Co sprawia, że Twój dom wydaje się komfortową i przyjazną przestrzenią? Ogromną rolę, a jakże, odgrywa aranżacja przestrzeni, kolorystyka czy wybrane meble oraz dekoracje. Ale jest coś, o co musisz zadbać jeszcze zanim przejdziesz do etapu „upiększania”. Chodzi oczywiście o bezpieczeństwo.

Choć wydawać się może, że ryzyko włamania do domu czy mieszkania jest dzisiaj dość nikłe, statystyki policyjne nie kłamią. To wciąż częste przypadki. Oczywiście, nic nie zapewni stuprocentowej ochrony, ale już taką do tych stu procent zbliżoną – jak najbardziej. Co więc zrobić, by zapewnić sobie spokojny sen?
Zadbaj o odpowiednie oświetlenie posesji
Jeśli mieszkasz w domu, pamiętaj, że bezpieczeństwo zaczyna się jeszcze zanim potencjalny włamywacz dotrze do drzwi wejściowych. Tym, co może go zniechęcić do podjęcia jakiegokolwiek działania jest dobre oświetlenie. Jeśli cała druga prowadząca do wejścia (a także do okien na parterze) jest wyraźnie widoczna nawet po zmierzchu, włamywacz może zostać łatwo wykryty. Jeśli nie przez domowników (których, np. nie ma w środku), to z całą pewnością przez sąsiadów.
Domofon lub inne zabezpieczenie wejścia na posesję
Intruz to nie tylko włamywacz. Akwizytorzy, domokrążcy, niepożądani goście… Ich też nie chciałbyś widzieć tuż pod swoimi drzwiami. By tego uniknąć, zainwestuj w dobry domofon lub, jeszcze lepiej, wideofon. W ten sposób, gdy usłyszysz dzwonek do drzwi, możesz dyskretnie sprawdzić, kto czeka po drugiej stronie bramy i zadecydować, czy otwierasz, czy nie.
Inteligentnie zamykane drzwi i okna
Na pewno nieraz byłeś w sytuacji, w której zastanawiałeś się, czy drzwi do Twojego domu na pewno zostały zamknięte. Poranne zabieganie i pośpiech mogą dekoncentrować. A niezaryglowane drzwi to idealne zaproszenie dla niepowołanych gości. Problemów takich jak te, uniknąć pozwala bezprzewodowa kontrola dostępu. Innowacyjne zamki elektryczne, połączone w jeden system, są nadzorowane zdalnie. Po pierwsze, automatycznie się zatrzaskują, gdy wychodzisz. Ponadto zaś, elektroniczna kontrola dostępu może rejestrować wszystkie próby otwarcia zamka. Jeśli więc obawiasz się, np. że klucz pozostawiony „na wszelki wypadek” w rękach sąsiada został wykorzystany bez Twojej zgody – możesz szybko sprawdzić, czy tak się stało, w każdej chwili. A co, gdy elektroniczny klucz czy inne urządzenie do otwierania drzwi się zgubi? W systemach takich, jak np. BlueSmart od Winkhaus, masz możliwość automatycznego zablokowania zguby – po dezaktywacji klucz staje się zupełnie bezużyteczny.
Poza bezprzewodową kontrolą dostępu, zainwestować warto też, np. w bezpiecznie uchylane okna, które zapewnią dobrą cyrkulację powietrza, a jednocześnie nie ułatwią włamywaczowi pokonania bariery przy wejściu do budynku.
Jest jeszcze jedna ważna rzecz, o której warto pamiętać, gdy chodzi o zabezpieczenie domu. Chodzi o dobre relacje z sąsiadami. Zaprzyjaźniona rodzina, mieszkająca dom obok, zawsze rzuci okiem na Twój budynek i da znać, jeśli w jego okolicy dzieje się coś podejrzanego. A to czasami cenniejsze wsparcie, niż jakakolwiek elektronika.
Podobne artykuły:
-
Projekty domów parterowych - jak dokonać właściwego wyboru?
Marzysz o domu parterowym i zastanawiasz się jaki projekt wybrać? To z pewnością jedna z najważniejszych decyzji w całym procesie budowy, od której wszystko się zaczyna i wiele zależy, dlatego podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.
-
Ogrzewanie domu gazem płynnym – jakie przynosi korzyści?
Decyzja o wyborze metody ogrzewania domu nie należy do łatwych i wymaga uwzględnienia różnych czynników. Wielu Polaków jest zainteresowanych ogrzewaniem gazowym, przy czym wcale nie musi być to gaz ziemny. Na popularności zyskuje gaz płynny – oto główne korzyści płynące z zastosowania tego paliwa grzewczego.
-
Ogrzewanie domu gazem – zdrowsza alternatywa dla węgla
Jak co roku w okresie zimowym w telewizji, prasie i w internecie można spotkać się z materiałami mówiącymi o zanieczyszczeniu naszego powietrza. Niestety, wielu Polaków wciąż pali w piecach czym popadnie, na przykład śmieciami czy najgorszej jakości węglem i mułem, co powoduje, że do powietrza dostają się ogromne ilości szkodliwych substancji – szacuje się, że powodują one śmierć nawet 44 tysięcy osób rocznie w Polsce!
-
3 powody dla których warto zainstalować fotowoltaikę
Na koniec stycznia 2021 roku łączna moc energii generowanej przez instalacje fotowoltaiczne w Polsce przekroczyła 4 GW. To ponad stuprocentowy skok w porównaniu z rokiem ubiegłym! Z czego jednak wynika tak duża popularność tej technologii? Czy inwestycja w fotowoltaikę się opłaca? Przed podjęciem decyzji poznaj trzy powody, dla których warto skorzystać z tego rozwiązania i dokonaj świadomego wyboru.
Grażyna
3 powody dla których warto zainstalować fotowoltaikę 2021-07-16 09:26:34 2021-07-16 09:26:12