do zmycia zabrudzeń. Sprawdź, jak szybko i skutecznie usuwać osady z mydła i kamień w łazience!
Photographee.eu @ shutterstock.com
Babcine sposoby na czystą łazienkę
Tam, gdzie panuje wilgoć, zawsze pojawiają się nieestetyczne zabrudzenia: kamień, rdza, twarde osady z mydła, ale także pleśń i grzyby. Łazienka sprzyja ich powstawaniu szczególnie, z tego względu, iż jest to pomieszczenie zazwyczaj małe, słabo wentylowane i jednocześnie często używane. Nie zawsze mamy czas by po każdym skorzystaniu z tego pomieszczenia umyć je, dlatego po czasie trzeba zrobić gruntowny porządek. Największą zmorą jest zwykle kamień i osady z mydła. W sklepach nie brak specjalnych środków, którymi wystarczy spryskać problematyczne powierzchnie, a następnie po kilkunastu minutach wyszorować gąbką. Są to jednak środki nafaszerowane chemią, co wpływa negatywnie na zdrowie nasze oraz domowników. Domowe sposoby, stosowane już przez nasze babcie i mamy, przynoszą efekty współmierne, a niejednokrotnie nawet lepsze niż “gotowce” - w dodatku są bezpieczne dla zdrowia. Poznaj sprytne patenty na pozbycie się osadów z mydła i kamienia w łazience.
Woda i ocet - pogromcy łazienkowych osadów
Ocet znajduje o wiele więcej zastosowań, niż tylko w kuchni. Jest doskonałym środkiem czyszczącym i choć jego zapach jest dość intensywny i specyficzny, to szybko się ulatnia. Poradzi sobie nawet z kamieniem w toalecie. Wystarczy nalać ocet do muszli i pozostawić na całą noc. Do rana kamień będzie rozpuszczony i to nawet ten poniżej poziomu wody. Toaletę przetrzyj szczotką i spuść wodę. Gotowe! W naczyniu zmieszaj ciepłą wodę z octem i zamocz w niej ścierkę. Następnie owiń nią kran lub połóż ją na szczególnie zabrudzone miejsce i pozostaw na kilkanaście minut lub dłużej, w zależności od stopnia osadów. Kamień i osady na dnie wanny i umywalki zalej octem. Dla spotęgowania efektu możesz posypać je dodatkowo kwaskiem cytrynowym lub polać sokiem z cytryny. Pozostaw mieszankę na całą noc. Zabrudzenia zejdą jak za dotknięciem magicznej różdżki! To sposoby proste i w pełni naturalne oraz bezpieczne.
Photographee.eu @ shutterstock.com
Podobne artykuły:
-
Jak urządzić łazienkę marzeń? 3 porady, które Ci w tym pomogą
Łazienka to pomieszczenie, które powinno służyć nie tylko wykonywaniu podstawowych czynności, a więc myciu się i załatwianiu potrzeb. To miejsce, niezależnie od metrażu, można urządzić w taki sposób, aby spędzanie w nim czasu było prawdziwą przyjemnością i pozwalało na więcej. Odpowiednie oświetlenie, dodatkowe ułatwienia i urządzenia sprawią, że nawet z niewielkiej łazienki możesz uczynić prawdziwe, domowe SPA! Sprawdź kilka naszych porad, dzięki którym każda łazienka może być tą z marzeń.
-
3 sprawdzone sposoby na czystą kabinę prysznicową
Codzienne użytkowanie mieszkania wiąże się z powstawaniem zabrudzeń na bieżąco. Szczególnie narażona na osady z wody i mydła, a także rdzę, jest kuchnia i łazienka. Spłukiwanie po sobie umywalki, toalety czy brodzika wraz z kabiną prysznicową rozwiązują problem tylko połowicznie - prędzej czy później i tak czeka Cię gruntowne mycie tych elementów. O ile z umywalką czy toaletą nie ma zwykle większego problemu, bowiem wystarczy ścierka/szczotka i odrobina płynu, a także zaledwie kilka ruchów, o tyle z kabiną prysznicową rzecz ma się nieco trudniej. Codzienny kontakt z wodą, mydłem i szamponami, a także mnogość zakamarków i łączeń sprawiają, że kabina szybko przestaje wyglądać estetycznie. Jak szybko i z zachowaniem bezpieczeństwa dla swojego zdrowia umyć ją tak, by prezentowała się jak nowa?
-
4 triki, za pomocą których optycznie powiększysz swoją łazienkę
Łazienka to miejsce, w którym nie tylko myjemy się i załatwiamy swoje potrzeby. To także pomieszczenie, w którym dbamy o swoje zdrowie i urodę. Zwykły prysznic bądź kąpiel możemy zamienić w rytuał SPA, poświęcając niewielki nakład sił i akcesoriów. Im mniejsza łazienka, tym trudniej o takie zagospodarowanie w niej przestrzeni, by pozostała funkcjonalna, a jednocześnie nie zagracona. Jeśli nie planujesz generalnego remontu łazienki bądź też wynajmujesz mieszkanie i nie masz możliwości ingerencji w jej wygląd, zastosuj kilka porad, które optycznie zwiększą przestrzeń w niej.
-
Łazienka w stylu skandynawskim - jak urządzić?
Skandynawski styl od lat zyskuje coraz więcej fanów. Wyróżnia się prostą, niewymuszoną estetyką, która pozwala na funkcjonalne zaaranżowanie przestrzeni - także łazienki. Jak przełożyć skandynawskie reguły na wystrój łazienki?
Grażyna
Łazienka w stylu skandynawskim - jak urządzić? 2017-10-12 07:20:34 2017-09-15 10:37:00