Odpowiednio dobrane narzędzia pomagają uzyskać odpowiedni efekt podczas aplikacji mikrocementu – niezależnie od tego, czy pracujesz w profesjonalnej firmie, czy też jesteś amatorem. Na jakie narzędzia warto zwrócić zatem szczególną uwagę? Poniżej znajdziesz odpowiedź.
Paca do aplikacji mikrocementu
Zarówno nakładanie, jak i zacieranie mikrocementu nie obejdzie się bez specjalnej pacy. Dzięki niej można nadać mirocementowi odpowiedni kształt oraz stworzyć określony wzór na jego powierzchni. Przed samą czynnością aplikacji, należy sprawdzić, czy paca jest dokładnie wyczyszczona – jeżeli będą na niej resztki wyschniętego materiału, powstanie na powierzchni nieestetyczna faktura. Należy myć ją zatem wodą po każdym użyciu.
Paca do mikrocementu jest z reguły krótsza od tej przeznaczonej do gładzi – to ułatwia z kolei tworzenie rozmaitych wzorów. Jej spód powinien być wykonany z wytrzymałej stali, odpornej na korozję i cechującej się dużą wytrzymałością. Warto zwrócić uwagę również na to, aby i jej rączka była z tworzywa odpornego na korozję. Należy także zaznaczyć, że to samo narzędzie można wykorzystywać zarówno do nakładania mikrocementu na sufitach czy ścianach, jak i na blatach czy też podłogach.
Niektóre modele pac nadają się zarówno do nakładania bazy, jak i finiszu mikrocementu, jednak o wiele częściej w sklepach dostępne są te, które można wykorzystać albo do jednej czynności, albo do drugiej. Pace do finiszu zwykle są podatne na zgięcia, dzięki czemu umożliwiają perfekcyjną aplikację nawierzchni. Warto zwrócić uwagę również na pace z zaokrąglonymi rogami, które pozwalają na odpowiednie wykończenia przy narożnikach oraz przy ścianach. W zakamarkach można też mikrocement opcjonalnie nakładać kielenką sztukatorską, która zaprojektowana została z myślą o tego typu wykończeniach oraz pracy z detalami. Warto również pamiętać, że kielnia powinna mieć grubość wynoszącą maksymalnie 1 mm. W takich trudnodostępnych miejscach można również zastosować szpachlówkę.
Wałek do lakieru
Wałek to, wbrew pozorom, bardzo ważne akcesorium podczas wykonywania omawianej czynności. Służy on do aplikacji ostatniej warstwy mikrocementu i jest łatwiejszy w obsłudze niż paca. Jeśli wybierzesz niskiej jakości wałek, możesz popsuć efekt końcowy, tworząc nieestetyczne pasy i smugi. Bardzo dobrze sprawdzają się wałki z mikrofibry o długości włosia 8 mm. Pozwalają one na równomierną i łatwą aplikację. Zapewniają też optymalne zużycie lakieru, nie gubią również włosia.
Maszyny szlifierskie
Podczas całej procedury przydadzą się również szlifierki. Wykorzystuje się je, jak nietrudno się domyślić, do szlifowania, gdy masa mikrocementu zwiąże (przeschnie) – zwykle następuje to po około 4 godzinach od aplikacji. Przyda się tutaj m.in. szlifierka jednotarczowa, czyli polerka z papierem ściernym o gradacji 60-120. Jeśli chodzi o miejsca trudnodostępne (np. wzdłuż ścian, w narożach) dobrym rozwiązaniem będzie szlifierka mimośrodowa lub oscylacyjna. Po wyszlifowaniu powierzchni należy ją odkurzyć, a następnie zaaplikować warstwę kolejną. Po nałożeniu ostatniej warstwy, należy całość ponownie wyszlifować, najlepiej papierem ściernym o gradacji 80 lub wyższej.
Podobne artykuły:
-
Kiedy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?
Ubezpieczenie domu lub mieszkania z reguły jest dobrowolne i wynika z przezorności lub chęci zwiększenia poczucia bezpieczeństwa. Są jednak takie sytuacje, w których jesteśmy zmuszeni do wykupienia polisy mieszkaniowej. Warto dowiedzieć się, kiedy ma to miejsce i jaki zakres ochrony będzie optymalnym rozwiązaniem.
-
Domy jednorodzinne w Gdyni i Gdańsku
Zakup domu w dużym mieście lub jego okolicach nie należy do zadań łatwych. Znalezienie odpowiedniego miejsca, gdzie będzie żyło się komfortowo, jest na swój sposób ograniczone. Dlatego dobrze jest korzystać z pomocy specjalistów, takich jak choćby profesjonalnych deweloperów, którzy od lat realizują różnorodne inwestycje w nowe nieruchomości. Jednym z nich jest bez wątpienia firma Inpro.
-
Projekt domu – jak wybrać, by nie żałować
Parterowy, piętrowy, a może z użytkowym poddaszem? Z dachem płaskim czy spadzistym? Klasyczny, nowoczesny czy nawiązujący architektonicznie do śródziemnomorskich willi? Z garażem czy bez? Pytań, na jakie muszą sobie odpowiedzieć inwestorzy już na etapie wyboru projektu domu jest mnóstwo! Pewne jest jedno – każdą z tych kwestii należy bardzo dokładnie przemyśleć. Dla zdecydowanej większości osób drugiego podejścia do budowy domu nie ma.
-
Jak dobrać kinkiety?
Kinkiety to lampy ścienne, które są chętnie wykorzystywane w aranżacji wnętrz urządzonych w różnym klimacie, niezależnie od ich przeznaczenia. Charakteryzują się one specyficznym kloszem, który rozprasza światło, dzięki czemu wprowadza do wnętrza niepowtarzalny nastrój. Jest to rodzaj oświetlenia wieszany na ścianie. Dlatego zazwyczaj kinkiety nie są umieszczane w centralnym punkcie wnętrza i nie stanowią jego głównego elementu oświetlającego. Lampy te powinny być dopasowane nie tylko do stylu aranżacji wnętrza, ale również jego przeznaczenia. Jak więc dobrać kinkiety? Podpowiadamy.
Grażyna
Jak dobrać kinkiety? 2024-07-12 12:53:36 2024-07-12 12:53:29