Mówiąc o „wyposażaniu domu” przychodzą nam zwykle na myśl takie zakupy, jak podstawowe meble, podłogi i tapety, aneks kuchenny czy dodatki dekoracyjne. Często zapominamy, że dom to przede wszystkim oaza bezpieczeństwa, a naszym zadaniem jest ograniczenie ryzyka związanego z wszelkimi zagrożeniami, w tym z pożarem. Bezpieczeństwo pożarowe to coś, o czym nie możesz zapomnieć, wyposażając swój dom!

Magda Fischer @ fotolia.com
1. Zadbaj o prawidłowe instalacje (grzewczą, elektryczną, gazową)
Jest to kwestia, której powinieneś dopilnować w pierwszej kolejności. Wszystkie instalacje i urządzenia powinny być prawidłowo zamontowane i wykonane ze stosownych materiałów. Dobrze jest zaizolować wrażliwsze punkty materiałami niepalnymi – uchroni to przed rozprzestrzenianiem się ognia. Na etapie wyposażenia pamiętaj o tym, żeby nie umieszczać łatwopalnych elementów (zwłaszcza tkanin) w pobliżu newralgicznych elementów instalacji. Dla porządku przypomnijmy także o konieczności regularnych przeglądów technicznych i samodzielnej kontroli ewentualnych mechanicznych uszkodzeń. Wszelkie naprawy pozostaw fachowcom!
2. Podstawowe wyposażenie: gaśnice i czujniki dymu
Cóż po designerskich meblach i najwyższej jakości tapicerce, jeśli cały Twój dobytek zostanie pochłonięty przez ogień? Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie domowników i samego domu, koniecznie wyposaż go w czujniki dymu i gaśnicę. Czujki są stosunkowo tanie i łatwe do zamontowania. Umieszczaj je na środku pokoju albo korytarza, nie za blisko łazienki ani kuchni (para wodna może przypadkowo włączyć alarm). Nie zapominaj o przeglądach i wymianie baterii!całego dachu czy ściany. Sięgaj po beton, ceramikę i skalną wełnę. Z kolei palne materiały dodatkowo osłaniaj przed ogniem.
Magda Fischer @ fotolia.com
Jeśli chodzi o gaśnice, do ochrony domu najlepsze będą te uniwersalne: proszkowe typu ABC, ew. pianowe AB (o ile dany model nadaje się do gaszenia urządzeń elektrycznych). Do kuchni przyda się gaśnica z oznaczeniem AF albo ABF.
3. Ścieżka ewakuacji
Jeśli nie ma takiej konieczności, nie montuj w oknach, drzwiach ani na klatkach schodowych krat antykradzieżowych – mogą one znacznie utrudnić proces ewakuacji czy opóźnić pomoc niesioną przez ratowników. Aranżując i wyposażając wnętrze zwracaj uwagę na to, żeby nie zagracać zbytnio przestrzeni i zapewnić domownikom łatwe szlaki komunikacyjne.
4. Niepalne materiały budowlane
Budując dom wykorzystuj niepalne materiały. Przywiązując wagę do środków pasywnych zmniejszysz ryzyko pożarowe i wpłyniesz na odporność
Magda Fischer @ fotolia.com
Podobne artykuły:
-
Glamour, styl industrialny i futurystyczne wnętrza. Odkryj wszystkie odsłony mebli z kolekcji Arosa
Aranżacja salonu w wyrazistym stylu dla wielu osób łączy się z dużymi wydatkami oraz koniecznością korzystania z jednej kolekcji mebli, którą trudno połączyć z inną. Czy rzeczywiście zmiana wystroju wnętrz musi wiązać się z ograniczeniami? Oczywiście, że nie – ten sam design mebli może nadawać się do użycia w odmiennych stylizacjach, a ich wyrazisty wygląd niekoniecznie oznacza zmniejszenie ograniczać sposobów ich użycia. Poznaj nasze propozycje aranżacyjne i przekonaj się, jak wiele różnych stylów kryje się w jednym designie.
-
11 stylowo wyglądających aranżacji wnętrz, które są boskie
Boskie aranżacje wnętrz domu - zobacz cudowne propozycje.
-
Nowoczesne meble do wnętrz w stylu vintage - Genialne!
Styl vintage ma w sobie coś wyjątkowego dlatego coraz więcej osób decyduje się na wnętrza w takim wlaśnie klimacie. Przedstawiamy galerię pomysłów na meble, które idealnie wpasują się w takie wnętrza.
-
Kolory ścian i ich wpływ na nasze samopoczucie
Kolory potrafią w niezwykły sposób wpływać na ludzką psychikę. Warto o tym pamiętać wybierając farby do malowania ścian. Jakie kolory wpływają dobrze na samopoczucie, a których lepiej unikać na ścianach?
Grażyna
Kolory ścian i ich wpływ na nasze samopoczucie 2017-09-20 07:33:38 2017-09-19 13:59:04