Zorganizowanie dobrego pawilonu grodowego to często połowa drogi do uzyskania udanej aranżacji kącika wypoczynkowego w ogrodzie. Poniżej pokażemy, jakie pawilony ogrodowe można znaleźć w sklepach, jak je zaaranżować oraz na co uważać przy zakupie. Zapraszamy!
Pawilony z rozsuwanym zadaszeniem
Pawilony z rozsuwanym zadaszeniem to jeden z najciekawszych trendów ostatnich lat. Lekkie tkaniny na dachu wnoszą przytulny nastrój, ładnie rozpraszają światło i są bardzo ładne. W dodatku - pasują do niemal każdej aranżacji. Pawilony ogrodowe tego typu mogą mieć markizę rozwijaną na prowadnicy bocznej połączoną ze sterownikiem elektrycznym. Wówczas wystarczy jeden przycisk pilota, aby rozsunąć dach. W okrojonej wersji, może to być tkanina ściągana sznurkiem. Drewniane pergole tego rodzaju możemy otrzymać już w cenie 600 zł - w komplecie otrzymujemy wówczas wszystkie części dodatkowe do przytwierdzenia pergoli do podłoża lub do ściany budynku.
Pergola z rozsuwanym dachem, zbudowana na drewnianym stelażu.
W nieco bardziej zabudowanej wersji, mamy drewniane pergole przypominające nieco altany, tak jak na zdjęciu poniżej. Jest to bardzo dobra propozycja dla posiadaczy basenów ogrodowych. Często też modele w tym wydaniu (zwłaszcza w białym kolorze) spotkamy na plażach lub w nadmorskich restauracjach i hotelach.
Tutaj natomiast mamy wersję bez plisów:
Pawilon ogrodowy z prostymi roletami bocznymi na ściankach. Fot. Ogrodosfera.pl
Rolety instalowane w takich pawilonach są produkowane z myślą o użytkowaniu na zewnątrz. Są odporne na działanie promieni słonecznych, nie tracą jędrności nawet przy wystawieniu na deszcz. Zdecydowanie też większość z nich zachowuje odporność na podmuchy wiatru. Pawilony tego rodzaju najbardziej pasują do miejsc, w których altana ma być przedłużeniem salonu domowego lub gdy miejsce zadaszone w ten sposób ma stanowić ogrodowy zakątek relaksacyjny, z przeznaczeniem dla funkcji reprezentatywnych. Pasuje do eleganckich mebli ogrodowych z technorattanu oraz do aranżacji nieco bardziej oficjalnych.
...a może zadaszenia plażowe?
Poniżej, kolejny ciekawy pomysł na zadaszenie ogrodowe: zdecydowanie jest to propozycja dla posiadaczy basenów. Często pawilony tego typu spotkać można też na plażach.
Fot. Pawilon ogrodowy z drewna sosnowego pomalowanego na biało, wyposażony w podłogę i w ścianki boczne. Ogrodosfera.pl
Powierzchnia pawilonu ze zdjęcia powyżej wynosi 12 m². Słupy stelażowe o przekroju 20 cm są tyle solidne, że do pawilonu można przymocować wiszący kosz ogrodowy lub hamak dla dziecka. Dodatkowo, gdy zechcemy zrezygnować minimalistycznego designu takiej altany, możemy zawiesić na niej liczne doniczki z kwiatami oraz ozdoby, a także obsadzić ją pnączami.
Inny ciekawy model, bardzo dobrze wpisujący się w aranżacje zorganizowane wokół wypoczynku "nad wodą", znajduje się poniżej. Wygląd altanki przywodzi nieco na myśl skojarzenia z tropikalnymi klimatami. Trzeba przyznać, że wygląda doskonale z zasłonami swobodnie rozwiewanymi przez wiatr i z miękkimi siedziskami ulokowanymi na drewnianej podłodze.
Pawilon ogrodowy o wymiarach 3 x 2 m, wyposażony w podłogę z ryflowanych desek. Fot. Ogrodosfera.pl
Pergole tarasowe do obsadzenia roślinami
Poniżej natomiast mamy konstrukcję stacjonarną, przeznaczoną do obsadzenia roślinami: gęstymi pnączami lub kolorowymi kwiatami. Zadaszenie tego typu zostaje na zimę w ogrodzie, dlatego też potrzebuje regularnej konserwacji.
Biała konstrukcja do zadaszenia tarasu. Fot. Ogrodosfera.pl
Zadaszenie tarasowe: mobilne, czy stacjonarne?
Jednym marzy się, aby nad głową wisiały makramy, lampiony i inne dekoracje. Wówczas altana jest przytulna, dobrze się kojarzy i miło spędza czas.Innym wystarcza, jeśli pawilon jak najlepiej spełnia swoje pierwotne funkcje, czyli ochrania przed wiatrem i deszczem. O ile materiałowe poszycie zadaszenia i ozdobne tkaniny zebrane na ściankach bocznych są w stanie odgrodzić nas od palącego słońca, o tyle już nie można na nie w pełni liczyć, gdy zrywa się deszcz z porywistym wiatrem. W czasie niepogody znacznie bardziej przydatne okażą się altany o stacjonarnym poszyciu: ze szkła, poliwęglanu lub z płyt pleksi. Tutaj już jednak konstrukcja musi być nieco mocniejsza niż dla pawilonów z poszyciem materiałowym.
