Mówiąc o „wyposażaniu domu” przychodzą nam zwykle na myśl takie zakupy, jak podstawowe meble, podłogi i tapety, aneks kuchenny czy dodatki dekoracyjne. Często zapominamy, że dom to przede wszystkim oaza bezpieczeństwa, a naszym zadaniem jest ograniczenie ryzyka związanego z wszelkimi zagrożeniami, w tym z pożarem. Bezpieczeństwo pożarowe to coś, o czym nie możesz zapomnieć, wyposażając swój dom!
Magda Fischer @ fotolia.com
1. Zadbaj o prawidłowe instalacje (grzewczą, elektryczną, gazową)
Jest to kwestia, której powinieneś dopilnować w pierwszej kolejności. Wszystkie instalacje i urządzenia powinny być prawidłowo zamontowane i wykonane ze stosownych materiałów. Dobrze jest zaizolować wrażliwsze punkty materiałami niepalnymi – uchroni to przed rozprzestrzenianiem się ognia. Na etapie wyposażenia pamiętaj o tym, żeby nie umieszczać łatwopalnych elementów (zwłaszcza tkanin) w pobliżu newralgicznych elementów instalacji. Dla porządku przypomnijmy także o konieczności regularnych przeglądów technicznych i samodzielnej kontroli ewentualnych mechanicznych uszkodzeń. Wszelkie naprawy pozostaw fachowcom!
2. Podstawowe wyposażenie: gaśnice i czujniki dymu
Cóż po designerskich meblach i najwyższej jakości tapicerce, jeśli cały Twój dobytek zostanie pochłonięty przez ogień? Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie domowników i samego domu, koniecznie wyposaż go w czujniki dymu i gaśnicę. Czujki są stosunkowo tanie i łatwe do zamontowania. Umieszczaj je na środku pokoju albo korytarza, nie za blisko łazienki ani kuchni (para wodna może przypadkowo włączyć alarm). Nie zapominaj o przeglądach i wymianie baterii!całego dachu czy ściany. Sięgaj po beton, ceramikę i skalną wełnę. Z kolei palne materiały dodatkowo osłaniaj przed ogniem.
Magda Fischer @ fotolia.com
Jeśli chodzi o gaśnice, do ochrony domu najlepsze będą te uniwersalne: proszkowe typu ABC, ew. pianowe AB (o ile dany model nadaje się do gaszenia urządzeń elektrycznych). Do kuchni przyda się gaśnica z oznaczeniem AF albo ABF.
3. Ścieżka ewakuacji
Jeśli nie ma takiej konieczności, nie montuj w oknach, drzwiach ani na klatkach schodowych krat antykradzieżowych – mogą one znacznie utrudnić proces ewakuacji czy opóźnić pomoc niesioną przez ratowników. Aranżując i wyposażając wnętrze zwracaj uwagę na to, żeby nie zagracać zbytnio przestrzeni i zapewnić domownikom łatwe szlaki komunikacyjne.
4. Niepalne materiały budowlane
Budując dom wykorzystuj niepalne materiały. Przywiązując wagę do środków pasywnych zmniejszysz ryzyko pożarowe i wpłyniesz na odporność
Magda Fischer @ fotolia.com
Podobne artykuły:
-
Jak wykończyć panele i połączyć podłogę ze ścianą. Jak trafnie wybrać najlepiej dopasowaną listwę przypodłogową?
Podłoga to pod względem zajmowanej powierzchni największy element trwały wyposażenia naszego mieszkania. To jak będzie się prezentować zależy nie tylko od samego materiału podłogowego, ale także od dodatków wykończeniowych. Listwy przypodłogowe to element, któremu zwykle nie poświęcamy dużo czasu. Tymczasem mają one nie tylko znaczenie estetyczne, ale także funkcjonalne. Od ich jakości, trwałości oraz wyglądu zależy, czy cała podłoga będzie się pięknie prezentować. Odpowiednio dobrana listwa przypodłogowa pozwoli podkreślić walory nawet najpiękniejszej podłogi. Z drugiej strony, źle dobrana listwa przypodłogowa może optycznie zmniejszyć nasze pomieszczenie lub zakłócać jego proporcje. Czym zatem kierować się przy wyborze listew przypodłogowych?
-
5 zalet małego mieszkania podczas jego urządzania
Każdy z nas chciałby mieć możliwie największą przestrzeń do urządzania i późniejszego życia – ale nie zawsze się to udaje. Ci z nas, którzy nie mogą cieszyć się z dużego mieszkania czy domu nie powinni jednak narzekać i bardzo się zamartwiać. To, że ich lokal jest mały ma nie tylko wady, ale i zalety – przede wszystkim finansowe (mniej kosztuje jego zakup lub wynajem), ale również i związane z jego urządzaniem. Oto kilka pozytywów takiej sytuacji!
-
Jaka posadzka na ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe staje się coraz chętniej stosowanym rozwiązaniem. Pozwala na obniżenie rachunków i zapewnia korzystny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Wymaga jednak dobrego rozplanowania, a przede wszystkim – użycia odpowiedniego pokrycia podłogi. Jakie zatem materiały stosować na posadzkę ułożoną na ogrzewaniu podłogowym?
-
Nowoczesne meble do wnętrz w stylu vintage - Genialne!
Styl vintage ma w sobie coś wyjątkowego dlatego coraz więcej osób decyduje się na wnętrza w takim wlaśnie klimacie. Przedstawiamy galerię pomysłów na meble, które idealnie wpasują się w takie wnętrza.
Grażyna
Nowoczesne meble do wnętrz w stylu vintage - Genialne! 2020-09-17 10:54:52 2019-02-27 05:06:14