Urządzając swoje cztery kąty, większość ciągle idzie utartymi szlakami. Standardowy zestaw mebli z sieciówki błyskawicznie wypełnia wnętrze, tworząc kolejną, bezosobową przestrzeń, która może należeć zarówno do „Nowaka”, jak i do „Smitha”.
Jednak coraz częściej uwielbiamy indywidualizm i mieszkania urządzone w stylu mid century modern. Chętnie przebywamy tam, gdzie panuje ciepły, subtelny klimat rodem z ubiegłego wieku.
Dziś nie musimy już wybierać mebli, lamp czy elementów dekoracyjnych zjeżdżających z taśm produkcyjnych. Możemy postawić na niezwykłe przedmioty powstające w pracowniach projektantów, których jeszcze 20 lat temu nie bylibyśmy w stanie nawet odkryć.
To oni tworzą unikatowe, ponadczasowe meble, niezwykłe dodatki do wnętrz oraz fantastyczne oświetlenie nawiązujące stylem i charakterem do czasów minionego stulecia. Na szczęście dzięki nowym technologiom e-commerce mamy dostęp do niezależnych marek, twórców wyposażenia wnętrz, które oczarowuje nas każdego dnia.
Vintage w wymiarze online
Choć vintage kojarzy się przede wszystkim z zamiłowaniem do klasycznego designu i ogólnie pojmowanej ponadczasowości, to rodowód tego słowa może zadziwiać. Wyraz ten pochodzi z języka angielskiego i początkowo odnosił się do szlachetnego, owocowego wina, wskazując na jego dobry rocznik.
Z czasem słowo to zawładnęło światem mody, a nieco później stało się synonimem ponadczasowego stylu wnętrzarskiego, niepoddającego się chwilowym trendom, które zwykle szybko pojawiają się i jeszcze szybciej znikają.
Styl vintage nie dotyczy żadnej konkretnej epoki, ale najczęściej przejawia wielką atencję do wzornictwa królującego w pierwszych sześćdziesięciu-siedemdziesięciu latach XX wieku.
Projektanci – zakochani w klimacie ubiegłego stulecia – tworzą meble i artykuły wyposażenia wnętrz idealnie wpisujące się w aranżacje w tak modnym dziś stylu mid century. Urzekające projekty i niezwykły kunszt ich wykonania, sprawiają, że przedmioty te będą zachwycać przez długie lata.
Gdyby nie współczesne możliwości e-commerce, ci wspaniali twórcy właściwie nie mieliby szans na zaistnienie w realiach rynkowych. Tymczasem dzięki platformie yestersen mogą prezentować całemu światu swoje niezwykłe, użytkowe arcydzieła i w ten sposób znajdować nowych klientów w Polsce oraz za granicą.
Niezależne marki, o których warto wiedzie
Na stronach polskiej platformy yestersen, prezentującej ofertę antyków i niezależnego designu, można także znaleźć wiele przedmiotów wykonanych rękami młodych twórców. Na uwagę z pewnością zasługują prace Jana Garncarka, absolwenta Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz włoskiej Politecnico di Milano.
W swojej pracowni artysta ten projektuje i wykonuje ręcznie wprost fantastyczne lampy, w których całkowicie zaciera się granica między rzeźbą a produktem użytkowym. Podobnie jak dzieła sztuki, każda lampa posiada sygnaturę i certyfikat.
Zupełnie inne oświetlenie proponuje Paweł Zajiczek i Jakub Szkaradek, właściciele młodej marki Lexavala. Ich lampy wykonane ze szlachetnych materiałów zachwycają lekkością i prostotą formy.
Lampy Lexavala wyróżnia także ogromna precyzja wykonania. Tu każdy szczegół emanuje perfekcją, a to docenia każdy. Wszystkie lampy i kinkiety możesz znaleźć tutaj: ystr.sn/marka-lexavala.
Z kolei niezwykłą markę Nurt stworzył duet: Maja Ganszyniec i Bogusław Lis. Ona jest uzdolnioną projektantką, a on mistrzem stolarstwa. Ich meble i elementy wystroju wnętrz produkowane są z troską o ekologię, z naturalnych materiałów: m.in. z litego drewna i kamieni polnych.
Każdy przedmiot, który powstaje w ich pracowni, wyróżnia starannie przemyślana konstrukcja. W procesie tworzenia projektanci wykorzystują zapomniane już dziś materiały oraz niezwykle oryginalne techniki.
To tylko trzy przykładowe marki, o których warto wiedzieć, a więcej odkryjesz na yestersen – platformie internetowej z autorską selekcją wzornictwa XX wieku, antyków oraz niezależnego designu. yestersen to blisko 10 tys. unikatowych obiektów z całego świata, wśród których na pewno znajdziesz to, czego szukasz.
Podobne artykuły:
-
Glamour, styl industrialny i futurystyczne wnętrza. Odkryj wszystkie odsłony mebli z kolekcji Arosa
Aranżacja salonu w wyrazistym stylu dla wielu osób łączy się z dużymi wydatkami oraz koniecznością korzystania z jednej kolekcji mebli, którą trudno połączyć z inną. Czy rzeczywiście zmiana wystroju wnętrz musi wiązać się z ograniczeniami? Oczywiście, że nie – ten sam design mebli może nadawać się do użycia w odmiennych stylizacjach, a ich wyrazisty wygląd niekoniecznie oznacza zmniejszenie ograniczać sposobów ich użycia. Poznaj nasze propozycje aranżacyjne i przekonaj się, jak wiele różnych stylów kryje się w jednym designie.
-
10 niesamowitych domów jak ze snu, w których chcielibyście zamieszkać!
Architektoniczne perełki! Zobacz najpiękniejsze domu marzeń, w których zapragniecie zamieszkać!
-
Startuje Antalis Design Awards
Ta informacja zainteresuje grafików, art directorów, projektantów wnętrz i architektów oraz studentów uczelni artystycznych. Rusza konkurs Antalis Design Awards. Do zdobycia statuetki i nagrody pieniężne. W jury zasiadają branżowe autorytety.
-
Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim?
Tak bardzo ceniony ostatnio styl skandynawski jest nie tylko efektowny, ale także, a może przede wszystkim, wyjątkowo funkcjonalny. Tego rodzaju design pozwala na modne i wygodne urządzenie nawet małego pomieszczenia, co bez wątpienia przysparza mu dodatkowej popularności.
Grażyna
Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim? 2017-10-10 07:14:20 2017-09-20 09:57:29