Nowoczesne pawilony poliwęglanowe
Pawilony ogrodowe z zadaszeniem z poliwęglanu zwykle mają konstrukcję z aluminium. Stelaż może być też drewniany, jednak musi być na tyle mocny, aby unieść nie tylko płytę poliwęglanową, która sama w sobie jest pewnym obciążeniem, ale także zalegający na dachu deszcz lub śnieg. Szukając zadaszeń - zależnie od tego, czy będzie to pawilon ogrodowy stacjonarny, czy mobilny, koniecznie trzeba wyobrazić sobie, jak będzie zachowywał się w czasie deszczu. Większość nowoczesnych modeli altanek, wiat tarasowych i innego typu zadaszeń jest wyposażona w systemy odprowadzające wodę. W przypadku zadaszeń z poliwęglanu są to rynny, które należy podłączyć do systemu wyprowadzającego nadmiar wody deszczowej poza teren bezpośrednio przylegający do obiektu.
Pawilon ogrodowy z aluminium, wyposażony w zadaszenie z paneli poliwęglanowych. Fot. Ogrodosfera.pl
Pawilony ogrodowe z zadaszeniem płyt pleksi
Inny typ drewnianej pergoli tarasowej, który pozostawiamy na zimę w ogrodzie, to pergola ze zdjęcia poniżej. Mamy tutaj drewnianą konstrukcję wypełnioną płytami pleksi. Taką wiatę również pozostawiamy w ogrodzie na zimę - dzięki solidnej konstrukcji, jest w stanie unieść nawet duże hałdy śniegu, zalegające na płaskich zadaszeniach. Dzięki temu, że poszycie dachowe wykonane jest z przezroczystego materiału, pomieszczenia przylegające bezpośrednio do wiaty nie będą narażone na ograniczenie dopływającego światła. Podobnie rzecz się ma z pergolami z rozsuwanymi zadaszeniami z materiału.
Pergola drewniana z zadaszeniem z płyt pleksi. Fot. Ogrodosfera.pl
Jaki pawilon ogrodowy kupić?
Przed zakupem konkretnego pawilonu powinniśmy przemyśleć, jak realnie wyglądają nasze potrzeby. Jeśli pod zadaszeniem chcemy na stałe trzymać duże ilości mebli, tkanin (np. dywanów), wówczas potrzebna nam będzie taka zabudowa tarasu, która będzie miała poszycie nieprzemakalne nawet dla długotrwale padającego deszczu, czyli: płyta pleksi lub poliwęglan. Jeśli jednak pod zadaszeniem nie będziemy trzymali dywanów, licznych poduszek i ozdób, a od tarasu oczekujemy, że będzie przede wszystkim ładny, wówczas warto rozważyć opcję zakupu pergoli ze zwijanym, materiałowym poszyciem.
Dla dokonania odpowiedniego wyboru ważne jest także to, jakie mamy na zimę odnośnie naszego tarasu. Gdy zadaszenie przylega do okien salonu, wówczas bardzo ważne jest, aby konstrukcja była przezroczysta i nie odgradzała wnętrza naszego domu od nikłych promieni słonecznych w okresie od później jesieni do końca zimy. Wówczas pergola z rozsuwanym dachem lub trejaż drewniany porośnięty liśćmi jest bardzo dobry. Jeśli jednak zależy nam głownie na tarasie ze szczelną zabudową (bo na przykład w lecie trzymamy na nim dywan), wówczas dobrze jest zdecydować się na zadaszenie o stabilnej, mocnej konstrukcji z niezdejmowanym dachem, lub...na ogród zimowy.
Jeszcze więcej inspiracji na filmie:
Podobne artykuły:
-
Koszty eksploatacji jacuzzi ogrodowego – prąd, utrzymanie i wykorzystanie całoroczne
Posiadanie jacuzzi ogrodowego to luksus i możliwość relaksu w zaciszu własnego ogrodu, ale również zobowiązanie do ponoszenia pewnych kosztów związanych z jego eksploatacją.
-
Jak zbudować WC na działce?
Własna działka, gdzie można się zrelaksować to marzenie wielu osób, ale i związane z nią obowiązki, które regulowane są prawnie. Tak jest między innymi z lokalizacją WC. Nie można lekceważyć tej kwestii, myśląc, że każde miejsce jest odpowiednie, by postawić wychodek. Nim go wybudujemy, warto zaznajomić się z najważniejszymi informacjami na ten temat!
-
Układanie kostki brukowej - solidna usługa za uczciwe pieniądze
Każdy z nas marzy o tym, by jego najbliższe otoczenie było przestrzenią funkcjonalną oraz estetyczną. Z pewnością warto więc zadbać o nie jak najlepiej. W celu umocnienia podjazdu, zrobienia niewielkiego parkingu, czy też np. wyznaczenia ścieżek w ogrodzie, można sięgnąć po kostkę brukową. Jest to wytrzymały oraz odporny na warunki atmosferyczne materiał, który można położyć samemu, korzystając z instrukcji, jakie możemy znaleźć w Internecie. Z pewnością jednak lepszym rozwiązaniem będzie tutaj zlecenie ułożenia kostki brukowej fachowcom, którym można zaufać. Źle położona kostka brukowa może wymagać położenia od nowa, a to będzie się wiązać z dodatkowymi kosztami.
-
Jak skutecznie wyczyścić kamień, gres, klinkier, marmur i granit?
Aby dom był piękny po sezonie jesienno-zimowym, nie wystarczy tylko umycie okien oraz oczyszczenie miotłą nawierzchni wokół budynku. Trudnych do usunięcia zabrudzeń jest znacznie więcej, dlatego podpowiadamy, jak skutecznie wyczyścić kamień, gres, klinkier, marmur, granit, a także poradzić sobie z nieestetycznymi nalotami cementowymi pozostałymi np. po remoncie. Źródło: Ultrament
Grażyna
Jak skutecznie wyczyścić kamień, gres, klinkier, marmur i granit? 2017-04-25 07:51:34 2017-03-22 19:44:35